MIXED PICKLES i v' A J 14 december 2011 90e j aargang nr. 5 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 350) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz PROSCRIPTUM De verschijning van de op 7 december jl geprogrammeerde Schakel is uitgesteld. Dat is geen elegant gebaar naar lezers noch naar schrijvers Pickelaar kreeg de gelegenheid zijn teksten alsnog aan te passen, maar daar voelde hij niet voor. Hij verzoekt lezing met de geestelijke instel ling van omstreeks 8 december j.l... EEN VLEUGJE POËZIE Het moet er toch maar eens van komen - een dag of wat te laat helaas - nadat de maan scheen door de bomen, op t avondje van Sinterklaas. Gemengde pickles in de Schakel, in passend metrum en op rijm, lijkt op het oog wel een mirakel, maar verder heeft het geen geheim. Het was een dag of wat geleden, vóór de verjaardag van de Sint, die amper was te zien in steden en luwte ook wel lekker vindt. Uw Pickelaar kon hem - een boffie - begroeten bij de autowas, waar Sint in spijkerklerenkloffie incognito herkenbaar was. Hij had de schimmel thuisgelaten en voor de auto ingeruild. Dat had hij heel goed in de gaten: die was niet wit meer maar vervuild. En het kwam zomaar tot een praatje, tussen uw Pick'laar en de Sint; een band die bond als met een maatje, zeg maar gewoon een oude vrind. Maar wederkerig had hij zeker ook Pickelaar alsnog herkend: zij dronken eerder kelk en beker; een kopstoot die geen regel schendt Sint Nico- laas werd allengs spraakzaam en vroeg tot Pick'laars grote schrik (het maakte hem een beetje waakzaam): "bent u nog steeds die oude Pick, die de MP's schrijft in de Schakel, dat clubblad van de AFC? Al jarenlang dat clubgekakel Uw Pickelaar gaf toe, gedwee. Maar hij zocht naar stig naar een einde, toen Sinterklaas zijn praatstoel vond. "Hij komt van ver en ik van heinde" dacht Pickelaar bij zijn gezond. De Sint had tóch van Piek gesproken, hetgeen een bisschop niet betaamt. Zelfs niet in spijkerbroek gestoken dient dat niet losjes uitgekraamd. Hij wenste Sinterklaas het goede en na zijn feest behouden thuis. Maar waar uw Pick'laar al op broedde: hou het al schrijvend verder kuis. Dat doet hij hier, met in gedachten: een woord van dank voor uw geduld. Na het citaat mag u verwachten, dat Piek berijmd is uitgeluid. CITAAT "Al ben ik wel eens uitgegleden, omdat een mens zich soms verkijkt, ik ben bepaald niet ontevreden met wat ik nimmer heb bereikt (Pim Pelaer. Nederlands croniqueur, 20-ste en 21-ste eeuw). OVER DE TOP J Terug naar de realiteit: de barre werkelijkheid van topklasse zondag; aanvankelijk door wemig clubs begeerd maar ook voor AFC 1 in het tweede seizoen realiteit gebleven. Na 15 wedstrijden (halverwege) wil Pickelaar daar nog wel iets over zeggen. In de vorige Schakel schreef hij van het "ijkpunt na de 10-de wedstrijd AFC-Lienden (0-0)". Hij had enigszins het gevoel, dat onze grote selectie wat kwaliteit betreft iets te hoog was ingeschat. Uit de daarop volgende 5 wedstrijden tegen op het oog niet de moeilijkste tegenstanders leed AFC 1 wel drie nederlagen, speelde eenmaal gelijk, won slechts eenmaal en pakte daarmee slechts 4 punten. Inmiddels komt er een duidelijk krachtsverschil tussen het linker rijtje en het rechter rijtje. Onze hoofdmacht is met 18 punten terug verwezen naar rechts. Op 19 punten afstand van de a.s. kampioen Achilles '29 en op slechts 5 punten afstand van de vier bedreigde laatste clubs. Rob Duis kreeg gelijk: vrijwel elke wedstrijd is een degradatie duel. Het grootste manco van AFC 1 nu is het scorend vermogen. Topscorer Sjoerd Jens is inmiddels breed bekend en heeft het fysiek met gemakkelijk Hij wordt hard aangepakt en daarmee komt zijn (start-)snelheid niet altijd tot zijn recht. Pickelaar denkt in zijn simpelheid dat het Argon systeem van de succesvolle jaren (van weleer) wellicht als voorbeeld kan dienen: in balbezit