Op afstand betrokken Medische commissie Heel A.F.C. speelt in de Topklasse, toch? 14 september 2011 90e jaargang nr. 2 .r*!C de 30e editie van de persmap in 2012 weer vakbekwame leden zullen melden. Vanuit de AFC-vriendelijke bedrijven, die onze club al jaren spon soren, werd al duidelijk de hoop verwoord, dat de persmap van AFC zal blijven verschijnen. "Deze persmap, waarin wij op 'n bijzonder lezenswaardige wijze worden gepresenteerd, neem een ereplaats in op de leestafel voor onze commerciële klanten", klonk het enthousiast uit de mond van een vertegenwoordiger van één van deze bedrijven. Ook uit journalistiek vakkringen hebben mij com plimenten over AFC's persmap bereikt. Flans de Bie door Laurens Samsom Na een vakantie is het altijd weer even wennen aan de Nederlandse gang van zaken. Het eerste plakje oude kaas smaakt heerlijk en het is ook wel praktisch datje in een restaurantje de ober gewoon kan zeggen watje wilt eten in plaats van onhandig te wijzen naar een de naam van een gerecht dat je niet kunt uitspreken: "Patinar a la parrilla... por favor? Maar eenmaal terug in de Hollandse cadans, blijkt ons land zo z'n nadelen te hebben. Natuurlijk het weer en de files, maar los daarvan de totale gang van zaken: brieven van de belastingdienst, conflicten op het werk, geouwehoer in De Wereld Draait Door, vult u maar aan. Over een maandje is iedereen er weer aan gewend, maar nu zit de vakantie nog iets te vers in het geheugen. Als je voor langere tijd uit Nederland vertrekt en toch enige connec tie met het moederland wilt houden, kun je op afstand precies die dingen uitkiezen die ons land zo lekker Hollands maken. Goed, een zonsopkomst over het Rokin of een dagje relaxen in het Vondelpark is niet op internet de vinden, maar dat is ook wel bijna het enige. Voor een paar tientjes lees je elke ochtend De Volkskrant en elke avond NRC Handelsblad digitaal. Hetzelfde geldt inmiddels voor alle andere media: documentaires zijn altijd wel ergens te vinden, de hoogtepunten van het voetbalweekend staan direct op YouTube en ook Argos, het beste radioprogramma van ons land en niet te verwarren met aartsrivaal Argon, heeft haar volledig archief op het web. Naast nieuws en achtergronden zorgt Skype voor een letterlijk kijkje in de huiskamer van vrienden en familie. Kortom, informatie genoeg. Maar hoe is dat met AFC? De afgelopen twaalf jaar was ik alleen in het buitenland als er op AFC een zomer- of winterstilte heerste. Ik kan u nu zeggen: het beeld van onze club verandert snel, maar wordt er niet minder leuk op. Allereerst is er het wedstrijdverslag van het eerste elftal door Maurice Loonstijn. Als speler vond ik het gedeelte over de wedstrijd vaak erg beknopt in tegenstelling tot de aandacht voor de maaltijd na afloop van de match. Nu denk ik op zondag, het begin van de werkweek hier in Israël, de hele dag aan het aanstaande diner van Maurice en kan ik niet wachten tot zijn verslag op de (zeer actuele) website verschijnt. Na het verslag op zondag volgen smsjes, mails en Facebook berichten van voormalig teamgenoten en andere AFC-ers die een compleet schetsen van wat zich voor, tijdens en na de wedstrijd afspeelde. Andere geledingen van de club komen wat meer in de schaduw te staan. Bevriende jeugdtrainers houden me op de hoogte van hun teams, maar ik weet niet meer hoe de Cl ervoor staat, of de B2 dit jaar een goede lichting heeft en welke F-jes uitblinken. De warme familie die AFC voor velen kan zijn, ondanks al haar eigenaardigheden, verdwijnt dus allerminst in het buitenland. Eén man heeft helaas geen directe betrokkenheid bij een van de teams, maar is wel een onmisbare schakel binnen de familie. Daarom