MIXED PICKLES 14 maart 2012 90e jaargang nr. 8 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 353) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz PRIL VOORJAAR In zijn vorige Mixed Pickles schreef Pickelaar onder (veel) meer: "Op het moment, waarop hij deze regels aan het papier toevertrouwde lag er een vet pak sneeuw voor zijn deur, wees zijn buiten thermometer —17 C. aan en is de gedachte aan voetbal ver weg Ruim vijf weken later preludeert hij zijn nieuwe Pickles'. "Op het moment, waarop hij de huidige regels aan het papier toevertrouwde, speelde AFC 1 de derde compe titiewedstrijd na de winterstop thuis tegen de terechte koploper Achilles '29 (0-4) en winterde het allang niet meer; maar het lenterde voor de tijd van het jaar aangenaam. In Pickelaars beleving ijlen de maanden weliswaar steeds sneller, maar hij kan het helse tempo toch nog nipt vol gen. Om afscheid van de winter te nemen memoreert hij de afgeblazen Elfstedentocht, waarover hij ergens las, dat met Johan Cruijff als rayonhoofd daar geen sprake van geweest zou zijn. Diens verklaring, dat het ijs in de Friese wateren overal tenminste 15 cm dik was, moest elke twijfel uitbannen. En voor het geval er desondanks schaatsers en publiek in Leeuwarden massaal door het ijs zouden zakken was er eigenlijk nog niks aan de hand, want daar was een ijsdikte van 20 cm gemeten. Na praatjes voor de vaak hebben de zoetwatervissen weer volop lucht gekregen en is de paddentrek begonnen. Een teken van voorjaarsliefde. Pickelaar volgde alle competitiewedstrijden van AFC 1 en hij nam op Goed Genoeg weer plaats achter de perstafel. Tussendoor treinde hij nog even naar - jawel - het Bossche carnaval, waar hij van alles tegenkwam, maar geen multimediale apparatuur. De AFC perstafel ligt er meestal redelijk vol mee, maar daar wordt functioneel gebruik van gemaakt. Pickelaar blijft dan ook hoopvol voor de toekomst. CITAAT "Het einddoel volledig papierloos te communiceren is voor een schrijver geen aantrekkelijke gedachte". (Remco Campert, Nederlands schrijver en dichter, geboren 1929). OVER DE TOP Ook in het tweede jaar van de topklasse is het laatste woord over de functie ervan nog altijd niet gezegd. Aanvankelijk wilden de clubs er in meerderheid niet aan. Het kwam er toch van, de geklasseerde clubs stapten niettemin in, van doorstroming vice versa met de kelder van het betaalde voetbal kwam niets terecht en hoe het in de toekomst zal gaan na samenvoeging van de topklassen zaterdag en zondag is - wat speel dagen betreft - nog volkomen ongewis. Vooralsnog is de publieke belangstelling voor de zondagse topwedstrijden bedroevend. Er wordt met enige afgunst gekeken naar de ruime publieke belangstelling voor de zaterdagse toppers en zo komt zelfs bij AFC de gedachte op of we er niet beter aan doen primair een zaterdagclub te worden. Pickelaar zet zijn kanttekeningen. De hoogste zaterdag amateur afdeling bestaat in feite al jaren en heeft haar wortels in godsdienstige, ommelandse streken; ver van het meren deels stadse betaalde voetbal. De zaterdag clubs kennen elkaar in principe door en door, krijgen volop aandacht van regionale media en nemen over en weer veel publiek mee. De zondagse topklassers kenden elkaar tot twee jaar geleden niet of nauwelijks, zijn verspreid over nagenoeg heel Nederland, nemen amper eigen publiek mee naar uitwedstrijden en het is al mooi meegenomen als 's maandags de uitslagen van (beide) topklassen op de dagblad sportpagina's te achterhalen zijn. Zondag topklasse is een kostbare business voor de clubs en de voetballers spelen hun wedstrijden voor een paar honderd man. Tel uitje winst. Die ene nagestreefde topklasse zal naar alle waarschijnlijkheid een gemengd beeld