15 februari 2012 9(P jaargang nr. 7 de ploegen barst een geweldig kabaal los van de Turkse fans die hun energie loslaten op de door velen meegenomen trommels. De fakkels die zij ontsteken leggen het veld in een tijdelijke deken van rook. Barry van der Glas loopt naast de scheidsrechter en voor de teams uit het veld op. Achter hem loopt AFC captain de Bruijn, die zichtbaar meer adrenaline krijgt van deze ambiance. Terwijl ze het veld op komen roept Eschwin: "Hier doen we het voor, hier doen we het voor!!" De hoge verwachtingen van het duel komen uit. Het spel golft op en neer en beide teams spelen goed aanvallend voetbal. Rondom het veld zingen en trommelen de Turkse fans er onophoudend en lustig op los. AFC slaat als eerste toe. Een voorzet van Robert Gehring wordt slecht verwerkt waarna de vlijmscherpe de Bruijn keihard raak schiet, 0-1. Nog binnen het half uur maakt Daniel van Meer knap 0-2. AFC speelt als een team, geïnspireerd en werkt hard. So far so good. Een warrige beslissing van de scheidsrechter, door een makkelijke penalty te geven, zorgt voor oververhitte gemoederen. In een korte tijd gebeurt erg veel; Tayfur Kahraman schiet uit de strafschop de 1-2 binnen, Stekelenburg schopt door een te late en te harde tackle Gundogdu uit de wedstrijd en aanvoerder Akgün krijgt vlak voor rust een rode kaart na een vermeende elleboogstoot. Tijdens de wandeling terug naar de kleedkamers ontstaat een flinke duw en trekpartij, waar ook het publiek zich mee bemoeit. Hans Geerlings heeft de krassen in zijn nek staan. De tweede helft moet dan nog beginnen. Die wordt zowaar nog enerverender dan de eerste helft, waarin al zo veel gebeurde. AFC loopt uit naar een rooskleurige 1-3 voorsprong als Zaoudi een prachtige aanval succesvol afrond. Maar Türkiyem komt sterk terug, zelfs met een man minder. Opnieuw Kahraman zorgt voor de aansluitingstreffer, en niet veel later ook voor de gelijkmaker, 3-3. Een fikse dreun waar AFC onder lijkt te bezwijken maar de uitblinkende Edwin van Holten houdt zijn team in die fase overeind. AFC buigt maar barst niet. ....Dan gaat Erwin Smit mee naar voren voor een vrije trap vanaf de linkerkant. Peter de Waal brengt de bal strak en laag voor de goal, waar niemand alert genoeg reageert, behalve Smit. Snel en behendig prikt hij de bal in het net. Het staat 3-4!! Achter de goal volgt een ontlading van vreugde bij de meelevende AFC supporters. Ook voor hen is het een meeslepende voetbal middag. De spelers gaan uit hun dak. En Smit? "Ja ik zag iedereen helemaal vrolijk op mij af stormen, maar omdat ik nooit scoorde had ik geen idee hoe ik moest juichen. Laat ik dan maar normaal doen, dacht ik" Het blijkt de mokerslag te zijn voor Türkiyem. Uiteindelijk wordt het nog 3-5 door het tweede doelpunt van de Bruijn en de Periodetitel is een feit. Deze goal zou Smit's enige worden in 173 wedstrijden voor AFC 1, maar dan wel meteen een superbelangrijke. Terug bij AFC wordt hij met applaus ontvangen in het clubhuis. Een oprecht en terecht blijk van waardering van medespelers en fans. AFC blijft dat jaar vervolgens 16 wedstrijden ongeslagen. De winst tegen Türkiyemspor heeft veel vertrouwen gegeven. De 'Reds' worden tot ieders intense vreugde Kampioen van de le Klasse. In de Kampioenswedstrijd, thuis tegen Z.A.P (Zwaluwen Anna Paulowna) wordt het 6-1. De terugkeer naar de Hoofdklasse is een feit, mede door het cruciale doelpunt van Erwin Smit. "Een doel punt gemaakt door een speler die hier in de F-jes begonnen is, dat maakt het extra speciaal", voegt Barry er aan toe. Is deze goal dan ook direct Smit's mooiste moment in al die jaren AFC 1: "Ja dat was bijzonder. En wat ik mij ook nog goed herinner was de oefenwedstrijd tegen FC Barcelona in 1998. Ik kreeg de opdracht om te proberen Jari Litmanen te bewaken, maar zelfs bij een comer raakte ik hem kwijt, haha. Ook dat zal ik niet snel vergeten". Als we het gesprek afronden zegt Erwin: "Maak je het stuk niet te lang? Ik heb er maar 1 gemaakt hé...." Het is Smit ten voeten uit. Een oer AFC-er en altijd nuchter. In het kampioensjaar wordt hij boven dien verkozen tot speler van het jaar. Een soort oeuvre prijs. Bijna was het allemaal niet zo ver gekomen. Ooit werd Smit, na een moeilijke periode waarin hij tijdelijk op de reservebank belandde, verleid om AFC te verlaten. Ton Ojers vroeg hem destijds voor aarts rivaal DCG te komen voetballen. "Ik was al zover dat ik er om ging tossen. Kop was vertrekken, en munt was blijven. Ik gooide kop". En toen? "Toen heb ik nog een keer gegooid Met dank aan de Archiefcommissie en een mooi plakboek van Ger Smit. Bobby Gehring Op 24 April 1982 won AFC Pupillen E-l o.l.v. trainer Ton Ojers en leider Henk Bijlsma de presti gieuze van Wagtendonk Beker, die werd uitgereikt door niemand minder dan Johan Cruijff. Zittend o.a. Nils Adriaans (2e van links), Ronald van de Meent (3e van links) en Arjan Coorengel (4e van links). Staand o.a. Peter van den Dungen (2e van links), Robbie Slager (3e van links), Erwin Smit (5e van links) en David Bijlsma (geheel rechts). Achter v.n.l.r. Henk Bijlsma, Johan Cruijff en Ton Ojers.

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 24