fsj% MIXED PICKLES 9 november 2011 90e jaargang nr. 4 1895 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 349) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz IJKPUNT Het zou achteraf best wel eens waar kunnen zijn: dat de 10-de (inhaal-) competitiewedstrijd van AFC 1 thuis tegen Lienden (0-0) een ïjkpunt blijkt voor het verdere verloop van onze hoofdmacht in het tweede seizoen Topklasse voetbal. Met EVV en WKE kwam AFC op 14 wedstrijd- punten in de middenmoot van de ranglijst terecht. In de 9 voorgaande wedstrijden scoorde AFC respectievelijk 2, 1,3, 1, 4, 3, 1, 4 en 3 maal. Steeds doeltreffend en in totaal 22 keer, wat op zichzelf niet verkeerd is. Maar in diezelfde 9 wedstrijden troffen onze tegenstrevers 2, 2, 12, 0, 2, 2, 2 en 5 maal ons doel. Acht van de negen keer en in totaal 18 keer met een gemiddeld aantal tegentreffers van 2 in 9 wedstrijden is natuurlijk (om het verkeerd te zeggen) teveel van het goede. Pickelaar zei het al in het vorige seizoen: er staat toch echt geen koekenbakker in het AFC doel en de achterste vier kunnen ook wel iets meer dan een deuk in een pakje boter schoppen. Er zullen ongetwijfeld de nodige woorden aan gewijd zijn in gesprekken tussen selectiespelers en trainers. Met als eerste resultaat, dat thuis de 0 gehouden is tegen Lienden, (maar ook met de weggevallen eigen productie). Uit de eerste 3 van de volgende 10 competitiewedstrijden (VVSB, Hilversum en HBS) zouden inmiddels ruimschoots punten gepakt moeten kunnen worden. Voorlopig pakte dat verkeerd uit bij VVSB in Noordwijkerhout, waar Sint Bavo al na 2 minuten ons net vond (1-0). Dat zou wel eens een duur doelpunt kunnen blijken te zijn, dacht Pickelaar zorgelijk. En dat werd het, want zelf scoorde AFC wederom niet. De recente thuiswedstrijd tegen Hilversum laat Pickelaar hier onbe sproken. Hij trok er even tussenuit, waardoor tijd voor een reactie hier ontbreekt. Hij heeft echter enigszins het gevoel, dat onze grote selectie wat kwaliteit betreft toch iets te hoog is ingeschat. Conclusie: laat AFC 1 alsnog het tegendeel bewijzen. CITAAT "Wij stellen ons allemaal eenvoudiger voor dan we zijn; zo rusten we uit van onze medemensen". (Friedrich Nietsche, invloedrijk Duits wijsgeer, (1844-1900). ARCHIEF Het zal wel een beetje bekend zijn, dat Pickelaar - naast respect voor zijn moedertaal - ook belangstelling heeft voor geschiedenis, die immers altijd aan de basis staat van sociologische ontwikkelingen. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat hij zich wat AFC betreft ooit sterk gemaakt heeft voor een toegankelijk archief. Aldus werd hij in 1992 voorzitter van de eerste door de algemenen vergadering ingestelde archiefcommis sie. Dat mag hij dan zelf een daad van belang gevonden hebben, niet minder belangrijk was zijn besluit om die commissie in 2009 weer te verlaten. Het lijkt hem tijd eens duidelijk te maken wat hem daartoe heeft bewogen. Hij liet achter een commissie (bestaande uit voorzitter Rik de Boer, Hans de Wijs Sr en de inmiddels aanvullende derde man Wim Ringe), die hem nog regelmatig op de hoogte houdt. Dat stelt Pickelaar uiteraard op prijs en omdat hij het na zijn pensionering tijd vond om eens een vak te leren bekwaamde hij zich in boekbinden. Daarmee kan hij voor AFC wat terug doen door (sinds jaar en dag) Schakels in te binden voor opname in het AFC archief. En daar staat dan wéér wat tegenover, want Pickelaar kreeg het losbladige boekwerk Archief Inventarisatie, waaruit hij met rode oortjes de opgezette (digitale) inventarisatie kan volgen van foto's, docu's, geluids- en filmbanden. Dat is een techniek, waarop Pickelaar volstrekt geen zicht heeft. Zelfs in veel ruimere zin staat hij al een leven lang op gespannen voet met techniek. Het beste