MIXED PICKLES 16 februari 2011 89e jaargang nr. 7 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 341) w.adriaansz@,zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz ARGELOOS Het schrijven en samenstellen van de Mixed Pickles is eigenlijk niet veel meer dan een trucje. Tussen twee Schakels in noteert Pickelaar met een zekere beroepsdeformatie wat zich eventueel aandient voor een komend Pickeltje. Papier en pen altijd bij de hand voor een paar herinne ringssteekwoorden. Als de tijd rijp is kiest hij daaruit voor zijn inleidende Pickle en pas na voltooiing daarvan bedenkt hij de voorlopende titel. Deze keer is de volgorde andersom. Hoewel hij in het algemeen niet snel verlegen zit om woorden dubde hij nu geruime tijd omdat er sinds de vorige M.P.-inleg onverhoeds iets veranderd was. Hij was inmiddels tijdens het AFC-jaardiner op 18 januari 2011 beroepen tot het hoge ambt van erelid der Amsterdamsche Football Club en hij vindt dat hij dan niet net kan doen of zijn neus bloedt. Had hij het voorzien? Neen. Geen flauw vermoeden gehad? Pas le moindre soupfon? Keine blasse Ahnung? Not the faintest notion? Neen, neen en nog eens neen. Ook niet eerder? Hmm, wel eens aan gedacht, maar dan had hij het vermoedelijk verpest met zijn hinderlijk gedram om tot een professioneel AFC-archief te komen. Want Pickelaar mag dan wel vriendelijk ogen maar wat in zijn kop zit zit niet onder zijn staart. Afijn, dat archief is er dan toch gekomen en het wordt nu beheerd door drie onverdachte mannen met clubliefde. Wat heeft Pickelaar in AFC zoal overhoop gehaald om het uit de hand te laten lopen tot het erelidmaatschap? Als voetballer heeft hij geen enkele betekenis gehad. En voor alle duidelijkheid: hij heeft nooit in het bestuur gezeten. Wel vaak deel uitgemaakt van commissies: hij zat tweemaal langjarig in de pers- en publiciteitscommissie, in de zaterdagvoetbalcommissie en in de archiefcommissie (18 jaar als voorzitter). Maar voor zijn eigen gevoel heeft hij toch vooral geschreven: 20 Nieuwjaarsshows, waarvan 9 samen met Bob Wildeboer, met wie hij ook in perfect partnerschap de musicals "Ja, zo ben je" (AFC 75 jaar) en "In Blessuretijd" (AFC 80 jaar) produceerde. Hij was Schakelredacteur in de periode van verhuizing naar de De Boelelaan. Hij schreef mee aan het Honderdjarenboek en meer dan 50 jaren in de Schakel; eerst als Ad Onderdelat en vervolgens als Pickelaar. Oh ja, hij zit inmiddels ook al een jaar of vijfentwintig bij thuiswedstrijden van AFC 1 mede aan de perstafel. Bij elkaar lijkt dat misschien wel wat, maar - ter relativering - daar had hij dan ook in gezondheid meer dan een halve eeuw alle tijd voor. Pickelaar aanvaardt argeloos zijn late - maar gelukkig nog niet postume - uitverkiezing. Hij bedankt daarvoor Machiel van der Woude en zijn medebestuursleden. Zijn dank gaat ook uit naar Olga, zijn Pickelaarse die hem alle ruimte liet. Hij belooft u zich naar vermogen te zullen (blij ven) gedragen. CITAAT "Poëzie is het struikgewas waarin ik me verberg als de soldaten komen in hun gierende tanks". (Remco Campert, Nederlands dichter, geboren in 1929). INTERNET Het zal belangstellende nieuwsconsumenten niet ontgaan zijn dat de oplagecijfers van dag- en weekbladen najaren van teruggang onlangs voor het eerst in vrijwel de volle breedte weer een - zij het geringe - stijging hebben vertoond. Dat lijkt dus eerder symptomatisch dan toevallig; Pickelaar - geen doemdenker - heeft nooit gedacht, dat internet boeken en tijdschriften overbodig zouden maken. De geschiedenis toonde eerder al het ongelijk van profeten aan. Pickelaar noemt enige willekeurige voorbeelden. Al bij de eerste trein tussen Amsterdam en Haarlem meenden serieus genomen voorspellers, dat