In Memoriam In Memoriam Chris Schroder 9 november 2011 90e jaargang nr. 4 Het bestuur geeft met leedwezen kennis van het overlijden op 24 oktober 2011 op de leeftijd van 77 jaar van de heer Chris Schroder Erelid en AFC-Ridder, alsmede lid van de Zilveren Ploeg. Namens de AFC betuigen wij onze oprechte deelneming aan de naaste familie. Machiel van der Woude - voorzitter Ronald Koster - secretaris Op 31 oktober jl. heeft de AFC in het Crematorium van Bouwens in de Kwakel afscheid genomen van ons Erelid Chris Schroder. Naast de familie sprak ons lid Jan van Galen namens de Sociëteit Olympisch Stadion en AFC voorzitter Machiel van der Woude namens onze vereniging. Onderstaand de toespraak van Machiel bij het overlijden van Chris Schroder, uitgesproken bij de crematieplechtigheid. Beste Frank, Rob, Frederieke, Inge en kleinkinderen, Op 2 september ontvingen wij het bericht dat Chris Schroder was gevallen voor de kleedkamerruimte van AFC, met een koffer in zijn hand, en in die koffer natuurlijk alle statistische gegevens van zijn club. Een paar uur later was ik in de VU en Chris lag er, gegeven zijn ernstige heupblessure, redelijk bij. 'Als ik niet beweeg gaat het wel' zei hij met een glimlach en ik wenste hem een snel herstel toe. Het is tot ons aller verdriet heel anders gelopen. Hoewel wij goed op de hoogte waren van het ziekteverloop kwam het bericht van Chris' overlijden op 24 oktober toch nog onverwacht en keihard bij ons aan. Chris is immers niet weg te denken uit AFC. Tot op 2 september was hij vrijwel iedere dag intensief in de weer op en voor onze club, en dat gedurende vele jaren, met grote toewijding, in een eigen, hem kenmerkende stijl, met ironie en humor. Gisteren bij de wedstrijd van het eerste elftal tegen VVSB, en eerder bij wedstrijden van onze andere teams stonden wij vooraf één minuut stil ter nagedachtenis aan een AFC'er in hart en nieren. Vandaag doen wij dat samen, met Chris zijn familie en zijn vele vrienden uit de sport en daarbuiten. Chris werd in 1951 op zijn 17e lid van AFC en speelde o.a. enkele seizoenen in het tweede elftal. Eén keer kwam hij uit voor het eerste tijdens het fameuze AROL- toemooi. Wat betreft zijn prestaties op het veld is zijn bijdrage als grensrechter opmerkelijk. Maar liefst 150 keer hanteerde hij de vlag bij het eerste elftal, bij competitie- én oefenwedstrijden. Een van die oefenwedstrijden staat mij nog heel goed bij. Het was nog niet zo lang geleden op het kunstgras van DCG, 10 graden onder nul, gevoel stemperatuur 10 graden lager, en wij vroegen ons af wie er zo gek was om bij deze extreme vorst te vlaggen. Dat was dus Chris! Een andere wedstrijd die ik mij herinner was die van de Junioren A 1 in Leeuwarden, tegen Cambuur, beslissend voor de vraag wie er zou degraderen naar de Tweede Divisie. '896 Vlak voor tijd maakte Cambuur de beslissende goal, uit een mooie voorzet, een zo op het oog onberispelijk doelpunt. Heel Leeuwarden juichte, maar Chris hield zijn vlag stijf omhoog. De voorzet kwam volgens hem van achter de achterlijn. De scheidsrechter liet zich door Chris overtuigen, onze A 1 junioren bleven in de eerste divisie en het is een wonder dat Chris zonder kleerscheuren uit Leeuwarden is gekomen. Chris werd in de jaren vijftig van de vorige eeuw, zó lang geleden, jeugdleider, en over een periode van niet minder dan 56 jaar heeft hij tal van functies bekleed, zoals secretaris van de Jeugdcommissie, de totocommissie, de technische adviescommissie, maar ook persvoor lichter van de club en redacteur van het weekbulletin. Hij hield zicht baar van het secretariële werk en nam als één van de heel weinigen goede nota van de saaie mededelingen van de KNVB over de opzet en het verloop van de competitie, de promotie- en degradatieregelin gen. AFC voer daar zeer wel bij. Dat geldt nog veel meer als Chris zich op de statistiek stort. Als club statisticus houdt hij van het eerste alles bij wat je kunt bedenken en houdt van alle, inmiddels 117 teams, de standen bij. De hoeveelheid werk die dit gedurende 47 jaar heeft meegebracht is echt onvoorstel baar, en alleen mogelijk omdat hij zich met echtgenote Hennie en zonen Frank en Rob gesteund weet door een echt AFC-gezin. Dit monniken werk moet ook dankbaar zijn geweest voor Chris. In de met standen volgeplakte gang van ons clubhuis hebben heel wat spelers stilgestaan om de plaats van hun team op de ranglijst te bestu deren. Op de website leidde deze enigszins uit de hand gelopen hobby tot de rubriek "Chris statistiek". Als eerbetoon aan Chris heeft het bestuur besloten "Chris statistiek" onder zijn naam voort te zetten. Chris hield niet alleen de statistiek bij van het eerste, hij was als het enigszins mogelijk was altijd bij de wedstrijden van ons vlaggenschip en de trips naar o.a. Maastricht en de Canarische eilanden aanwezig. Twee gouden kampioensballen onderstrepen zijn verbondenheid met het eerste elftal. Opvallend is de vriendschappelijke band die Chris met de spelers onderhield. Van een leeftijdsbarrière was geen sprake. De warme vriendschap met eerste elftalspelers als Dennis Purperhart en Ulli Landvreugd zijn voorbeelden hiervan. Maar ook de door hem gedoneerde beker voor de topscorer van AFC, die hij met veel plezier onlangs uitreikte aan Sjoerd Jens, en de diploma's voor de spelers wanneer zij 100 wedstrijden voor AFC 1 hadden gespeeld. Al met al heel veel verdiensten voor de club waar Chris oprecht veel van hield en die hij voorzag van niet aflatende, maar ongetwijfeld opbouwend bedoelde kritiek. De prijzen bleven dan ook niet uit. In 1970 ontving Chris de Nobelprijs, in 1981 wordt hij Lid van Verdien ste en in 2005 bij het 110-jarig bestaan van AFC volgt de benoeming tot Erelid. Over deze laatste prijs merkte hij op dat ieder bestuur wel eens een foutje maakt. Maar wat was hij er blij mee. Heel erg vond Chris het dan ook dat zijn innig geliefde Hennie, in 2001 overleden, dat niet heeft mee kunnen maken. Voetbal vormde na Hennie's overlijden een belangrijke troost voor Chris om het grote verdriet te werken. Een situatie waar zijn zoons Frank en Rob, waar hij zo apetrots op was, een onmisbare rol bij hebben gespeeld. AFC zal Chris Schroder in ere gedenken. Frank, Rob, Frederieke, Inge en de kinderen wensen wij alle sterkte toe. Het bestuur geeft met leedwezen kennis van het overlijden op 19 augustus 2011 op de leeftijd van 69 jaar van de heer Jan Hulscher ondersteunend lid van onze vereniging. Namens de AFC betuigen wij onze oprechte deelneming aan de naaste familie. Machiel van der Woude - voorzitter Ronald Koster - secretaris

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 5