de bal niet steeds combinerend naar de aanval te brengen, maar vanuit de verdediging af en toe verrassend lange halen direct rechtstreeks over de tegenstrevende verdedigers heen waar onze snelle Sjoerd in het niemandsland de bal vrijelijk moet kunnen achterhalen. Argon beschikte destijds over zelfs meer dan een succes volle snelle spits. Maar Pickelaar heeft uiteraard makkelijk praten. Als deze Schakel verschijnt is Lienden-AFC al gespeeld. Hopelijk was an- derszins een verrassing niet uitgesloten. TREFFEND Pickelaar pikt er zomaar een wedstrijd uit, waarvan hij (uiteraard) getuige was: De Treffers-AFC (2-1) op 27 november j.l. in Groesbeek. Sport park Zuid mag er zijn en getuigt van topklasse. Tribunes, boarding, elektronisch scorebord en clubgebouw zijn daarvan het bewijs. AFC kwam bij de al in rood/zwarte kleuren geklede gastheren van top tot teen uit in korenbloem blauwe outfit. Dat was niet des AFC's maar had toch wel Enige jaren geleden had Pickelaar een geringe notie van waar Groesbeek eigenlijk precies lag. Maar mede door de tweede Groesbeekse top- klaaser Achilles '29 was hij al enige malen eerder in Groesbeek geweest. Bij De Treffers waren inmiddels veranderingen zichtbaar. De tijd gaat snel, ook in Groesbeek. Achter het voorheen onbebouwde deel van het verste doel was sprake van niet onaantrekkelijke vrijwel voltooide be bouwing in de volle breedte, die het hoofdveld nog intiemer maakte. Maar dat prachtige scorebord schuin boven het doel (kan dat aan diggelen geschoten worden?) nam wel veel uitzicht weg voor de a.s. bewoners. Pickelaar, die met de spelersbus mee mag omdat hij zich redelijk goed gedraagt, was ook daar dan ook al vroeg aanwezig. Tot zijn verbazing zag hij, dat Jack van Gelder er eerder was. Die liep er inspecterend rond en sprak zijn waardering uit over de opstallen. "Dat wisten we toch al eerder", meende Pickelaar? Het bleek een misvatting. Jack was eerder slechts bij die andere Groesbeekse topper Achilles '29 geweest. Dat moest Pickelaar even verwerken. Jack van Gelder, die vele voetbalarena's in Europa en daarbuiten met enige regelmaat bezoekt, was voor het eerst op De Treffers accommodatie. Het gaf Pickelaar - hij bekent het - even het onterechte gevoel een voorsprong op zelfs Jack van Gelder te hebben. TOPSPORTHYGIËNE Onder dit misleidende kopje dient voorzichtigheid geboden. Fijnbesnaarde lezers van deze (jubileum) Mixed Pickles zouden kunnen schrikken van het onderwerp in deze laatste Pickle. Een waarschuwing vooraf is op haar plaats, want het gaat om een schokkende zaak. Om helemaal eerlijk te zijn: om een ronduit smerige zaak. Pickelaar kwam op de gedachte om er zonder gêne over te schrijven toen bij hem de herinnering boven kwam aan een artikeltje in diezelfde Schakel uit de beginjaren tachtig van de vorige eeuw, waarin de toenmalige redacteur Karei Brand aandacht schonk aan het verwijderen van bovenmatig mondvocht door voetballers ten velde. Inderdaad, het ging over de fluimen van Johan Cruyff en zijn collega s. In het hedendaagse Europese topvoetbal zijn die uitingen goed zichtbaar bij avondwedstrijden op TV. Zo goed zelfs, dat bij topper Messi de uitstoot van kleine fluimpjes valt waar te nemen; alsof hij enige tanden tegelijk uitspuwt. Maar de fluimontwikkeling stond met stil. Let eens op hoe vaak de onderkant van een shirt met de hand naar het gezicht gaat om ogenschijnlijk zweet te wissen. De goede waarnemer ziet duidelijk dat daarbij ook het neusgebied wordt gewist. Sterker nog: er wordt soms zelfs gesnoten. Samenvattend: slijm op het veld (waarop ook soepel glijdende knieslidings na een doelpunt) en snot in de shirts, die na einde wedstrijd vriendschappelijk geruild en - jawel - zelfs aangetro en worden! Waarna schouderklopjes en handen schudden. Ach ja, miljonairs onder elkaar... 31

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 31