de naast grazende gestresste koeien zure melk zouden gaan leveren. De komst van de auto zou de trein overbodig maken, maar door de toegenomen mobiliteit bleek dat niet waar. De komst van televisie zou bioscopen en theaters bedreigen, maar bleek tenslotte stimulerend te zijn. De mobiele telefoon evalueerde van trendy naar functioneel. Tussen internet - op het gebruik waarvan de kritiek toeneemt - en het traditionele drukwerk zal het eveneens wel weer goed ko men. Om dicht bij huis te blijven: dat is ook geen slecht nieuws voor de AFC-Schakel, die overigens nu al een revival doormaakt. Maar dat heeft een andere oorzaak en daaraan wijdt Pickelaar zijn volgende Pickel. SCHAKEL Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Ruim voor André Wijnand Schakelredacteur werd introduceerde hij al de rubriek AFCory- fee, die door goede vraagstelling boeiend bleek. Inmiddels is hij (als derde Wijnand) die redacteur geworden. Hij schrijft zelf Red-aktueel en strikte Laurens Samsom (selectie/basisspeler nr. 7) voor een vaste rubriek; volgens Pickelaar nog niet eerder vertoond. Voor AFC 1 werd Mau rice Loonstijn de permanente verslaggever. In de eerste Schakel van 2011 openbaarde ook Gijs Roodbeen zijn journalistieke vaardigheid (hope lijk niet eenmalig) met een prima (bijna) novelle over AFC 1 in Portugal. Andermaal volgde een nieuwe rubriek: Onze Toekomst, door Michiel Middendorf (over jeugdspeler Alexander Blomjous). De leesbaarheid werd nog verrijkt door Wiebe Westerhof, Lou Hekster, Nicky Hekster, de Kiencommissie en (als vanouds) de Medische Commissie (Wim Crouwel). Voorts de complete Nieuwjaarstoespraak van praeses Machiel van der Woude. En dat allemaal in goed tot voortreffelijk Nederlands. Het kan dus blijkbaar wel! De nieuwe Schakel werd bovendien verlevendigd door veel goed fotowerk van Jan Otsen en Ton Post. Voor de eveneens nieuwe rubriek 'Een AFC'er vertelt' was zelfs even geen plaats meer. De 'Bie'-zonderheden en de Mixed Pickles zijn onder concurrentie komen te staan en zo hoort het eigenlijk ook. De Schakel bindt weer de oude club aan de oude (en de jongere) vrienden! NALEUTER Sorry, Pickelaar moet toch nog even doorleuteren over zijn heugelijke jaardiner. Eenmalig. Dan is het echt over en gaat het weer - min of meer - over voetbal. Hij had tevoren in het American Hotel een kamer betrokken met Pickelaarse als zijn chaperonne. Tijdens het diner werd hij aan tafel 12 geflankeerd door Wim Ringe en Ton Post. Nadat voorzitter Machiel van der Wouden de Nobelprijs had toebedeeld aan Henk Bijlsma vervolgde hij met de inleiding over een eenvoudige voormalige doelverdediger, die in AFC ooit doorzakte van het 7-de naar het 14-de elftal. Dat was het moment waarop Pickelaar onraad begon te ruiken en juist op dat verkeerde ogenblik vroeg Wim Ringe langs zijn neus weg naar Pickelaars kamernummer. Om hem verder de mond te snoeren zei Pickelaar kortaf 118; zonder daar verder over na te denken. U kent het ver volg. Machiel overhandigde Pickelaar tenslotte het ingelijste bewijs van erelidmaatschap; waarna Pickelaar aan alle kanten hachelijk werd besprongen; zodat het hem niet direct opviel dar Wim Ringe even zoek was. Achteraf bleek de loenenaar bij de hotelbalie direct Pickelaarse gebeld te hebben voor informatie en felicitatie.. Omtrent middernacht betrad de inmiddels uitgewoonde Pickelaar kamer 118, waar Pickelaarse in nachtpon met vakerige oogjes nog dapper wakker lag te wezen. Na uitwisseling van enig gedachtengoed ontdeed Pickelaar zich van het zwarte feestpak en gordde hij zijn hansop aan. Hij vlijde zich nevens Pickelaarse, waarna zij samen de slaap der rechtvaardigen sliepen... 23

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 23