Vervolg Thomas Rongen Afscheid Ab Springer??? fs 18181 S r 1 y 14 december 2011 90® jaargang nr. 5 Een bestuur daar zagen ze de noodzaak wel van in, in die jaren, dat moest nu eenmaal. Maar al die andere dingen, zoals A-, B- en C. commissies, waar was dat toch voor? Wat dachten zij in het eerste uur van o.a. een Pers- en Propaganda- commissie, een Kascommissie, een Clubavond commissie, een Toto commissie of een Kienmaster, om maar eens wat te noemen. En dan die 5 speelvelden en het verlichte trainingsveld? Elet Clubhuis met die mooie spreuk "Het Sierraad van het huis" u weet wel, een bar en die lieve mevrouw (Mevr. Bonnet) die iedere week 1200 Schakels de deur uit stuurde! En zeker niet te vergeten ons mooie Carillon dat ieder uur over onze velden klinkt, maar wat jammer toch, een "Nood klok" waren we vergeten aan te schaffen in al die jaren vooraf. Anno 1981 was het de taak van de Voetbalbond om voor de vastge stelde wedstrijden, scheidsrechters aan te stellen. Door o.a. spelver- ruwing, andere tijdsbesteding en al dat administratief gedoe met als dank een kopje thee of een flesje prik na afloop, lok je geen Leo Horn, Bep Thomas of Maurice de Hond meer naar onze bijvelden. De clubs werden verplicht zelf voor leiding op de velden te zorgen. Een voorstel van de Bond (1981) dat iedere club verplicht werd per inge schreven twee elftallen een scheidsrechter te leveren, bleek onuit voerbaar in de jaren tachtig. Om iedere leek voor die klus in te zetten, zou een grote puinhoop worden. Tijdens wedstrijden van ons eerste elftal werd toen per mi crofoon vaak omgeroepen, wie bv. op het derde of vierde veld een wedstrijd wilde fluiten bij gebrek aan....! U kent het beslist nog wel, net zoals dat steeds dezelfde figuur van je team de fluit dan maar weer ter hand nam..., de goedzak! Geen scheidsrechter hebben voor vastgestelde wedstrijden op A.F.C. voelde als een afgang tegenover je tegenstanders. Daar moest wat op gevonden worden. Voorzichtig kwam er iets op gang en met ons veel te vroeg overleden elftallid Dick Susan, kreeg het Twaalfde elftal van de jaren tachtig, als eerste elftal in A.F.C. z'n vaste 'scheids'. Dick heeft helaas om gezondheidsreden veel te vroeg afscheid moeten nemen van z'n ge liefde hobby, voetbal. Maar een goed voorbeeld doet echter goed volgen. Zelf mocht ik 12 jaar lang z'n opvolger zijn voor dit illustere gezelschap. Maar dat niet alleen, de vonk sloeg danig toe en het 'scheidrechters virus' deed z'n werk. Inmiddels zijn uit dit 'Twee voor Twaalf" gezelschap (een 35 jarig clubje in de club, samen met onze dames) maar liefst 10 clubscheidsrechters voortgekomen en goed opgeleid. Ja 10 stuks, u leest het goed, die nu nog iedere zaterdag en zondag ons aller A.F.C. dienen als'Plichts Ghetrouwe Mannen'. Dat is, inmiddels 30 jaar na dato, nog steeds uniek. Chapeau Naschrift redactie: deze 10 scheidsrechters waren/zijn Dick Susan, Hans de Wijs, Hans Mulder, Frans Juch, Herman Fritzsche, Leo de Nobel, Rik de Boer, Wim Ringe, Hans Elias en Marcel Koster. AFC'er Thomas Rongen maakt historie op Samoa Thomas Rongen heeft bij zijn debuut als bondscoach van Ameri- kaans-Samoa direct historie geschreven. De 55-jarige AFC'er loodste zijn ploeg naar de eerste overwinning ooit. De nationale ploeg van Amerikaans-Samoa speelt al zeventien jaar voetbal en