18 januari 2012 90e jaargang nr. 6 thuis. Onze vrouwen gingen vaak mee in de bus naar uitwedstrijden. We waren een hechte groep. De club had toen ook een centrale(re) rol in het leven. Toen ik in de junioren BI zat met jongens als Tim Tim merman en Jack van Gelder gingen wij ook iedere zondag naar het eerste kijken. Je kende elkaar". Ondanks de goede teamsfeer blijven de resultaten uit. Halverwege de competitie staat AFC nog in de middenmoot, maar na de winterstop gaan 6 wedstrijden op rij verloren. The Reds raken verwikkeld in een ware degradatiestrijd met De Zilvermeeuwen, SDW, Rood Wit A en UVS. 8 Wedstrijden voor het einde is men gedwongen om in te grijpen; het bestuur en de elftalcommissie moeten de dramatische beslissing nemen om Piet Ouderland, onder wie AFC zich in het seizoen '73-'74 wist te kwalificeren voor de Hoofdklasse, te verzoe ken de training en coaching voor de laatste wedstrijden in handen te geven van "good-old" Gé van Dijk. Elftalleider Rob Duis stuurt een emotionele brief aan de spelers getiteld: '16 maart heb ik gehuild'. Hij steekt de spelers een hart onder de riem maar stopt, uit solidariteit naar Piet, met zijn functie als teamleider. Het vervangende duo, Gerard van Dijk en Sal van Gelder, staan volgens velen voor een schier hopeloze zaak. Echter, Gé van Dijk was ook niet de eerste de beste; hij speelde maar liefst 329 wedstrijden voor Ajax 1 en 2 voor Oranje. In zijn laatste seizoen voor Ajax speelde hij nog samen met een jonge nieuw komer. Piet Ouderland. Hij was een technisch zeer begaafde speler en was gewild door buitenlandse clubs, maar hij begon nooit aan een internationaal avontuur. Een Ajacied in hart en nieren, en bij AFC als trainer ongekend succesvol. Onder zijn leiding werd in 1961, 1963, 1967 en 1969 het kampioenschap behaald. Bij zijn aanstelling als hoofdcoach van de rood zwarte brigade doet hij een opmerkelijke uitspraak. 'Uit de komende 5 wedstrijden wint AFC er 4' stelt hij hardop. En hij lijkt niet te bluffen. Er wordt direct twee keer op rij gewonnen; eerst van Unitas, met 2-0 en daarna van de Amsterdamse rivaal De Spartaan, met 0-1. Helaas wordt daarna verloren van Elinkwijk, met als gevolg dat uit de laatste 3 wedstrijden de volle 6 punten gepakt moet worden, anders glipt het hoofdklasse schap uit handen. In die laatste 3 wedstrijden treft AFC: Rood Wit A, de Zilvermeeuwen en UVS. Veel spannender kan het eigenlijk niet. In drie finales is het 'erop of eronder'. Uit bij Rood Wit A (tegenwoordig na fusie met Schellingwoude beter bekend als zondag eerste-klasser 'De Dijk'), waar de talentvolle gebroeders Reuser spelen, wint AFC knap in een flitsende wedstrijd. Ze spelen energiek en het wordt 2-5, mede dankzij een hattrick van Bijlsma. De eerste horde is genomen. Nu thuis tegen de Zaanse Zilvermeeuwen, die bij verlies zouden degraderen. Ondanks de extra belangen komt AFC net als een week eerder denderend uit de start blokken. De voor Simon Cohen (examenzorgen) ingevallen Arie Hommel, schiet al na 2 minuten de 1-0 tegen de touwen. Rongen scoort kort daarna 2-0 en Gehring maakt nog binnen het kwartier 3-0. Wat een begin! De wedstrijd lijkt gespeeld, totdat vlak voor rust de 3-1 achter Zehenpfennig wordt gekopt. Zilvermeeuwen dringt ook na de pauze weer sterk aan in een alles of niets offensief, maar op een splijtende counter-pass van Seunke maakt Gehring zijn tweede goal en staat het 4-1Het wordt uiteindelijk nog 4-3 in een superspannende slotfase, maar AFC houdt stand en de Zilvermeeuwen degraderen. Nu.Op naar Leiden! Daar hopen de AFC-ers dat het net een week veilige UVS ze zal matsen. Maar niets is minder waar. Geluk herinnert het zich als de dag van gister: Ze begonnen als gekken. We stonden haast alleen in ons eigen 16 meter gebied en kwamen nooit meer onder de druk vandaan. Op het veld keken we elkaar aan. We kwamen er niet aan te pas. 'Hoe moet dit aflopen' dachten we. Er ontstond lichtelijk paniek". Dan krijgt Edwin Geluk rond de 21e minuut de bal aan de linker kant van het veld en stuurt een vlijmscherpe lange pass in de diepte op rechtsbuiten Gehring. Dit soort passes is Geluk zijn handels merk en een wapen van AFC; pass over de hele, voorzetten, goal. Zo maken ze veel doelpunten. UVS schrikt van de aanvallende power en deinst terug. Edwin weet het nog: "Gé van Dijk zei later het nog specifiek tegen mij. Die pass deed de wedstrijd kantelen. Net als met boksen, als je in de touwen hangt en met 1 rake klap het initiatief weet over te nemen. Grappig hoe details vaak een voetbal wedstrijd kunnen beslissen". Iets later is het raak. Bijlsma is scherp als de keeper een voorzet van rechts niet goed weet te verwerken en scoort, 0-1Even later maakt van Breevoort prachtig 0-2 en lijkt de druk van de ketel. Maar UVS zet opnieuw aan en breekt weer een hectische fase aan voor het Am sterdamse doel. Dan krijgt AFC een penalty. Als deze erin gaat, begrijpt een ieder, is het gedaan en is AFC veilig. Geluk neemt, zoals bijna altijd, de penalty. Hij is stoïcijns. De bal gaat strak, laag in de rechter hoek. Raak! 0-3! De buit is binnen. Door de uitblinkende Cohen en van Breevoort wordt er uiteindelijk met 1-4 gewonnen. Iedereen is moe maar voldaan, en bovenal ontzettend opgelucht. Vreugde na het laatste fluitsignaal bij UVS. De glunderende elftal leider Sal van Gelder knuffelt zijn spelers Gehring (l) en Geluk (r). Routinier Frans van der Bor heeft na afloop een treffende uitleg: voor veel van onze jongens is voetbal niet het belangrijkste in hun leven, maar als het moet dan staan we er! Met dit materiaal aan spelers moet AFC eigenlijk meedoen om de bovenste plaats. Hij krijgt gelijk; in het seizoen daarna is AFC heel lang in de race voor de titel, maar wordt uiteindelijk net 2e achter een ijzersterk DWV. Een knappe prestatie. Door alle verhalen 'uit de oude doos' zijn we de klok compleet verge ten. Net op tijd zien we dat de revalidatie sessie bijna gaat beginnen en haast Edwin zich naar de trainingszaal: "Ik heb er zin in. Hopen dat ze me niet weer zo gaan afremmen, haha". De steunpilaar van AFC 1 van weleer, met de prachtige lange pass in de linker voet, rijdt in zijn rolstoel naar de lift. Ik ben onder de indruk. De wilskracht van AFC tekenend in beeld. De Amsterdamse aanvoer der Rachman is Jan Verver en Frits van der Fleiden de baas. Bron: Leidse Courant, 17-5-1976. Met dank aan de Archiefcommissie, en 2 prachtige oude foto albums, Bobby Gehring Ca Mum van AfC i* W4 O» 27

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 27