AFCoryfee Fred ten Nijenhuis! -» SUF. j Het type ruwe bolster, blanke pit. Een verdediger waar je niet makke lijk langs komt, tenminste vroeger. Een speler, die je er graag bij hebt als de mouwen opgestroopt moeten worden. Staat op andere terreinen ook altijd klaar voor de club. Is deze AFC'er buiten het veld net zo hard als op het veld? Vraag: Hoe is jouw voetbalcarrière verlopen? Antwoord: Zo'n 28 a 29 jaar geleden ben ik bij AFC gekomen, speel de daarvoor net een jaartje bij Buitenveldert. Daar had ik het gauw gezien, mocht ik in dat seizoen al bij AFC met de Al meetrainen, oa met Etienne Spee, Hannibal Boskamp, Pol Houtkamp en Tycho Sul- sters onder leiding van Ate Euwes. Maar Blauw Wit was mijn club. Mijn vader was in de tijd dat Blauw Wit nog betaald voetbal speelde eigenaar van het clubhuis, toen op de bijvelden van het Olympisch Stadion werd gespeeld. De tijd van oa Richard Schemmekes en Frank Kramer. Het eerste seizoen bij AFC startte ik tijdens de voorbereiding in het vijfde, de volgende wedstrijd in het vierde en twee wedstrijden later via het derde bij aanvang van het seizoen in het tweede. Vervol gens heb ik met wisselend succes van 1981 t/m 1995 in het eerste gespeeld. Waarvan vier seizoenen vast en drie seizoen voor de helft en dan vooral als het slecht ging. Het ging zelfs zover dat, toen ik al gestopt was en in het derde speelde, Pim van de Meent mij bij het eerste haalde. Ja, als de mouwen opgestroopt moesten worden, ging ik voor in de strijd. Hard maar fair. Je zult het geloven of niet (grote lach) ik ben nog nooit voor een voetbalovertreding uit het veld ge stuurd. Ik heb ook nooit een boeking voor praten gekregen. Dat ik later in het zaterdagmiddagvoetbal toch een bepaalde naam heb gekregen, heeft andere oorzaken. Ik had het in die tijd bepaald niet makkelijk. Vlak na mijn scheiding kwam mijn (ex)vrouw te overlij den, een klap die hard aankwam. Daar stond ik met mijn twee jonge kinderen; Romy was 13 en Danny 11 jaar. Mijn lontje was in die tijd veel te kort en dat heb ik helaas, tot mijn grote spijt, weieens afgerea geerd in het veld, niet goed te praten. Maar over de laatste keer heb ik geen spijt. Ik laat me niet in mijn gezicht spugen en AFC voor vuile jodenclub uitmaken! Vraag: Welke wedstrijden staan in je geheugen gegrift? Antwoord: Vooral de beslissingswedstrijden om degradatie te voor komen. Wanneer weet ik niet meer, maar we speelden samen met EDO, Spartaan'20 en Neptunes in een degradatiepoule, één zou degraderen. Speelden we EDO uit, maar gelijktijdig werd de andere wedstrijd gespeeld. Liet Doby Peters Cees Thomas in een rode trui keepen, maar EDO speelt ook in een rood shirt, dus Cees weer naar binnen om een andere trui aan te trekken, dat duurde dus even. Kon den we mooi op de hoogte van de stand in de andere wedstrijd ge houden worden. Een andere keer tegen UVS uit moest ik al na drie minuten invallen voor Dick Koenen. Ik denk nog steeds dat die wissel de wedstrijd gered heeft. Dick was een andere speler dan ik, voor zo'n wedstrijd niet hard genoeg. Kwakte ik een UVS-speler tegen de re clameborden, kreeg ik een bierflesje tegen mijn hoofd gegooid. Wer kelijk helemaal bont en blauw ben ik geschopt. Maar daar had ik geen moeite mee, zo speelde ik ook. Ik moet bij elkaar wel zeker 100 wed strijden in het eerste gespeeld hebben, maar ga dat maar eens (weer die grote lachaan Chris uitleggen. Wat ik in die tijd wel heel jammer heb gevonden, is dat ik in de beslissingswedstrijden om het lands kampioenschap van het tweede niet meer mee mocht doen. Ik had al teveel wedstrijden in het eerste gespeeld. In die tijd veegde het tweede tijdens trainingspotjes het eerste regelmatig van de mat. Slechts onge veer zes spelers van het eerste konden rekenen op een vaste plaats, de rest rouleerde. 