verloor in die periode alle dertig wedstrijden, met een gezamenlijk doelsaldo van 12-229. In 2001 won Australië zelfs met 31-0. In het eerste kwalificatieduel voor het WK in Brazilië was het echter raak. De nummer 204 (laatste) van de FIFA-lijst versloeg Tonga (202de) met 2-1. Ramin Ott en Shalom Luani waren de gevierde mannen. A FC feliciteert Thomas met dit resultaat. Ab Springer", "Ik ga niet stoppen, maar uitlopen". Zaterdag 10 december 2011 betrad scheidsrechter Ab Springer ons sportpark met de mededeling Ik krijg geloof ik een receptie...". De wedstrijd AFC VEI tegen WVHEDW VEI werd door een ongekend aantal nieuwsgierige toeschouwers bijgewoond. Immers 't was de stilletjes geplande afscheidswedstrijd van Ab Springer van het senio renvoetbal. Op het stampvolle bordes dat uitkeek op kunstgrasveld 4 zei een van de toeschouwers "Ik kom speciaal kijken of Ab wel écht afscheid gaat nemen". Nadat Ab reeds eerder had aangegeven te willen stop pen met het seniorenvoetbal werd op deze zaterdag speciaal voor hem, zonder dat hij 't wist, een afscheid geregeld samen met een select aantal AFC'ers. In het clubhuis vroeg één van de aanwezigen, "Waarom weet ik hier niets van?" Waarop hij als antwoord kreeg, "Er zijn geen affiches opgehangen". Links Erik Bos, in het midden Ab Springer en rechts Frans Jüch Nadat Ab, met zonnebril zo leek het, vergezeld van twee AFC- assistent-scheidsrechters 't veld betrad, merkte een supporter op, '"Ab draagt al een zonnebril omdat hij denkt dat ie een cruise aangeboden krijgt..". Maar Ab floot zoals vanouds, onder een prachtig zonnetje en trok zich nergens wat van aan. In de theepauze werd met zijn assistenten de eerste helft geëvalueerd. "Als je vlagt voor buitenspel en ik het niet zie, is het geen buiten spel", verduidelijkte Ab ons. De tweede helft werd, zonder dat Ab 't besefte, vlak voor tijd afge broken, zodat Ab voor 't eerst onder luid applaus en met vele schou derklopjes, via een rode loper het veld verliet. De fotografen klikten er op los. In het clubhuis werd onze Ab opgevangen door vicevoorzitter Ad Westerhof die hem na de eerste borrel met veel respect toesprak en dankte voor zijn jarenlange en tomeloze inzet. Ook Frans Jüch, voor zitter van de scheidsrechterscommissie en daarna Lou Hekster, bestuurslid en coach van AFC VEIstaken de loftrompet over Ab zijn verdiensten en loyaliteit als AFC'er en scheidsrechter. En er waren natuurlijk bloemen voor zijn vrouw Silvie. Daarna was 't smullen van de heerlijke saté, aangeboden door het Bestuur van AFC. De spelers van WVHEDW, ooit zijn vorige club, nodigden Ab uit als scheidsrechter op hun volgende 'Springer-tournooi', ooit opgericht door een familielid Springer! Cadeaus, een fles calvados van de Vrienden Biljart Club, een certifi caat van verdienste van de scheidsrechterscommissie en een exclusie ve zeldzame stropdas van de Veteranen 1, vielen hem ten deel. Tot slot nam Ab de microfoon en speechte voor de vuist weg terwijl je een speld kon horen vallen en hij eindigde met de woorden "Ik neem geen afscheid, maar zie het als een topsporter die na zijn lange carrière gaat uitlopen". Nagekomen bericht: Nog geen 24 uur later floot Ab Springer AFC Al- Dios Al, uitslag 3-4. Frans Jüch en Erik Bos, assistent-scheidsrechters 1 3

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 13