Nieuwjaarstoespraak fr®) op de Nieuwjaarsreceptie 2 januari door voorzitter AFC Machiel van der Woude Beste AFC'ers, 2010 was een fantastisch jaar voor onze club, om nooit te vergeten. Een kampioensjaar dat gelukkig, ondanks alle sneeuw en ijzel, feeste lijk kon worden afgesloten met het jaarlijkse kienspektakel. De heren van het kiendreamteam trokken met veel glimmer glamour alle registers open en zorgden voor een geweldige sfeer. De overweldi gende opkomst van het team, met film begeleid door Michel de Hond, zette de toon voor een grandioze avond waar jong en iets minder jong AFC zichtbaar van genoot. Roy van Dijk, Hans Hulst, Ron van Doesburg, Ronald Koster en de gebroeders Hekster, al weer voor het 15e jaar als kiendreamteam actief, zeer bedankt. Een ander bijzonder evenement was het traditionele kerstdiner voor onze C-junioren. De jonge heren, allen keurig in het pak, gingen o.a. in gesprek met mysterieguest Florian Jozefzoon, weer een veelbelo vende Ajacied afkomstig uit de AFC-school. Een avond in jaardiner- stijl die onze C-junioren niet gauw zullen vergeten. Dank hiervoor aan de altijd actieve jeugdcommissie, die onder leiding van Brian Speelman ook in 2010 bergen werk verzette. En wat deed ons eerste in deze dagen van Koning Winter? Trainen, trainen en nog eens trainen. Als het niet buiten kon, dan maar binnen in de sportschool, om maar voor de tweede seizoenshelft topfit te zijn. Maar daarover later meer. We zijn inmiddels in 2011 aangeland, en ik wil u, voor ik verder ga, namens het bestuur ook van deze plaats alle goeds toewensen voor dit nieuwe jaar, thuis, met de familie en de vrienden, op het werk of in andere belangrijke verbanden, en natuurlijk in goede gezondheid bij onze mooie, bijna 116 jaar jonge club. AFC telt 1880 leden en dona teurs, waaronder een keur van Ereleden, leden van Verdienste, win naars van de mr. Henne Boskamp Nobelprijs en Ridders, alsmede een uitgebreide groep AFC Vriendelijke Bedrijven en mensen die onze vereniging op de één of andere wijze door dik en dun steunen. Het gaat u allen, zo is onze vurige wens, zeer goed in 2011. AFC'ers, Ruim een halfjaar geleden werd ons eerste kampioen en promoveer de naar de Topklasse. Daarmee werd in grootse stijl een langdurig verblijf in de hoofdklasse afgerond. Men kan ons, om met Emile Roemer te spreken, van alles verwijten maar niet dat we te vroeg hebben gepiekt. In de kampioenswedstrijd, thuis in de regen tegen het onderaan staande FC Omniworld, ging het gebeuren. De beelden op you tube laten dat goed zien. De technische leiding nog even in grote spanning op de bank. Zij wisten immers van Johan Cruyff dat 'het moeilijke van een makkelijke wedstrijd is een zwakke tegenstander slecht te laten voetballen!' Maar het viel allemaal best mee en toen was het echt feest. Daar hadden we al zo lang op gewacht, die explo sie van geluk. De champagne op het veld, de badjassen en daarna de grandioze ontvangst in het clubhuis van de gladiatoren: zo moest het zijn en zo was het ook. Ons eerste had het geflikt, onder leiding van kampioenstrainer Cor ten Bosch en zijn technische staf. Bob Duis en zijn commissie, voortbouwend op al het werk in voorafgaande jaren van mannen als Kees Gehring en Henk Bijlsma, voerden de succes volle regie. Selectie en begeleiding ontvingen aan het eind van het seizoen de dik verdiende gouden ballen en AFC niet veel later de welgemeende felicitaties van sportwethouder Eric van der Burg en al onze voetbalvrienden tijdens de kampioensreceptie. Het was alles bij elkaar een onvergetelijke happening. En dan ben je als club aangeland in de Topklasse, waar je eerder zo fel tegen hebt gefulmineerd. 