16 september 2009 88e jaargang nr. 2 Vraag: En nu speel je in de zaterdagmiddag in een elftal dat op het eerste na de meeste bezoekers trekt. Waarom ben je niet naar de klassieke veteranen gegaan? Antwoord: LachendNet alsof ik dan met mijn speelwijze toegelaten zou zijn? Nee, ik was toen nog veel te fanatiek. Ik ben nu meer bege leider, samen met Anton van Broekhuijsen, dan speler van zaterdag twee. In dit team spelen niet de minste, echte toppers. Wat mij opvalt, is dat deze jongens zoveel goodwill hebben gekweekt dat onze vaak jongere tegenstanders hen met respect benaderen en dus niet gaan schoppen. Ze komen vaak niet eens in de buurt, kan natuurlijk ook zijn dat het positiespel van deze toppers nog zo goed is. In dit team zitten zeker zo'n vijf toekomstige klassieke veteranen, maar nu nog niet. Vraag: Wat zijn je ervaringen in het bestuur geweest? Antwoord: Ronald Koster en ik werden door Kees Gehring in 2001 voor het bestuur gevraagd, er moest verjongd worden. Daar de promotionele textiel mijn werkterrein is, ik ben nu countrymanager voor een buitenlands bedrijf, werd mij gevraagd om commissaris materiaal te worden. Eerlijk gezegd, ik was bijzonder vereerd dat ik voor het bestuur gevraagd werd. In het bestuur zitten toch allemaal op en top AFC'ers. In het begin loop je mee, je doet alleen je mond open als het om jouw portefeuille gaat, hetgeen niet wil zeggen dat je op andere terreinen niets mag zeggen. Op voetbaltechnisch gebied kon ik wel meepraten, maar als het om de Zuidas ging, hield ik wijselijk mijn mond. Trouwens ik ben nu (luid lachendexpert in strafzaken geworden. Ik heb in die tijd ongelofelijk veel geleerd van Dick van der Klaauw, zijn manier om een vergadering te leiden, kort en zakelijk, van Kees Gehring en Ad Westerhof, inspirerende en drijvende krachten, zonder wie AFC er niet zo voor zou staan als nu het geval is. Ik heb dan ook veel respect voor deze heren. Door mijn scheiding en door het overlijden van mijn (ex)vrouw kon ik mijn bestuurstaken in dat jaar niet meer met volle inzet uitvoeren. Dat ik door de omstandigheden moest stoppen, vond ik vreselijk, ging met veel emoties gepaard. Maar je leert dan wel AFC kennen: meelevend. Men staat daadwerkelijk klaar voor je. AFC wordt wel eens onder schat als het om dergelijke zaken gaat. Vraag: Ben je toen helemaal gestopt met bestuurstaken? Antwoord: Nee, ik ben wel in de commissie materiaal gebleven, nu samen met Wiebe Westerhof. Maar er is nog een commissie schate rend van het lachennamelijk commissie Pim van de Meent! En je weet tussen commissies kunnen verschillen van mening zijn. De pijnpunten voor de commissie(s) liggen in het begin van het seizoen, het uitdelen van de kleding, en aan het eind van het seizoen het weer innemen daarvan. Als we niet alles terugkrijgen, dan moet AFC bij kopen tegen de normale verkoopprijzen. Dat kan aardig oplopen. De vorige contracten met Adidas en Quick daar heb ik zelf de onderhan delingen over gevoerd, maar het laatste uitstekende contract met Nike werd door Jack van Gelder gedaan. Ere wie ere toekomt. Vraag: Je bent ook leider en trainer van het elftal van je zoon. Vindt hij dat leuk? Antwoord: Vanaf de D4 ben ik al zijn leider en sinds drie jaar ook zijn trainer. Ik pak hem wel wat harder aan dan de rest. Hij zegt niets, maar ik zie zijn reactie: tanden op elkaar. Echt een ten Nijenhuis. Ik train volgens de van de Meent-methode. Veel oefeningen met de bal. Mijn manier van trainen slaat blijkbaar aan, de opkomst is altijd goed. Hoewel ik nu merk dat nu bij de B4 eerder dan voorheen afgezegd wordt voor een training. Andere zaken, vooral school krijgen voor rang. Elke speler dient zich via Hyves of via een sms bij mij af te melden. Mijn dochter Romy is meer tennis en ballet. Heeft dit jaar haar diploma VWO gehaald en gaat als exchange student een jaar in de VS studeren. Ik zal haar verschrikkelijk gaan missen. Ze is net vertrokken. Stonden we op Schiphol met zijn drieën met de armen om elkaar heen, dan hou je het niet droog. Fred laat me het sms'je lezen van zijn dochter na behouden aankomst. We worden er beiden stil van of kwam dat door de moeder van een jeugdspeler, die net voorbij kwam. Samensteller André Wijnand 16

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 16