MIXED PICKLES OVER OPWARMING VAN DE AARDE 16 maart 2011 89e jaargang nr. 8 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 342) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz De laatste Pickle van zijn vorige inleg begon Pickelaar met "Sorry, Pickelaar moet toch nog even doorleuteren over zijn heugelijke jaardiner. Dan is het echt over en gaat het weer - min of meer - over voetbal". Belofte maakt schuld en het spreekt dus vanzelf, dat dominee Pickelaar die schuld vroom inloste. Daags na het uitkomen van die Schakel en na raadpleging van regionaal Kennemerland nieuws besloot hij in Beverwijk de zaterdagwedstrijd Jong-Hercules - AFC 1 te bezoeken. Een degradatiekandidaat tegen een subtopper. Dat zou onderschatting kunnen ople veren. Pickelaars lijdzaamheid maakte moeiteloos plaats voor een vileine vorm van assertiviteit: hij zou als Schakel paparazzo (die carrières kan maken en breken) de jonge zaterdagselectie vooraf hard aanpakken, de schrik er danig injagen en prestaties verlangen! Maar de werkelijkheid verliep anders. Sportpark Adrichem bleek een aaneenschakeling van kale voetbalvelden, waarop de harde oostenwind vrij spel had. Weerprofeten hadden vooraf een gevoelswaarde van - 5 graden Celsius voorspeld. Pickelaars waarde bleef daar zeker nog 5 graden onder. Het aantal toeschouwers bleef begrijpelijk beperkt tot onder de honderd; waaronder 5 AFC supporters (inclusief Pickelaar die lafhartig in het warme clubhuisje bleef kijken). Daar past dan geen ferme taal meer bij, maar eerder de barmhartigheid van het Leger des Heils. Bovendien (her-)kende hij geen enkele roodzwarte speler. Veiligheidshalve noteerde hij de rugnummers van zijn clubmakkers: 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14 en captain 15. De gedachte, dat de persmap daarbij wel namen kon onthullen, bleek achteraf onjuist. Onze keeper droeg niet alleen terecht het nummer 1, maar hij was ook klassiek gekleed, zoals dat een goede doelman betaamd: zwarte broek en grijze trui. Daar zou een sneeuwwitte pet niet bij hebben misstaan, herinnerde Pickelaar zich weemoedig. De Jong-Hercules sluitpost hield het op een nagenoeg mouwloos shirtje. Zijn toekomst moet er zorgelijk uitzien. Pickelaar zag - AFC eigen - zijn club op een wel erg hobbelig veld zeer aanvallend voetballen tegen een gesloten Jong-Hercules verdediging. Het einde kwam dan ook met 0-0. De opwarming van de aarde begon niet in Beverwijk.. CITAAT "De natuur gedoogt dat gij haar bespiedt, niet dat gij haar ontraadselt". (Pythagoras, Grieks wijsgeer, 6-de eeuw v. Chr.). DAGJE GROESBEEK Het viel niet meer te ontkennen: de geest was uit de fles. Op weg naar huis al besloot Pickelaar definitief de volgende dag naar Groesbeek af te reizen voor de zondag wedstrijd Achilles '29 - AFC. Hij had - als eerder - nog een NS dagreis tegoed, waarvan de houdbaarheidsdatum nabij was. Probleem: Groesbeek kent geen NS station, maar na telefonische bevraging bij Achilles'29 was voor het station Nijmegen bus 5 goed voor aankomst in Groesbeek. Dat vergde dan nog wel een stukje lopen. De schattingen liepen uiteen van 1,5 tot 4,5 km. Pickelaar nam de gok en vertrouwde op zijn goed gesternte. De reis begon voorspoedig, want de trein reed op tijd en in Nijmegen stond de bus al voor de stationsdeur. Maar - als vaker - het venijn zat in de staart, want de rechte weg daarna - omhoog en omlaag - leek oneindig. Pickelaar leek in te storten; tot er een auto stopte, waarin Jack van Gelder zat met een bijrijder. Verheugd nam Pickelaar plaats op de achterbank. "Je zit wel op mijn sigaren", zei Jack. "Bam", dacht Pickelaar, "dat komt niet meer goed". Maar het kwam wél goed. Op