MIXED PICKLES 15 september 2010 89e jaargang nr. 2 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 336) w.adriaansz@.zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz TOP OUVERTURE Wanneer deze Schakel voor u ligt heeft de zondag topklasse er inmiddels 5 speelronden op zitten en toch grijpt Pickelaar terug op de seizoen opener Haaglandia - AFC. Hoewel hij eigenlijk nog een inlands vakantietripje maakte - met de La Marolle 3 - onderbrak hij dat vertier voor een bezoek aan Rijswijk. Over het 'waarom' was hij het niet helemaal eens met zichzelf. Op de 'topklasse' zat hij niet echt te wachten. Bruggenhoofd naar het betaalde voetbal of afvoerputje van de betaalde 'losers'? Hoe dan ook: hij wilde van meet af aan zien wat er dan wel allemaal gewijzigd was. Haaglandia AFC werd in het vorige seizoen op 8 februari j.l. als hoofdklasse duel afgesloten op 1-1 en dit seizoen op 22 augustus d.a.v. als top opener beëindigd met hetzelfde 1-1 resultaat. Daar veran derde dus niets in. Ook niet de gebruikelijke afwezigheid van een programmablaadje. Wat wel veranderde was de fors verhoogde toegangsprijs; inmiddels breed nagevolgd. Het hoofdveld (kunstgras) van Haaglandia was inmiddels vrijwel dichtgetimmerd met drie lagen reclameborden. Laat de landelijke TV maar komen! Hoofdsponsor 'Sir Winston Amusement Centre' (Casino) eiste in kapitale letters de meest agressieve aan dacht op. Het noodde Pickelaar echter niet er een gokje aan te wagen. Hij mist daartoe elk speculatief talent. Ook in vroegere minder voorspoe dige tijden kwam de aanvechting niet bij hem op om Pickelaarse lichtvaardig te verdobbelen. Hetgeen allemaal niet wegneemt, dat de voetbal topklasse toch een gok lijkt, waarvan de uit- en toekomst nog onzeker is. Onze jonge selectie spelers willen uiteraard winnen en zo mogelijk weer een kampioenschap. Daar heeft Pickelaar dan ook wel begrip voor. Ooit sprak de Oosten rijkste voetbaltrainer Ernst Happel in Nederland de historische woorden: "Kain keloel, spielen". CITAAT "De mens brengt zijn leven door met praten over het verleden, zich beklagen over het heden en beven voor de toekomst". (Antoine de Rivarol, Frans schrijver, 1753-1801). REDACTIE Het stond bijna achteloos in de vorige Schakel op pagina 7: Van de nieuwe redacteur". Een introductie, geschreven door de debutant zelf: André Wijnand. Daar springt Pickelaar direct bovenop. Vader Wijnand en grootvader Wijnand gingen hem in die kwaliteit voor. De extraverte grootpapa was Jo Wijnand, beroepsjournalist (later perschef van Unilever). Een uitgesproken vakman. Gaf hem een blocnote en een pen: hij schreef achterelkaar een artikel zonder doorhalingen of correcties. Dat stond meteen als een huis. Diens zoon George dus André's vader werd na de oorlog Schakelredacteur Hij bedacht de rubriek Mixed Pickles om de historische naam van handgeschreven boeken, die de gedrukte Schakel vóórgingen, voor het nageslacht te bewaren. En praktisch van aard - liet hij die M.P.-rubriek schrijven door zijn vader; hetgeen Jo Wijnand tot zijn dood in 1976 deed. En nu dus de bescheiden André Wijnand, die ooit Pickelaar op het verkeerde been zette door te beweren dat zijn taalvaardigheid beperkt was. Er ging zelfs een AFC-lid Wijnand vooraf aan Jo W. (zoals hij meestal ondertekende). Het was diens vader, die "zijn bittertje dronk met Schee pens en Klomp en Van Gessel. Geslachten komen, geslachten gaan. A.F.C. blijft". Aldus Jo W. in zijn Gouden Boek van A.F.C. 1895-1945 op bladzijde 120. Pickelaar gaat nu dus de samenwerking aan met de derde Schakelredacteur Wijnand. Ooit werd hijzelf door Jo Wijnand ontdekt, die