'Topklasser tegen wil en dank' heette het in de pers, en zo was het, ondanks een gevoel van trots, ook wel een beetje. Natuurlijk wil je spelen op het hoogste amateurniveau, de 20 januari 2011 89c jaargang nr. 6 spelers voorop, maar niet ten koste van elke prijs. Maar eerlijk is eerlijk, sportief is de Topklasse een uitdaging gebleken. Week in week uit tegen goede tegenstanders spelen, op scherpst van de snede, is natuurlijk heel aantrekkelijk. Ons eerste staat na 13 wedstrijden in het linker rijtje en heeft o.a. tegen de topploegen als de Treffers en FC Oss laten zien het niveau zeer goed aan te kunnen. Dat neemt niet weg dat ook in de tweede competitiehelft vol gas gegeven moet wor den, de krachtsverschillen zijn immers erg klein. Om zo goed moge lijk voorbereid te zijn gaat de A-selectie van 7 tot 10 januari naar Portugal waar o.a. geoefend wordt tegen sc Heerenveen, de oude club van Abe Lenstra en onze captain Lutzen Brink. Als de sneeuw ver dwenen is komt op 16 januari Haaglandia op bezoek, een ploeg in topvorm. Hopelijk zijn we er dan, zoals we hier staan, allemaal bij om onze jongens aan te moedigen, want eerlijk is eerlijk, de Topklasse en het uitstekende spel van het eerste heeft bepaald nog niet geleid tot een stormloop van toeschouwers. Dat moet voor een club met bijna 1900 leden en nog veel meer sympathisanten heel wat beter kunnen. Het bestuur gaat er in de komende tijd echt alles aan doen om de publieke belangstelling te stimuleren: het spel op dit niveau, met zo'n mooi elftal is die extra inspanning meer dan waard. Maar de Topklasse roept naast het toeschouweraantal nog andere vragen op, vragen die direct voortvloeien uit de deplorabele financië le staat van het betaalde voetbal in Nederland. Ons land kent slechts 4 gezonde BVO's, bijna de helft moet zich ernstig zorgen maken over het voortbestaan. HFC Haarlem, in 1889 opgericht en in 1946 met Kick Smit landskampioen, speelde begin vorig jaar zijn laatste wed strijd op de Toekomst, het sportpark van Ajax. Tegen AFC werd met 0-2 verloren en toen was alles over en uit. Volgend seizoen haken mogelijk nog enkele BVO's definitief af. Het is zeker niet uit te slui ten dat deze situatie invloed heeft op de Topklasse. De koppeling van een structureel zieke afdeling aan een relatief gezonde kan de gezon de tak aantasten. Veel spelers uit het betaalde voetbal zullen hun heil gaan zoeken in het amateurvoetbal, met alle salariseisen van dien. Bovendien zal een flinke teruggang van BVO's leiden tot nieuwe structuren. De geest is dus uit de fles. Voor AFC een zaak om heel goed op te letten, vast te houden aan de eigen, al jaren bewandelde weg. Maar helemaal alleen kunnen we het natuurlijk niet. De KNVB is een belangrijke partner en zal beslist meer pro-actief moeten handelen: zo niet dan is Dijkse Boys zeker niet de laatste vereniging die voortijdig uit competitie moet worden genomen. Beste AFC'ers, 2010 was een uitzonderlijk succesvol jaar. Niet alleen werd ons eerste kampioen, maar nog 21 teams. Zondag 2 en zaterdag 1 bevestigden met hun overtuigende kampioenschap dat we gezegend zijn met veel voetbalkwaliteit. Zondag 2 schopte het zelfs tot de finale van het algemeen kampioenschap van Nederland. Bij de jeugd was het niet anders. Hier trokken de C 1 en D 3 speciaal de aandacht door de finale van de KNVB-beker te winnen. Hoe zal het in 2011 vergaan? Zondag 2 staat er onder leiding van Wessel Colijn in de Reserve Hoofdklasse weer behoorlijk voor en zaterdag 1 zal met trainer Je roen Brussee na de winterstop laten zien dat het in de Tweede Klasse zeker in het linker rijtje thuishoort. Bij onze grote en sterke jeugd kunnen we door de gestructureerde en enthousiaste aanpak weer mooie resultaten verwachten. Sportief gezien mogen we dus niet klagen, en dat doen we dan ook uitdrukkelijk niet. Het bestuur maakt zich wel zorgen om de toekom stige locatie van ons sportpark. Die zorg komt vooral voort uit de ongewisheid van de huidige situatie. AFC beschikt nu over 7 velden en een gezellig, maar technisch wel verouderd clubhuis. Een van de kunstgrasvelden is hard toe aan een grondige renovatie, hetzelfde geldt voor ons clubgebouw. Omdat niet zeker is wanneer er een ver huizing zal plaatsvinden en naar welke plek, is een grootschalige investering tot op heden achterwege gebleven. Met de gemeente wordt nog steeds, en dat al sinds 1995, overleg gevoerd over onze locatie. Hoewel ik u niet te veel wil vermoeien met de details, is de mogelijkheid om op de Zuidas te blijven nog steeds opportuun. Ge meente en AFC hebben in 2006 een contract getekend om via een 6

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 8