Weet je nog, die ene wedstrijd 9 november 2011 90e j aargang nr. 4 Op zondagmiddag 8 oktober 1989 is de spanning op en rond het hoofdveld van sportpark Goed Genoeg om te snijden. Na verlen ging moeten penalty's de beslissing gaan brengen in een dan al historische bekerwedstrijd tussen hoofdklasser AFC en eredivisi- onist Vitesse. In de strafschoppenserie staat het 2-3 voor Vitesse, als John van den Brom aanlegt voor zijn kans van elf meter. Als hij mist kan AFC nog terugkomen, als hij raak schiet is het over. Van den Brom begint aan zijn aanloop... Op die zondag ochtend speelt AFC 4 uit tegen ZPC 2. Terwijl de teams zich voorbereiden wordt er vanuit Amsterdam Zuid gebeld naar Oost. 'Bij de wedstrijd van AFC 2 is keeper Marcel van de Meent bij een botsing geblesseerd geraakt. Hij heeft een hersenschudding. AFC 3 speelt in Utrecht en keeper Han Trimbach kan onmogelijk op tijd terug in Buitenveldert zijn'. Via de elftalleider bereikt het bericht Peter van Essen, de doelman van het vierde. "Na de wedstrijd direct haasten. Je zit op de bank, bij het eerste, tegen Vitesse". Iets meer dan 22 jaar later ontmoet ik Peter weer op AFC. Maandag avond komt goed uit, want zijn beide zoons moeten trainen. Onder andere samen met Dion Thomas, de zoon van Cees, speelt Dino van Essen in de AlRoy is jonger en speelt in de B2. Van Essen Sr. gaat vaak kijken. Net zoals zijn eigen trotse vader. Die was er vroeger ook altijd en overal bij. Terwijl we boven bij Joop een chocomel en een koffie bestellen, en er twee prachtige oude plakboeken op tafel ko men, duurt het niet lang of we zitten (figuurlijk) midden in de sfeer van die bekermiddag in 1989. Peter vertelt: "Ik ben begonnen met voetballen bij Halfweg. Op mijn 17e stapte ik over naar de Koninklijke HFC en kwam in het eerste elftal. We werden kampioen van de 5e klasse en speelden toen een aantal seizoenen in de 4e klasse. Naar een uitwedstrijd tegen de Vo- lewijckers zat ik samen met een teamgenoot in de auto. In de omge ving van de Buikslotermeer raakten we verdwaald en arriveerden te laat in de kleedkamer. Regels zijn regels dus we moesten als reserve beginnen. Terwijl we die wedstrijd vanaf de bank zaten te bekijken beseften we allebei dat we eigenlijk onder ons niveau aan het sporten waren. In de auto terug naar huis spraken we af om het een stapje hoger te gaan proberen. AFC leek ons een mooie uitdaging. En die teamgenoot was Patrick Steenkist". Op een middag hebben van Essen en Steenkist dan op voorspraak van hun vriend Rokus Hoogendoorn Jr. een kennismakingsgesprek met Pim van de Meent en Sal van Gelder. "Twee bromberen", lacht van Essen. De twee spelers krijgen een kans om zichzelf te bewijzen in de voorbereiding maar moeten echter rekening houden met weinig speel tijd, zo wordt hen voorgehouden. Tot ieders verbazing speelt Steen kist zich echter tijdens een denderende voorbereiding als spits in de basis van AFC 1. Ook van Essen maakt een goede indruk maar de club is loyaal aan haar eerste vier keepers. Hij moet in het 5C begin nen. "Dat was een aardige domper. Van een eerste elftal bij de ene club, naar het vijfde van een andere. Dat was niet helemaal mijn bedoeling. Ik liet in de wedstrijden met het vijfde wel zien dat ik beter kon, maar er was geen reden om de jongens die voor mij zaten te passeren. Dat gebeurt met keepers überhaupt niet zo snel. Na ongeveer een maand maakte ik promotie naar AFC 4. Toen kwam de uitwedstrijd tegen ZPC". Direct na het duel met 'Zaliger Petrus