aan clubs opleveren, die vermoedelijk op wisselende speel dagen aan zullen treden voor minder in plaats van meer publiek Met het oog op die onzekere toekomst moet AFC in Pickelaars bescheiden mening blijven wat het al meer dan een eeuw is: een club waar je vrijwel dagelijks terecht kan, maar waar het primaire voetbal een zondags genoegen moet blijven. HYMNE Pickelaar besloot zijn Pickles inleg van februari met een beschouwing van ons clublied, dat in 1935 bij het 40 jarige AFC bestaan op tekst van Dick Bessem ten doop werd gehouden. Kommervolle clubjaren van teloorgang waren nog niet vergeten en mede door de economische crisis van de dertiger jaren zat de angst er nog goed in. Hetgeen blijkt uit het tweede couplet met de regel "Eens worden wij weer 'runners-up', Jan Salie wordt voorgoed verbannen". In de huidige welstand van AFC een anachronisme van jewelste. Pickelaar dacht daar over na en hij beloofde erop terug te komen. Het liefst met reacties van Schakellezers, waar hij belangstellend naar zou uitkijken. Niet dat hij zich daar veel van voor stelde, want in de huidige versimpelde samenleving worden eigen gedachten stelselmatig ontmoedigd door oppervlakkige mediareclame. Hij is er wel enige keren op aangesproken, maar dat heeft niet geleid tot toegevoegde gedachten. Zijn eigen idee is, dat hij niet graag uit zijn nek spreekt (om het beschaafd te zeggen) of zingt. Er dienen zich drie opties aan: a) we laten in tijden van voorspoed het tweede couplet achterwege, b) we passen de tekst aan en c) we doen een plas en laten het zoals het was. Laat vooral duidelijk zijn, dat Pickelaar mogelijkheid c) niet omarmt. Sub a) ligt dichter bij zijn gevoelens, maar optie b) laat hij niet onbesproken. Ook al is hij zich bewust van het feit, dat knoeien in een onder naam gepubliceerde tekst een doodzonde is. Zeifis hij daar in AFC enige keren mee geconfronteerd en daar werd hij (om het voorzichtig te zeggen) niet vrolijk van. Pickelaar heeft Dick Bessen echter goed gekend als een aimabel, voor rede vatbaar mens en hij stelt voor om de regels: "Wij allen dienen onze club/Als plichtsgetrouwe mannen./Eens worden wij weer 'runners-up'/, Jan Salie wordt voorgoed verbannen", te vervangen door: "Wij allen dienen AFC/ Als plichtsgetrouwe vrinden./ Daar doen we zonder meer aan mee/ Voor d'oude club die ons blijft binden Daarmee blijven we binnen de perken, want voor historici onder ons: de wijziging is een woordparafrase van Nico Holtzappel (tijdgenoot van Dick Bessem). Beiden waren overigens erelid van AFC. Pickelaar heeft zijn zegje gezegd, heeft geen verwachting van adhesie, maar sluit anderzijds niet uit dat te eniger tijd de geesten rijp worden. GROTER GEZIEN Van het één komt het ander. Pickelaar verruimt de blik even van 2000 AFC-ers naar 16 miljoen Nederlanders. Weinig clubleden zullen ver moeden, dat ons clublied bijna net zo oud is als ons Wilhelmus (van 5 oktober 1932); waaraan sinds 1815 vooraf ging "Wien Neêrlandsch bloed in d'adren vloeit, van vreemde smetten vrij".( tekst van H.F. Tollens Czn). De verskwaliteit daarvan achtte men toen te gering. De Wil helmus tekst (toegeschreven aan Marnix van St. Aldegonde) greep terug naar de 80-jarige oorlog met het Duitschen bloed en Den Coninck van Hispanjen.. Nog wat grenzen over: het Duitse volkslied windt er geen doekjes om (Deutschland über alles). Het Franse volkslied voert nog revolutie: (Aux armes, citoyens/ Te wapen, burgers). Er valt ook nogal wat op te merken aan andere teksten van kleine en grote hymnen. Mis schien heeft Spanje het bij het rechte eind: een volkslied zonder tekst. En dat komt dan nota bene uit de pen van verzenbakker Pickelaar...

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 19