omstreeks 1962 aan Otto van Rijn vroeg: "Wie is toch die Pim Adriaansz? Daar moeten jullie zuinig op zijn, want die jongen kan een stukkie sschrijven". Een voila-gebaar van Otto naar de nabije pre-pickelaar volgde. Hij werd later de nieuwe Pickelaar, die - u kent hem - uiteraard te bescheiden was om de grote Jo Wijnand tegen te spreken. Voor de goede orde: een professional is de moeizaam ploeterende Pickelaar nooit geworden met zijn eeuwige doorhalingen en correcties achteraf. Misschien zou hij een ochtendboterham verdiend kunnen hebben, maar het zou sukkelen gebleven zijn met zijn middageten. André Wijnand: succes! De AFC-Schakel blijft in goede handen. COMMUNICATIE Vier weken geleden waagde Pickelaar het er op in een Pickeltje de uitspraak van een hoogleraar te memoreren over de 'homo ludens' (de spe lende mens), die zich in de waan van de dag uit groepsgevoel bekeert tot de 'homo digitalis', maar in plaats van 'erbij' te gaan horen daardoor juist onbedoeld vereenzaamt. Pickelaar, die de wetenschap wel eens wantrouwt, kon zich daar wat bij voorstellen. In diezelfde Schakel schreef Laurens Samsom (selectiespeler nr. 7) een uitstekend verwoord 'Verslag van het trainingsweekend Maastricht'. Daarin vermeldt hij onder veel meer: "Dwight Gefferie, Lutzen Brink en Tatchary Langguth discussiëren over de invloed van mobiele telefoons op onze manier van communiceren". Dat er ook jongeren zijn die daarover nadenken had Pickelaar zich niet direct voorgesteld, maar het deed hem goed er kennis van te nemen. b A A PERSMAP Samenstellers Jan van Galen en André Wijnand hebben met persmap 2010/2011 een kwaliteitsartikel aangeleverd. Een 40-tal pagina's boorde vol informatie in woord en beeld van verleden, heden en toekomstverwachtingen geven al antwoorden op nog niet gestelde vragen over dit eerste topklasse seizoen. Maar niet alleen de A-selectie komt aan bod, ook de presterende zaterdag- en zondag-senioren plus uiteraard de niet minder presterende A1B1C1 en D1 De glanzende vermiljoenkleurige omslag van de 28-ste editie nodigt al direct uit tot het openslaan van de persmap. Enig minpuntje: de A- selectie nog in de paarsachtige rode shirts. Maar dat valt de samenstellers niet aan te rekenen. Veel documentatie is aangeleverd door statisticus Chris Schroder en door de archiefcommissie; (hetgeen Pickelaar deugd doet). Hij pikt hier wat krenten uit de smakelijke pap. De 16 topklassers vormen een veelal provinciaal allegaartje: van 1870 leden (AFC) tot 150 leden zonder jeugd (Dijkse Boys). Het buitenbeentje is FC Oss: "geen leden; enkel een selectie". Hoe verhoudt zich dat tot de oprichtingsdatum 9 april 1928? Dat moet een oude selectie zijn. AFC adviseurs voor het leven Kees Gehring en Edwin Geluk zien de toekomst niet eenduidig. KG ziet de goede bestuurlijke organisatie en EG plaatst een kanttekening: "Soms heb ik wat betreft de jeugd wel eens mijn twijfels. Want wees nou eerlijk: hoeveel jeugdspelers stromen er uiteindelijk door naar de A-selectie"? Vragen aan de geselecteerde spelers leveren wat favoriete muziek betreft een breed - voor Pickelaar ontoegankelijk - scala op: House, André Hazes, R B, Neder Hop, Hip Hop, Jan Smit, Jazz en "Innovatief/progressief tot klassiek" (Duncan van Moll). Favoriete plekken werden wat achter de hand gehouden (naar Pickelaar vermoedt): slechts 10 duidden op druk bezochte horeca-plekken. Het mooiste shirt: er werden 18 verschillende meningen verkondigd. Barcelona had 4 voorkeuren. Slechts eenmaal werd het AFC-shirt ge noemd. Door - jawel - keeper Kerwin Hartman... 12

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 20