Primadonna's! Een AFC'er vertelt Arthur Reddering 16 februari 2011 89e jaargang nr. 7 door Laurens Samsom Zeven uur, bord op schoot. Afgelopen zondag dacht ik een oude traditie weer eens in ere te herstellen. Als kind liep ik de hele zondag te stuiteren, omdat ik niet kon wachten op mijn held: Dennis Berg kamp. Weergaloos, fluwelen techniek, tikje nonchalant. De schaarse spelers die af en toe voor een paar seconden konden tippen aan het niveau Bergkamp, zijn in de winter uit Nederland weggekocht voor de reservebanken van de buitenlandse voetbalfa- brieken. En dus blijven wij zitten met spelers die zelfs op een training het 'stiffie' van Dennis nooit zullen imiteren, maar wel de sterallures hebben alsof ze God op aarde zijn. De Oostenrijkse spits in dienst van FC Twente, Mare Janko, speelt al twee maanden - in navolging van ongeveer alle spitsen in Europa - met een shawl. Een wat? Een shawl, een ronde versie zonder begin of eind! Tijdens de wedstrijd? Ja, tijdens de wedstrijd ja! Anders zou Herr Janko misschien kou vatten. Het schijnt dat hij tussen september en maart los van het voetbal sowieso niet buitenkomt. Alleen voor sponsorbijeenkomsten die hij echt niet mag missen. Dan hult hij zich in drie pooljassen en vijf skibroeken zodat hij veilig die vijf meter tussen zijn kapitale villa en zijn bolide met chauffeur kan overbrug gen. Maar het kan erger. Bij de club waar Bergkamp nota bene zelf groot werd (en nu de Al traint), ligt het probleem bij de jongste jongens. De negentienjarige linksbuiten Lorenzo Ebecilio wil namelijk alleen meedoen als hij handschoenen aan mag. Veldverwarming? Maakt niet uit. Het dak dicht? Het kan Lorenzo niet schelen: alleen met hand schoenen doet hij mee. Ook bij de interviews schijnen de handschoe nen aan te blijven en zelfs onder de douche zijn de handen bedekt. Na vijf minuten dwalen mijn gedachten af. Ik zie Janko, Ebecilio en Geert Wilders in een voetbalkleedkamer. Janko met de handschoenen van Lorenzo, Wilders met de shawl van Mare en Ebecilio omringd door de bodyguards van Geert. "Jullie hoeven het land niet meteen uit", begint Geert terwijl hij het begin van de shawl om zijn nek zoekt. "Maar na drie mindere wed strijden zetten we jullie over de grens." "Waarum?" fluistert Janko, omdat hij een keelontsteking voelt aankomen. "Omdat jij uit Polen komt en omdat die kleine daar moslim is", zegt Geert. "Onzin", roept Ebecilio vanachter de bodyguards vandaan. "En wat doe jij hier trouwens in ons kleedlokaal?" "Ik probeer zieltjes te winnen voor de Provinciale Statenverkiezing", antwoordt Geert. "Natuurlijk pleiten we nog steeds voor een subsidiestop naar alles wat met cultuur te maken heeft. Maar in de provincie kunnen we mensen ook gerichter aanpakken. Zo willen we in Noord-Holland hoofddoek jes uit de bus trappen en trekken we al het geld uit het onderwijs voor moeilijk opvoedbare en gehandicapte kinderen." "En het profvoetbal?" vraagt Ebecilio. Geert begint te glimmen: "Zolang Barcelona onze moslims overneemt, vind ik het prima." Ik schrik terug uit mijn droom. De Eredivisie is inmiddels voorbij en voordat het andere sportnieuws begint, zie ik nog wat beelden uit het buitenland: United-spits Berbatov speelt met maillot, Inter-keeper Julio Cesar draagt een muts... "Na de reclame", zegt Dione de Graaff, "de alternatieve Elfsteden tocht". De promo toont noeste mannen die met min 30 graden en van top tot teen bevroren over het ijs rijden. Ik zet te televisie uit. Er is en blijft maar een sport: Koning Voetbal, of eigenlijk Koningin Voetbal Toen ik op mijn 10e verjaardag als cadeau, lid van de Amsterdamsche Football Club mocht worden, sprong ik een gat in de lucht. Ik kon toen niet bevroeden, dat het een lidmaatscha "voor het leven" zou worden. Voetballen deed ik tot dan toe op de ventweg van de Rooseveltlaan in Amsterdam - Zuid met een tennisballetje, het z.g. "putten". Onder andere met mijn buurjongen Rob Duis, Robert, later met een grote staat van dienst in de A.F.C. Vanaf dat moment nam A.F.C. een grote plaats in. De Zuidelijke Wandelweg werd dagelijks bezocht en voorzag in zeer ruime mate in mijn vrije tijdsbesteding. Terreinknecht Harry, een heel vriendelijk mens, ik mocht hem helpen en zelfs op de maaimachine het tweede veld maaien. Memories zoals bijvoorbeeld de lekkere lucht van het vet, waar de ballen mee ingevet werden. Herinneringen aan die tijd zijn er in grote mate. Ik bezocht trouw de trainingen en heb vele trainers mee kunnen maken. Het was zeer divers en niet altijd even boeiend, b.v. een Engelse trainer, nadat hij gedurende een half uur ons verveelde met hoe je de wreef tegen de bal moest plaatsen, ons alleen maar strafschoppen liet nemenwij vonden het maar niets wij wilden achter die bal rennen (jongetjes van ca.10 jaar). Ik herinner mij het derde veld, met na afloop onder toezicht van de perfecte leiders: v.d. Hurk en de Granje. In de zinken bakken je wassen met koud water. Later met mijn maatje Henk Teiwes, een kanjer van een keeper, vormden wij een hechte verdediging. Gekozen voor het Amsterdamse Jeugd Elftal en nog wat later voor het Amsterdamse Amateur Elftal. In de periode was Cor Sluyck onze trainer, een fantastische kerel! Zijn trainingen logen er niet om, in het mulle zand over het ruiterpad joggend en over het braakliggend land naar het Olympia Plein en terug. Op mijn 21ste werd ik Bestuurslid, de jongste 2e secretaris. Maar wel nadat ik in gezelschap van Jan van Dijk een "intake" gesprek moest afleggen bij het Erelid dhr. Galavazi Sr op het Roelof Hartplein, die mij over de historie van de A.F.C. uitvoerig informeerde. Het was voor mij een enorme belevenis en realiseerde, dat ik in een bijzon dere positie beland was. Samen met Jan van Dijk werd de admini stratie bij Fred van Soomeren opgehaald, die met het le secretariaat werd belast en Jan werd voorzitter. Het was veel werk, vooral met in die tijd, de verplichte identiteitskaarten. De telefoon stond niet stil in Huize Reddering en mijn vader was voor zijn bedrijf dan ook moei lijk te bereiken Pas in functie werd A.F.C. kampioen (seizoen 1960-1961). In de Glazen Zaal van de RAI vond de receptie plaats met een immense rij van gasten van de andere clubs om ons te feliciteren. Als nieuw- 1

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 11