Uit de oude doos 16 februari 2011 89e jaargang nr. 7 Deze zelfde Henk is dus onze hiervoor beschreven gastheer en hoofdpersoon in dit verhaal. A.F.C. eindigde, mede door dit geweldige schot van Henk, gelijk met K.F.C. op de ranglijst. Een beslissingswedstrijd voor het kampioenschap volgde in het Olympisch Stadion en werd vastgesteld op zaterdagavond 8 juni 1946 om 18.45 uur. De regen kwam die dag met bakken uit de lucht. Maar er moest gespeeld worden want er waren voor deze wedstrijd maar liefst ruim 42.000 kaartjes verkocht De toen nog aanwezige wielerbaan was de afvoergoot en de sintelbaan was de denkbeeldige gracht geworden om het enthousiaste Koogse- en Mokumse publiek massaal op afstand te houden. Als ballenjongen, waar ondergetekende voor was opgeroepen die onvergetelijke avond (toen 13 jaar oud), stond je door de regen wel tot je enkels in de blubber. Maar met veel trots mocht je dan een ver uitgetrapte bal terugbrengen naar je favoriete spelers, waaronder Henk Sonnevelt. Deze keer komt het verhaal niet enkel uit de oude doos maar wordt ook nog eens doorspekt met het heden. We leggen dat graag even uit. Het begint bij het zojuist verschenen boek '115 jaar competitie voetbal A.F.C. - 1' (heeft u dit boek al?), een uitgave van de Archief commissie samengesteld en vorm gegeven door Rik de Boer. Na het verschijnen hiervan waren wij van plan om een exemplaar aan te bieden aan een bijzonder iemand uit het verleden van A.F.C. Daarvoor gingen we opstap richting Oost-Knollendam (of all places), via wat kronkelweggetjes en met behulp van de TomTom kwamen Rik de Boer en ondergetekende aan bij een jachtwerf. Van deze jachtwerf was de bebouwing grotendeels opgetrokken van hout, zoals vaak gebruikelijk in de Zaanstreek. Daar was ook Henk's woning, aan de rivier waar de hele streek naar vernoemd is. Aan de inrichting van zijn huis was goed te zien dat Henk carrière had gemaakt als binnenhuisarchitect. Henk genoot van het door Rik aangeboden boek en hij bladerde al snel naar de jaren veertig van de vorige eeuw; immers zijn glorietijd in het eerste elftal van A.F.C.! En waar ging Henk's belangstelling vooral naar uit? Juist, naar die pegel van 25 meter op het doel van K.F.C. Wat wil het geval; in het seizoen 1945-1946 speelde het eerste elftal van A.F.C. tegen K.F.C. 1. Twintig minuten voor het einde van de wedstrijd, die gespeeld werd aan de Zuidelijke Wandelweg, stond A.F.C. met 0-3 achter. K.F.C. zou bij winst kampioen worden. Vier doelpunten zou A.F.C. nog 'even' moeten maken om bij de tegenstander roet in het eten te gooien. Een onmogelijke taak. Echter, het onmogelijk gebeurde! A.F.C. maakte in de resterende twintig minuten de benodigde 4 doelpunten. Bij de stand van 3-3 was het Henk Sonnevelt (enkele oudere leden begrepen het misschien al), die vlak voor het eindsignaal het feestje voor K.F.C. verstoorde. Hij maakte met een geweldige schot de winnende treffer; het werd 4 - 3 Henk Sonnevelt in de deuropening van zijn woning Ja, Henk, wie kent hem nog en wie kent hem niet? Zijn achternaam staat op z'n huis waarvan een aanpalende loods het onderkomen van zijn zeilboot betrof. Henk was een enthousiast zeiler maar we begrepen dat, ondanks al dat water om hem heen, hij met z'n prachtige schip niet vaak meer het ruime sop verkiest. Door de hartelijke ontvangst met koffie en gebak, door Henk's lieve vrouw Ria geserveerd, waren we haast vergeten waar we eigenlijk voor kwamen. Ria schildert zelf en haar olieverf werken sieren dan ook de gezellige kamer, waarna de herinneringen aan toen snel ter tafel kwamen. Henk inmiddels 87 lentes maar nog steeds in blakende gezondheid, wat kleine pijntjes en auwtjes daargelaten. Aan het eind van deze wedstrijd in het Olympisch Stadion werd A.F.C., na 4 - 2 winst, alsnog de trotse kampioen. Henk vond dat hij wel een aardig balletje kon trappen en wilde z'n kunsten wel eens voor een ander publiek laten zien. Hij koos in 1949 voor Ajax, maar volgens eigen zeggen werd het niet wat hij er van verwacht had. Uit ons gesprek was te merken dat A.F.C. toch meer aan z'n hart heeft gelegen, maar de dingen gaan nu eenmaal zo als ze gaan. Bij ons uiteindelijke afscheid viel mijn oog op Henk's boekenkast. En jawel hoor, alle boeken door de jaren uitgegeven over A.F.C. stonden daar in. Het boek '115 jaar competitievoetbal A.F.C. - 1' van Rik de Boer zal daar zeker bij komen te staan. Wij hopen dat Henk er nog heel lang leesplezier aan mag beleven. Hans de Wijs sr. Archiefcommissie. Hans de Wijs, Henk Sonnevelt en Rik de Boer van de "Dossiers gaan open, die voor anderen gesloten blijven v.l.n.r.

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 19