besluit, dat hij dan ook in zijn AFC leven heeft genomen, is die commissie 2 jaar geleden te verlaten. Als digibeet loopt hij daar niemand meer in de weg. AFC heeft inmiddels een professioneel raadpleegbaar archief waarmee het landelijk voor de dag kan komen. De hulde daarvoor komt uitsluitend toe aan Rik de Boer, Hans de Wijs Sr en Wim Ringe. En dat wou Pickelaar eens duidelijk gezegd hebben. MOEDERTAAL Al in de eerste regel van de voorgaande pickle viel in een terzijde het woord taal - zelfs moedertaal als Pickelaars primaire belangstelling. Daar wil hij toch ook nog wel wat over kwijt; ook al heeft het in dit geval helemaal niks met AFC te maken. Onze nationale grutter Albert Heijn heeft blijkbaar een vers blik academici opengetrokken, die zich wel even willen profileren. Alle huismerk artikelen vermelden tegenwoordig de product namen in het Engels en die komen zo ook op de kassabonnen terecht. Tsja. Het kan erger. Pickelaar gruwt van het ingeburgerde woord kids. Hij hoopt dat rondspartelende kinderen c.q. kleinkinderen in AFC correct worden geduid door de familie, maar zij staan taalkundig wel onder grote druk. Restaurants prijzen in de menu's steeds vaker hun lekkernijen aan voor de kids. Maar het kan nog erger. In een polderrecreatiegebied werd onlangs uitbreiding gegeven aan vertier, dat ook kinderen toekomt. Niks mis mee. Het verbeterde speelpark kreeg echter een naam mee: kids valley. De bedenker van die kreet behoort naar Pickelaars oordeel verplicht een versnelde inburgeringscursus te ondergaan; ook al is hij familiair eeuwenlang aan autochtone Nederlanders ontsproten. Pickelaar maakt zich ernstig zorgen over de toekomst van diens (klein-)kinderen. BOL De vorige Schakel - altijd binnen handbereik leest Pickelaar met genoegen en daar stiet hij bij herlezing op iets merkwaardigs, dar hij in eerste aanleg over het hoofd had gezien. Zijn twee generaties jongere Schakel collega Maurice Loonstijn (wat scheelt het op de eeuwigheid) geeft behalve doorwrochte verslagen van AFC 1 ook altijd een exposé van wat hij die zondagen blijkbaar met smaak verorberd had. Dat komt nogal eens uit de keuken van zijn schoonmoeder, zodat Pickelaar aanvankelijk dacht dat zij haar schoonzoon sponsorde, die dat (allicht) ont kende. Zelf brengt Pickelaar slechts af en toe een passerende gehaktbal ter sprake, maar Maurice L. (hinderlijk jong naar Pickelaar al liet blij ken) voert steevast het gehele menu op. En wat leest Pickelaar daar? Dat het toetje een keer bestond uit door hemzelf meegebrachte Bossche Bollen; uiteraard van Jan de Groot uit 's Hertogenbosch. Daar lust ook Pickelaar wel pap van. Hij zit nog wel eens in de trein en als die Utrecht in zuidelijk richting passeert is er altijd wel een smoes voorhanden om in Den Bosch even uit te stappen, het station te verlaten en na een goede 100 meter rechtdoor bij Jan de Groot (steevast een lange rij voor de deur) binnen te stappen voor een kop koffie met een Bossche Bol (de enige echte, legendarische bol van Jan de G. te Den Bosch). Het schept toch een extra band tussen Pickelaar en Maurice Loonstijn, die onwetend van elkaar eenzelfde passie hebben in het zuiden des lands. Het valt zelfs niet uit te sluiten, dat zij elkaar te eniger tijd in dat petit restaurant zo maar een keer aan een tafeltje ontmoeten en daar niet van zullen opkijken. Voor de goede orde: bollenbakker Jan de Groot sponsort noch Pickelaar, noch Maurice Loonstijn. Daar lacht hij waarschijnlijk hartelijk om. Intussen is het nog steeds crisis in Europa, de wereld houdt haar adem in en Pickelaar leutert over gehaktballen en Bossche Bollen. Misschien loopt er wel een antropoloog rond in AFC die daar enige uitleg aan kan geven.

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 21