MIXED PICKLES 20 januari 2011 89e jaargang nr. 6 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 340) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz OVER VERWACHTING Om maar direct met de Pickles-deur in het Schakel-huis te vallen: Pickelaar wenst alle AFC-leden alsnog Gezondheid, Geluk, Voorspoed en een beetje gochme toe in het jaar 2011. Zegge: tweeduizendelf. De eerste vraag dient zich daarbij al meteen aan. Eerder liet Pickelaar zich ontvallen hem te sparen voor de vriendschap van pak weg 1900 AFC-ers, dus zijn jaarwens richten tot alle leden lijkt een beetje overdone. Maar vooruit, eenmaal per jaar mag hij zich wat ruimhartiger opstellen! Zijnerzijds lokt het wel een tegenvraag uit. Kan hij nog met wensen aankomen als de eerste drie weken van 2011 al zijn verstreken? Het dunkt hem wel. In de wat betere kringen en in de diplomatieke wereld zijn nieuwjaarswen sen gedurende de gehele maand januari bon ton. En laten wij wel zijn: AFC-ers zijn toch niet van de straat; uitgezonderd Pickelaar zelf dan een beetje. Heeft hij persoonlijk nog goede voornemens voor 2011? Zijn eenduidig antwoord is neen! Wat AFC betreft gaat hij for the time being gewoon door met waar hij gebleven was: inleg van de Mixed Pickles met wat hij zoal tegenkomt in AFC. Gezien zijn geringe invloed heeft hij er geen behoefte aan een wegwijzer te zijn in AFC. Daar heeft hij nooit veel verwachting van gehad. CITAAT "Alles is veel voor wie niet veel verwacht". (JC. Bloem, Nederlands dichter, 1887- 1966). LIJP Vergissen is menselijk en dus ook Pickelaar niet vreemd. Hij vergiste zich zelfs tweemaal bij de beoordeling van eenzelfde eigen gedachte. Hij roept ter herinnering zijn pickeltje DAGGIE PLEITE van jawel november j.l. op, waarin hij dartel dialectische en Bargoense taal gebruikte uit het Amsterdam van de vorige eeuw. Het kwam bij enige AFC-ers in voorinzage goed over, wat Pickelaar bemoedigde. Maar na publicatie bleek er minder begrip te zijn. Weinig support. Pickelaar had zich dus vergist en meldde dat in zijn Mixed Pickles van december j.l.. Hij gaf na enig aarzelen alsnog een toelichtende vertaling voor de dappere lezers die het - zij het met moeite - aangekund hadden. En dat bleek zijn twee de vergissing, want daar werd veel meer op gereageerd dan hij had voorzien. Waarmee hij zich overigens niet rijk wilde rekenen. De ingevallen winter met massale sneeuwval hield inmiddels veel mensen binnenshuis; waardoor er meer tijd kwam voor het genereren van reacties. Hoe dan ook: één reactie leverde aanvullend bloemrijke taal op, die Pickelaar u niet wil onthouden. Voorzichtigheidshalve laat hij de naam van de inzender, die mede terugkwam op Pickelaars bezoek per NS aan (JVC) Cuijk op 21-11-2010, hier achterwege. Een helpende hand van AFC zijde naar het NS Station diende zich niet aan, waarna Pickelaar van Cuijkse supporters een lift kreeg aangeboden. Daarover schreef de hier anonieme AFC-er op zijn Amsterdams: "Wat een lijperikken om jou niet even een slinger naar het station te geven"... ENIG ONGEMAK Terreinafkeuringen, winterstop en persoonlijk ongemak hielden Pickelaar geruime tijd weg van Goed Genoeg. De eerste twee oorzaken behoe ven niet toegelicht te worden. De derde, die overigens niets met AFC te maken heeft, wel. Iedere Nederlander zal die als bureaucratische folklo re herkennen. Van Nieuwerschans tot Cadzand en van Texel tot Vaals. Hij verklaart nader. Het was nog zomer toen Pickelaar de aanzegging kreeg, dat het elektriek in zijn woondorp aan vervanging toe was en dat zijn straatje op de schop moest. Kort daarop werden de straatstenen monter gelicht. Na wat zandinloop in huis werd de bestrating weer hersteld en leek het kleine leed geleden. Dat bleek een misvatting. Luttele