AFC-i JAAR D'NER 2012 DAN/FR De ArenA van Jeruzalem 'Twee voor Twaalf VJL L,A'i (Lu 14 december 2011 906 jaargang nr. 5 AFC is een voetbalclub met een lange geschiedenis (opgericht in 1895) en rijke tradities. Zo is er van oudsher ieder jaar een herendiner op de oprichtingsdatum 18 januari. Begin 2012 is het weer zover: AFC viert dan alweer de 117e verjaar dag van de club. En vanaf 1974 is die avond ook voor het traditionele AFC Damesj aardiner. Opgericht door dames die vinden dat wij moe ders, vrouwen en vriendinnen genoeg energie in de club steken om een feest te verdienen! Het feest zal dit jaar op woensdag 18 januari 2012 plaatsvinden in het Amsterdamse Hilton Hotel aan de Apollolaan 138. We proosten om 18.30 uur in de lobby van het Hilton; het diner zal aansluitend om 20.00 uur aanvangen. Er is een DJ en we hebben een spetterend op treden van een artiest. Op de avond zelf organiseren we een loterij voor het KiKa Fonds. De lootjes kosten 1,- per stuk. Er zijn fantas tische prijzen te winnen! Voor alle AFC-dames, kom samen met de moeders of vriendinnen met wie je altijd langs de lijn staat en vorm een tafel! (8-10 perso nen). Het thema voor dit jaar is 'Bij ons in de Jordaan'. De leukste 'Jordaan'-outfit of grappigste vondst kan rekenen op een mooie atten tie en op een groot applaus! De kosten voor dit alles, een viergangendiner inclusief een welkomst drankje en een fles parfum, zijn 65,- per persoon. De organiserende dames, Cilia, Paula, Annette of Cecile willen je graag meer vertellen over de organisatie en hoe je je ook als groep kunt aanmelden voor een tafel; je kunt ons hierover bellen of e-mailen. We kijken er naar uit om je woensdag 18 januari 2012 te mogen begroeten! Met hartelijke groet, Cilia Bruin, 06 - 06 242 260 22 Paula de Jonge, 06 - 532 697 19 Annette Kouwenhoven, 06 - 212 353 20 Cecile Smits van Oyen, 06 - 222 435 43 e-mail: afcdamesi aardiner@;gmailcom Mede mogelijk gemaakt door AFC, ABN Amro, Gassan Diamonds, lei Paris, Troostwijk, Scapa en Sisera door Laurens Samsom "Daar ga ik even geen aandacht aan besteden", dacht ik de laatste weken geregeld als een Nederlandse nieuwswebsite weer groot uit pakte over de aanhoudende Ajax-klucht. Even geen verbolgen com missarissen, geen ontevreden clubiconen, geen gepasseerde promi nenten en geen beledigde oud-spelers. Althans, dat dacht ik. Het begon nog goed: Jeruzalem, stralende zon - ook in december -, de Heilige Grafkerk. Mijlen verwijderd van het gekissebis in Amsterdam Zuid-Oost. Ik was bezig met de voorbereiding voor een kort filmpje over deze Heilige Grafkerk en niets deed me ook maar een seconde denken aan de kakelende Ajacieden. Totdat ik in gesprek raakte met een van de pastoren. De Heilige Grafkerk is een van de belangrijkste locaties voor Christe nen. Volgens de overlevering zou Christus daar gekruisigd en begra ven zijn. Dat was toen, 2000 jaar geleden, nog onbebouwd gebied. Maar de stad is intussen gegroeid en dus ligt de kerk tegenwoordig middenin het centrum, ingeklemd tussen woonhuizen, winkeltjes en andere heiligdommen. Het geeft een knusse, beetje Olympisch Stadi- on-achtige sfeer: oud maar daardoor wel rijk aan historie. De Armeense pastoor die ik sprak, had het over de liefde en verzoe ning die Christus predikte. Een mooi verhaal, maar toen hij over de huidige situatie in zijn kerk begon, bleek van deze gedachten in de praktijk weinig terecht te komen. Hij vertelde dat de kerk wordt opgeëist door verschillende Christelijke stromingen, zoals de Grieks- Orthodoxen, Armeniërs, Kopten en Katholieken. De leden van elke afzonderlijke groep zijn volgens zichzelf net even belangrijker en waardiger dan hun collega-Christenen. Vaak heeft deze rechtvaardi ging iets te maken met in het verleden behaalde resultaten. Met als gevolg dat iedereen de dienst wil uitmaken en er dus een grote chaos ontstaat waar ordinaire scheldpartijen niet van de lucht zijn. Hoe langer de pastoor sprak, hoe meer de Heilige Grafkerk achter hem in de Amsterdam ArenA begon te veranderen. Een groep goden zonen die zeggen dat ze dezelfde vereniging aanhangen, allemaal met enigszins afwijkende ideeën op de proppen komen en te halsstarrig zijn om compromissen te sluiten. Natuurlijk, er zijn ook verschillen: in de Heilige Grafkerk gaat het bijvoorbeeld om de erfenis van ene JC en in Amsterdam doet JC zelf vrolijk mee in het hele gedoe. Maar de vergelijking had zich meester gemaakt van mijn brein en die kreeg ik er niet meer uit. De bezoekers veranderden in mijn gedachte in supporters. Sommigen uitgedost in de kleding van de club - pardon: kerkgenootschap - en met attributen in de hand of om de nek. Geduldig wachtten ze in de rij om vervolgens te knielen voor de belangrijkste plaats. De meeste toeristische bezoekers die niet een werkelijke band hebben met de vereniging, komen al snel weer naar buiten, want zoveel bijzonders is er niet te zien voor een leek. "Het valt me eigenlijk wel een beetje tegen", hoor ik een Engelse bezoeker bij het verlaten van de kerk zeggen. Hij heeft nog net geen biertje in de hand, anders was de parallel met het Ajax-stadion compleet. Na het interview met de pater overwoog ik hem te vragen of hij zelf wel eens een balletje heeft getrapt. Maar hij pakt zijn spullen al om te gaan: "Sorry", verontschuldigt hij zich. "Ik moet nu echt weer ver der." Hij heeft een afspraak met wat andere paters, legt hij uit. Een poging om de partijen dichter bij elkaar te brengen, zodat er eindelijk weer eens over de toekomst van de kerk kan worden gepraat in plaats van het onderlinge gekibbel. Waar had ik dat eerder gehoord? "Groe ten aan Johan", fluister ik hem na, maar hij is al te ver om dat nog te verstaan. Op 26 november kwam het genootschap 'Twee voor Twaalf' in res taurant LounZ in Amstelveen bijeen voor hun jaarlijks diner. Daar sprak Hans de Wijs sr. de navolgende speech uit. "Terug naar...(Sch)af, In 1895 is het allemaal begonnen als een nietig clubje in onze goede Amstelstad. Een paar vriendjes die zo rond de Koninginneweg woon den, wilden iets voor henzelf doen, wat rommelen met een bal, maar dan wel in clubverband. En de naam die zij daar dan aan gaven werd Amsterdamsche Football Clubons A.F.C.! Tijdens het Jaardiner anno 1981 (nu 30 jaar geleden, ziedaar mijn verhaal), met 122 man in feestpak en 92 dames elders die avond, dacht ik: 'konden die kereltjes van toen nog maar eens even om de hoek kijken, hadden zij het allemaal wel zo bedoeld toentertijd'? Schaf Schepens, Jac Ooy, Jan Hylkema en Heintje Bras. Ze moesten het nog eens kunnen zien, want wat zijn we inmiddels groot gewor den en wat hebben we nu veel. 12

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 12