zou ik iedereen die dit stukje leest, en hem kent, willen vragen: doe Joop achter de bar de groeten van me. Vindt hij vast leuk. Laurens Samsom verhuisde afgelopen zomer als freelance journa list naar Israël. Deze week verschijnen in het Nederlandse week blad Elsevier en het Belgische weekblad Knack artikelen van zijn hand. Eerder publiceerde hij in het Belgische dagblad De Stan daard. Laurens speelde sinds zijn 12e jaar bij AFC. Hij speelde 111 wedstrijden in Zondag 1 waarmee hij in 2010 kampioen werd. Het zal niemand zijn ontgaan, ons A.F.C. vlaggenschip boekt de eerste winst in de Topklasse 2011-2012. Mooie doelpunten door merendeels goed verzorgt en fraai ogende inzet en spelopvatting. Maar ook onze gehele jeugdafdeling speelt "Top" klasse, ingedeeld bij vaak in B.V.O. spelende tegenstanders. Maar daardoor juist wel veelvuldig blessure leed, ondanks een goede trainingsopbouw en rondom professionele begeleiding van onze selecties. Chapeau voor de visie van onze trainersstaf onder aanvoering van Cor ten Bosch, welke onze jeugdafdeling nauwlettend in de gaten houdt. Het is zeker niet gemakkelijk, door meerdere wedstrijden, hogere trainings frequentie en in alle gelederen "een tandje hoger" heeft moeten presteren. Kranten staan er vol mee. In de Nationale en Internationale compe titie worden spelers veelvuldig getroffen door een liesblessure. Goed getraind zou je zeggen. Maar langdurig hoge belasting en wedstrijdfrequentie kunnen aanleiding zijn voor lokale vermoeid heid, waarbij kracht en coördinatie afneemt en kan zomaar door een simpele kapbeweging, a la Kees Gehring in zijn jonge jaren natuur lijk, voor de liesregio grote gevolgen hebben. De belastbaarheid wordt overschreden. De meest voorkomende liesblessure is de adductoren-tendinitis. Dit is een ontstekingsreactie van de aanvoerende bovenbeenspier, aanhechtend aan het schaambeen. Vaak als resultante van een chro nische overbelasting. Bij jeugd moeten we wel een differentiatie maken, waarbij niet uitgesloten is dat omstandigheden als hou dingsafwijking, een bekkenscheefstand, een liesbreuk of beenleng teverschil mede deze klachten kunnen veroorzaken. In alle andere situaties is het vaak zo dat de balans in kracht tussen buikspieren en deze adductoren-loge verstoord is. Externe factoren blijven vervol gens over als, de mate van belasting tijdens wedstrijden en trainin gen, de terreinomstandigheden, koud weer, of een slechte kwaliteit van de sportschoenen. In voetbal is het normaal dat bij een simpele schietbeweging het standbeen zwaar wordt belast door het andere vrij zwaaiende been. Er ontstaat grote druk op de adducto- ren(aanvoerende spiergroep) van dit standbeen. Deze belangrijke spiergroep reageert met een irritatieklacht in haar eindpees welke verweven is in het beenvlies(periost) van het schaambeen. Herken bare klachten zijn: 1Pijn in de lies, vaak uitstralend naar de bin nenzijde van het bovenbeen. 2. In de beginperiode pijn na intensief sporten en later ook tijdens de activiteit. 3. In de mid-fase wordt de pijn minder maar deze blijft ook aanhouden tijdens rust. 4. Het bijtrekken van het aangedane been met eenvoudig in- of uitstappen van auto gaat ook pijn vertonen. 5. Soms pijnuitstraling naar de onderbuik. 6. Het gehele bovenbeen voelt fors gespannen aan. De behandeling zal duidelijk gericht zijn op versterking van omrin gende spierstructuren, maar ook rekking van overspannen (hyperto- ne) spieren en fysiotherapie ondersteund door massage van de aangedane musculatuur. Het is in dit geval beter één week langer te revalideren, dan één dag te vroeg weer beginnen!! 9

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 9