weken later ging de straat opnieuw open, want de gasleiding bleek niet meer betrouwbaar. Dat gaf grotere problemen en parkeren bleek welhaast niet meer mogelijk. Maar toen nu ook deze klus geklaard was werd het pas ernst. Het ganse woonwijkje werd aangeschreven: riolering- en regen-water zouden worden gescheiden. De datum van aanvang der werkzaamheden zou nader bekend gemaakt worden. Pickelaar vernam helemaal niets en moest zich beheersen toen vroeg in de morgen onverhoeds gigantisch grote graai ende grijpers 100 strekkende meters bloot legden en Pickelaars automobiel op een stenen eilandje bleek te staan. Geen enkele andere auto in de straat meer te zien. Zo beminnelijk mogelijk ging Pickelaar een indringend gesprek aan en jawel hoor: er werd weer een paadje gelegd waar over Pickelaar zijn auto kon afvoeren naar een ver verschiet. Vijftig dagen later met zandbergen en kuilen was nu ook deze klus geklaard. Maar het ging vriezen en er viel 40 cm sneeuw! Een besneeuwde Alp voor zijn raam benam hem elk uitzicht. Het betekende volstrekt kluizenaarschap, dat aanvoelde als justitioneel huisarrest met enkelband. Pickelaar dacht ineens weer eens na over zijn -nabije - toekomst. Eerder had hij wel eens diverse scenario's doorgenomen, maar daarbij was de hongerdood nooit een optie geweest. Pickelaarse, die voor alles altijd wel een kleine reserve inbouwt, bleek creatief te kunnen zijn met beperkte middelen. Invallende dooi bracht tenslotte de bevrijdende uitkomst. TERZIJDE Er was en is nog steeds veel aandacht voor grootschalig kindermisbruik. Geen voor de hand liggend onderwerp in de Schakel. Toch wil Picke laar er iets van zeggen in zijn Mixed Pickles. De commotie grijpt mede terug naar een ver verleden, waarbij de aandacht vooral viel op katho lieke bedienaren in relatie tot aan hen toevertrouwde jongeren. De verontwaardiging betreft dan primair de doofpot, waaraan veel werd toever trouwd. Pickelaar zet daar - nota bene - als belijdend agnost toch een kanttekening bij. De alom gesloten en verzuilde maatschappij van toen bestaat niet meer en het valt de Roomse clerus nauwelijks te verwijten dat geheimhouding toen een bij uitstek christelijke deugd was. De doof pot, die dan wel niet zo werd benoemd, gold immers allerwegen. Pickelaar herinnert zich een Duitse leraar op zijn toenmalige HBS, die thuis bijlessen gaf en als ziek besmuikt werd afgevoerd. Pickelaar herin nert zich ook dat zelfs in AFC ruim een halve eeuw geleden twee vooraanstaande leden wegens verkeerde contacten in stilte van de ledenlijst werden verwijderd. Aan zulke gevallen kwamen OM en rechtbank eveneens niet te pas. Het AFC van nu heeft een zeer grote - sociaal controleerbare - jeugdafdeling met een open structuur en de kans op ongelukken lijkt welhaast te verwaarlozen. Toch zijn we latent alert. Zoals we ook onze voordeur afsluiten, niets zichtbaar in de auto laten liggen en verzekeringen afsluiten. Dan zal het waarachtig wel gaan. TOON Tien jaar geleden overleed Toon Hermans en ook daaraan besteedden de media ruim aandacht. Het was algemeen bekend dat hij zich in de voorbereiding op een nieuwe show bij voorkeur afzonderde. Dan verbleef hij voornamelijk in een hotel en werkte hij overdag met zijn pianist op een anonieme plaats aan de muzikale bijdragen. Niet bekend echter bleef het feit, dat hij zo ook in ons clubhuis gerepeteerd heeft: bij de achter uitgang, die vóór de verplaatsing van ons eerste veld nooit gebruikt werd, waar toen de piano stond. En van het daar gevestigde AFC- archief had nog helemaal niemand ooit gehoord. Bij thuiswedstrijden van AFC 1 staat daar nu een steward en dan denkt Pickelaar soms even aan Toon. Vreemd eigenlijk... 14

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 26