Canisius' sjeest van Essen (nog in keeperstenue) richting De Boelelaan. Eenmaal aangekomen wurmt hij zich door het in grote getale opgekomen publiek en rent het veld op richting eerste doelman Cees Thomas om hem "in te schieten". Thomas staat dan al jaren onder de lat van AFC 1 en is een dijk van een keeper. Spelend óf in zilver óf in geel shirt met donkerblauwe mouwen pakt hij in veel wedstrijden menig punt voor zijn ploeg. Een kenmerk van een goede keeper. Van Essen merkt dat het tijdens de warming up al erg druk is. Met bijna 2000 toeschouwers is Goed Genoeg die dag "nokkie vol". Van het AFC van '89-'90 worden geen wonderen verwacht. Het seizoen daarvoor werd in de allerlaatste wedstrijd ternauwernood degradatie voorkomen. Maar de lage verwachtingen blijken niet correct. Het bestuur voorziet het vlaggenschip tijdens de zomerstop van een aantal sterke en frisse nieuwelingen. Deze zorgen voor de benodigde kwaliteitsimpuls waardoor ook de oudgedienden beter gaan spelen. Het team van trainer Pim van de Meent en leider Tim Timmerman draait direct lekker. In de eerste competitie ronde wordt met 2-4 gewonnen bij landskampioen RCH. René Plantinga is één van die nieuwe aanwinsten. Deze vals snelle en technisch begaafde middenvelder komt over van DCG. Hij heeft een kiosk op de Bloemenmarkt en is een ras Amsterdammer. Met zijn Jordanese gevoel voor humor is er direct een hoog sfeergehalte bin nen de ploeg. Daarbij neemt Plantinga alle corners en vrije trappen met buitenkant links. Dat werd nooit eerder en nooit later meer ver toond. Orlando Patrick keert dat seizoen terug van zijn uitstap naar Neerlan- dia. Zijn atletisch en technisch vermogen maken hem een complete middenvelder die voor AFC uiteindelijk veel goals zal maken (zijn neef, Enrico Patrick, speelde een aantal wedstrijden in het AFC kam pioensteam in de hoofdklasse van 2010). Jeffrey Forree verruilt in de zomer voormalig degradatie rivaal UVS voor AFC. Hij is op dat moment ook Nederlands zaalvoetbal international en speelt zijn wed strijden op basis van natuurlijke aanleg. Dave Markus maakt de overstap van Blauw-Wit. Een bijzonder ta lentvolle middenvelder, maar wel met een hoog flegmatiek gehalte. Hij werd in zijn tijd bij de Ajax jeugd getipt als de nieuwe Johan Cruyff maar bewandelde een ander pad. In de spits speelt de van KHFC overgekomen Patrick Steenkist. Hij is samen met vriend Peter van Essen "aan komen waaien" en wordt dat seizoen de revelatie van de hoofdklasse. De Sjoerd Jens van de beginjaren negentig. Door de op de valreep binnengesleepte periode titel van vorig seizoen krijgt AFC een ticket voor de grote KNVB Beker waarin Vitesse in de eerste ronde de tegenstander zal zijn. In Amsterdam Zuid treden ze aan met -later veel beroemde- voetballers zoals: Raymond van der Gouw, Edward Sturing, Theo Bos, Arjan Vermeulen, Martin Laamers, John van den Brom, René Eijer, Bart Latuheru, Rick Hil- gers, Hans van Arum en Jurie Koolhof. Ook Frans Thijssen speelt mee. Deze veertienvoudig international en winnaar van de UEFA Cup met het Engelse Ipswich Town is met recht een vedette. V.l.n.r Theo Bos, Dave Markus, Orlando Patrick, Frans Thijssen, Johan Dol en Raymond van der Gouw Dan begint eindelijk de lang naar uitgekeken wedstrijd. Door de goede competitie start hopen de koukleumende AFC supporters op een heroïsche beker stunt. Maar na 4 minuten staat het al nul tegen één. Van Arum is de Arnhemse doelpuntenmaker.

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 23