Afscheid van een instituut door Laurens Samsom -10 Stichting de Lieverdjes van AFC, misschien iets voor U? Sinds geruime tijd bestaat binnen onze vereniging een fonds voor de jeugd: Stichting de Lieverdjes van AFC. Het ontleent zijn naam aan een man die op deze wijze de jeugd van AFC extra financieel ondersteunde, Dé Stoop. Deze oud-voorzitter van FC Amsterdam (de Lieverdjes), overleed in 2007. Stichting de Lieverdjes van AFC ondersteunt een groot aantal projecten binnen de jeugd die niet door de normale begroting gedekt worden. Veelal betreft dit de evenementen, maar ook zijn extra - niet geplande - voetbal mogelijkheden hierdoor in de seizoenen mogelijk gemaakt. Omdat AFC van tijd tot tijd het aanbod krijgt van leden of ouders van leden, om iets extra's te doen voor de vereniging - en dan met name de jeugd - brengen wij dit fonds graag onder uw aandacht. De doelstelling blijkt al uit de invulling hierboven. Het fonds is louter bestemd voor de jeugdafdeling van AFC en wordt beheerd door enkele leden van de jeugd commissie onder toezicht van de penningmeester van AFC. Een bijdrage in dit fonds is uiteraard vrijwillig en AFC geeft ook geen ruchtbaarheid aan de sponsors in dit fonds. Bijdragen van iedere omvang zijn welkom, maar wij kunnen ons voorstellen dat u wellicht iets meer informatie daarover wilt hebben. Want uw bijdrage kan onder bepaalde voorwaarden ook fiscaal interessant zijn. Brian Speelman, voorzitter van de jeugdcommissie, is graag bereid u verder hierover te informeren. Hoewel het fonds al zijn gelden aan de jeugd ter beschikking stelt is er nog wel één voordeel voor de sponsors in dit fonds te noemen. Bij een jaarlijkse bijdrage van 500,00 of meer zal een parkeerkaart voor weekdagen op het parkeerterrein van AFC ter beschikking worden gesteld. AFC is ambitieus en wil graag het aanbod van voetbal en plezier op een nog hoger nivo brengen. En ondanks alle vrijwillige inspanningen is geld daarbij onontbeerlijk. Als u dit streven deelt en in de gelegenheid bent iets extra's te doen is dit een prima mogelijkheid. Het Lieverdjesfonds van de Amsterdamsche Football Club, rekeningnummer: 52.92.45.868. Voor meer informatie hierover: Brian Speelman (06-53139933). Of je was een schoft of je was een kanjer. Dat waren kortweg de categorieën waarin hij mensen verdeelde. Een AFC-er kreeg per definitie het voordeel van de twijfel, maar als je je niet zuiver ge droeg, kon je (meestal voor goed) in de categorie schoft verdwijnen. "Hij deugt niet en als niemand dat wil erkennen, doe ik het wel", zei hij dan. Zelden zo'n directe man meegemaakt, maar het leuke was: hij had meestal wel gelijk. Even eigenaardig en geestig was zijn humor. De meeste gesprekken begonnen met: "Hoe gaat het?" Als de andere persoon dan het obligate "goed" ant woordde, reageerde hij snel met "jammer" en een harde lach. En dan moest het gesprek nog beginnen. Kortom: hij dreef niet met de stroom mee. Ook niet in de functies die hij binnen de club bekleedde. Zo behoedde hij als grensrechter de Al een jaar of tien geleden hoogstpersoonlijk voor degradatie. In de beslissende wedstrijd wist hij de scheidsrechter ervan te overtuigen dat de bal - die bijna een meter over de doellijn was geweest - niet als doelpunt moest worden gerekend. Onsportief? "Dan had je me maar niet als grensrechter moeten accepteren", zei hij achteraf. Want bo venal was hij clubman. 9 november 2011 90e jaargang nr. 4 Als chef van de cijfers viel er niet te sjoemelen ten faveure van de vereniging. De stand van de B7, het oefenprogramma van de klassie ke veteranen of het bekerprogramma van de Zaterdag 2, hij wist alles en was uiterst precies. Iedereen moest in de gang bij binnenkomst kunnen zien waar zijn team op de ranglijst stond, elk clublid was even belangrijk ook al zouden ze zich misschien nooit afvragen wie die statistieken eigenlijk verzorgde. Ook de verhalen achter de cijfers waren hem bekend. "Benno's BI draait weer prima", zou hij dan zeggen "krijgt hij toch weer iedereen stil mee." Of: "De C5 mag dan onderaan staan, maar als je het plezier van die gasten ziet. Niets mis mee hoor." Voor het Eerste elftal was er altijd een beetje bijzondere aandacht. Gedichten voor het hele team (inclusief de begeleiding) tijdens trai ningskampen, ranglijsten met topscorers en assist-gevers te zien op zijn eigen hoekje op de website en na de wedstrijd nooit te beroerd voor een kritische noot: "Het zag er weer niet uit vandaag, maar wel weer gewonnen." Het kroon op zijn werk, ontving hij twee jaar geleden. Tijdens het jaardiner werd hij verkozen tot erelid, de hoogste onderscheiding binnen AFC. Je ziet wel eens blije gezichten bij mensen die een Gouden Kalf, Oscar of Nobelprijs winnen, maar geen van deze prij zen leek te kunnen tippen aan het erelidmaatschap van AFC. Met die beslissing legde het bestuur ook meteen een proeve van bekwaamheid af, aangezien ook zij zo nu en dan onderdeel waren van de clubkri tiek. Het was de bedoeling dat hij met het erelidmaatschap opgespeld nog jaren door zijn clubhuis had kunnen scharrelen. Biertje erbij, prima. Maar begin september ging het mis: een val, een gebroken heup, het ziekenhuis. Wat eerst vooral vervelend leek, bleek uiteindelijk ramp zalig. Op 24 oktober overleed Chris Schroder, 77 jaar oud. De club neemt plotseling afscheid van een van haar instituten, een clubman, criticus en koning van de statistiek. Chris, je was een kanjer.

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 10