•hu Medische commissie AMC zoekt kinderen voor onderzoek naar hielpijn Verslagen Zondag 1 A.F.C. kijkt tot in de keukenvan Ajax 16 maart 2011 89e jaargang nr. 8 Vanaf het ontbijt, lunch tot trainingsoefenstof of behandeling, kortom de gehele dagindeling was daar op het individuele scherm af te lezen. Alleen al de training/oefenzaal, zo groot als het gehele clubhuis van ons AFC, met aanpalend een revalidatiezwembad met hydraulisch beweegbare vloer is imponerend. Natuurlijk werden beroepsmatig de 'ins-and-outs' uitgewisseld en kreeg AFC zeker een pluim. Kan ook niet anders met de ons royaal verdiende Rinus Michels 2010 Award. Jaloers op Ajax? Natuurlijk, maar wel trots op ons eigen A.F.C. Wim Crouwel De AJAX keuken? Jawel, want zo'n dikke week geleden was de voltallige medische dienst van AFC te gast bij de collegae van AJAX. De rondleiding in het Prof Walhalla heb je kunnen lezen en zien op de website en is tevens nog in deze Schakel opgenomen. Over en weer werd informatie en kennis gedeeld en werd duidelijk dat wij ons niet met deze proforganisatie hoeven te meten, maar wel dat beiden een professionele visie voor staan. Opvallend was tevens dat alle jeugdteams van school word gehaald, om na intensieve trai ning gezamenlijk een maaltijd krijgen voor geschoteld. Geheel ver antwoord en samengesteld door een sport diëtist. Omdat vier tot vijf keer in de week trainen naast de competitiewedstrijden tot een norma liter behoort, is aanpassing van onze voeding essentieel. Een goede balans hierin verbetert de te leveren prestatie en vermindert de kans op klachten en blessure. Er is niets mis met een puur Hollandse stamppot, echter sporters met veel trainingsarbeid verbruiken extreem veel vitamines, mineralen, onverzadigde vetzuren en ...vocht! Bij een normaal vochtverlies van bijna 2 liter, dus ongeveer 2% van het lichaamsgewicht per wedstrijd, kan de arbeidsprestatie sterk achteruit gaan. Over eiwitten, vetten, koolhydraten, vitaminen, mineralen en vocht, het volgende. Eiwitten, deze zijn nodig voor de aanmaak van spierweefsel en bloed, zitten voornamelijk in dierlijke producten als vlees, melk, kaas en eieren, maar ook in soja. Vetten, voor de aanmaak van ontstekingsremmende fermenten, zijn te vinden in noten, pindakaas, oliën en vis. Koolhydraten, leveren voor 60% onze lichaamsenergie en wordt verkregen uit bruin brood, aardappelen, peulvruchten, groente en fruit, muesli en/of Sultana. Maar diverse pasta's leveren daardoor een perfecte energie aanvulling. Deze vrijgekomen energie uit koolhydra ten komt niet alleen langzamer vrij, maar blijft ook langer beschik baar voor een uitstekende spierfunctie. Vitaminen en mineralen, zijn van belang voor onze energiehuishou ding en zorgt voor sneller afvoer van spier afvalproducten, en ver kleint dus de kans op verzuring. De bij sporters bekende voedings supplementen zijn sterk aan te raden als antioxidanten, zoals visolie. Het toedienen van noodzakelijk vocht houdt niet op bij zg. vat-vullen vóór de prestatie, maar ook periodiek tijdens deze arbeid, met isotone drank als Isostar of Gatorade. Hoe lager de vetvrije massa, hoe beter de sportprestatie! Ook bij AFC kun je van onze uitbaters Frans en Joop een uiterst goede sportmaaltijd bestellen. Laat de volgende tegenstander maar komen! De Medische Commissie: Lex Swaan (arts) tel. 020-6731337 Michael Olivieira (verz. A-selectie) 06-21278122 Co Grosze Nipper (sportmasseur) tel. 06-44352970 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) tel. 06-51050940 mail: wim.crouwel@xs4all.nl Hielpijn bij kinderen is een veel voorkomende klacht, vooral bij intensief sportende kinderen. De pijn verdwijnt spontaan bij het ouder worden, maar kan kinderen tussen de 8 en 16 jaar veel last geven. De afdeling Kinderorthopedie van het AMC zoekt kinderen met hielpijn voor een onderzoek naar de snelste en beste methode om de klacht te verhelpen. 'Er zijn drie behandelingen mogelijk', zegt onderzoeker Jan Joost Wiegerinck van de afdeling Orthopedie. 'Rust, oefentherapie of zooltjes in de schoen, eventueel aangevuld met pijnmedicatie. We weten eigenlijk niet wat het beste resultaat geeft, vandaar de studie.' Hielpijn ontstaat door de snelle groei, waarbij de achillespees als het ware aan het hielbeen trekt. Tijdens de groei is het hielbeen nog niet uitgehard en kunnen er onregelmatigheden ontstaan die (ernstige) pijnklachten geven. Wiegerinck schat dat bijna een op de tien kinde ren er last van heeft. Als het bot is volgroeid, verdwijnen de klachten. Het AMC wil ruim honderd kinderen tussen de 8 en 16 jaar met hielpijn onderzoeken en behandelen. De kinderen moeten een ver- wijsbrief van de huisarts halen en worden dan in het AMC onder zocht. Ze krijgen dan een behandeling toegewezen. De kinderen moeten daarna drie keer terugkomen om te kijken hoe de behandeling heeft uitgepakt, onder meer door te meten hoe ernstig de pijn is. Voor inlichtingen over de studie hielpijn@amc.nl, Zie: www.hielpijnstudie.nl 13 maart 2011AFC - FC Oss 0 - 1 Tja. Er was slecht weer voorspeld, doch op de dag zelf bleek alles erg mee te vallen. Sterker nog: er hing een voorjaarsbriesje in de lucht. Van de penningmeester begreep ik op zaterdag reeds dat de opkomst vanaf FC Oss-basis goed leek te zijn: 13 kaarten werden vooraf ver kocht via de zogenaamde combiregeling. Dat zou dus druk wor denAhum. Desondanks vormde een menigte aanwezige jeugdspelers van AFC- huize een ware erehaag voor de spelers om 14.30 uur. Deze enthousi aste spelertjes scandeerde zelfs AFC, hup" tijdens de wedstrijd. Enfin, de wedstrijd. AFC had absoluut het betere van het spel, zelfs naar mening van Dick Heesen, de trainer van FC Oss. Maar ja, voor complimenten koopje nietsAFC had zoals gezegd kansen. Er was zowaar een doelpunt, maar de scheidsrechter en grensrechter vonden dat de bal de doellijn niet gepasseerd was. Dat, terwijl Jurgen We vers, doelman van FC Oss, de dikers liet weten dat de bal toch echt achter de lijn verdween. noot redactie: zie samenvatting RTV N-H bij 'Topklasse nieuws') *órk ompany De bal gaat de doellijn passeren en wordt later met de linkervoet van de verdediger tegengehouden. Dan was er nog de voorzet van Daryl van Mieghem op Sjoerd Jens. Hij schoot, echter redde de doelman van FC Oss. Even later weer een kans van Van Mieghem die door de goalie van Oss werd gered (het wordt eentonig).

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 11