de 'overdekte' van Achilles '29 rookte Jack een puntgave sigaar op Madurodammer heipaalformaat. Pickelaar kreeg zelfs het aanbod voor een lift terug naar Nijmegen, aanvaardde dat graag en zegde Jack van Gelder een eervolle vermelding toe in de Pickles. Waarop Jack zei:: "Het zal een keer tijd worden"; of woorden van gelijke strekking. AFC hield lang stand bij Achilles '29, maar moest toch in de eindfase twee tegentreffers incasseren; waartegenover geen eigen productie stond. Al met al had Pickelaar tweemaal anderhalf uur AFC voetbal in het weekend gezien; zonder één goal vóór en dat schoot natuurlijk niet echt op. ALAAF Het valt moeilijk uit te leggen waarom Pickelaar jaarlijks even afreist naar Oeteldonk (tijdelijk voorheen 's Hertogenbosch). Niet vanwege een verinnerlijkte religieuze beleving, noch door de behoefte om zich vol te laten lopen en vervolgens de lolbroek uit te hangen. Het is eerder ver wondering voor het gedragsverschil tussen het Bourgondische en het (in aanleg) Calvinistische deel van het Nederlandse volk op amper meer dan een uur reistijd van elkaar. Pickelaar kan genieten van de muzikale kapellen, die in en uit alle hoeken en gaten rondom de grote Markt rondtrekken; met een repertoire dat ver uitstijgt boven het platte westelijke genre. Eenvoudige en deftige burgers in verzorgde originele verkle ding. Wie niet zover gaat tooit zich tenminste in de befaamde roodwitgele das met eventueel toebehoren. In die categorie kunt u Pickelaar plaatsen; en Pickelaarse met nog een dartel driekleurige mutsje op, waarop een frivool balletje. Meestal is het nog guur winterweer, maar ditmaal was het de eerste lentedag, die ook veel camavalisten uit de regio aantrok. Het viel Pickelaar op, dat er erg veel politie op de been was; alsof er sprake was van een risicowedstrijd. Dat geeft dan toch te denken. Maar voor die in actie is moeten komen - wat er wel inzat - was het echtpaar Pickelaar al weer voldaan thuis. KANTTEKENING Het is niet anders: AFC 1 is in Hilversum van slag geraakt en de 5-1 nederlaag kwam niet helemaal onverwacht. Pickelaar deed een onderzoek je in de zondag topklasse vanaf de voetbalhervatting (na de winterstop) op 16 januari j.l. tot en met 6 maart d.a.v.. Hij maakte de stand op alsof dat de eerste fase van de competitie was. De rangorde ziet er dan verrassend uit: 1) Achilles'29 6-16, 2) EVV 7-16, 3) FC Oss 7-15, 4) Hil versum 7-12, 5/6) VVSB en Quick'20 7-10, 7) Lienden 5-7, 8) AFC 6-7, 9/10) Cuijk en De Treffers 4-4, 11/12 Gemert en Hollandia 5- 4. 13/14 Argon en De Baronie 6-4, 15) Haaglandia 4-3. Dat maakt de opmars van Hilversum volstrekt duidelijk. Waar tegenover staat dat AFC na 2 overwinningen uit de volgende 4 wedstrijden slechts 1 punt vergaarde. Maken we het competitieplaatje weer compleet (inclusief augustus 2010 tot de winterstop) dan zien we dat AFC met 38 eigen doelpunten de hoogste score noteerde en met 36 tegendoelpunten slechts de 14-de plaats inneemt. Daar is dus meer aan de hand. De laatste AFC linie bestaat op zich uit solide verdedigers en in het doel staat ook bepaald geen koekenbakker. Onze offensieve speelwijze maakt de kans op tegentreffers groter, maar als de eigen score achterblijft bij de verwachting komen de problemen. Pickelaar schreef dit al vóór 13 maart (AFC - FC Oss) en de blik is inmiddels niet meer gericht op de bovenste plaats, maar op de gevaarlijke plaatsen onderin. Want hoe dan ook: AFC is nog niet echt veilig. Het zal tegen FC Oss best wel moeilijk geweest zijn. Een verrassing sloot Pickelaar vooraf echter ook weer niet helemaal uit. Wie het wist mocht het zeggen.

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 23