AFCoryfee: Brian Speelman! 18 juni 2009 87e jaargang nr. 11 Wederom een 'jonge' coryfee aan het woord. De immer bescheiden Brian Speelman, sinds een jaar opvolger van Rinus van Leijenhorst, als voorzitter van één van de belangrijkste commissies van AFC: de Jeugdcommissie. Tevens maakt hij deel uit van het bestuur, het be stuur van The Reds en van de kennismakingscommissie. Eigenaar van het AFC 'Vriendelijke Bedrijf Central Point. Maar heel belang rijk: hartstochtelijk supporter van zijn voetballende zonen in de C5 en D14. Voorzitter zijn van de jeugdcommissie, kun je het ooit goed doen? Vraag: Hoe ziet jouw AFC verleden eruit? Antwoord: Het was volstrekt logisch dat ik bij AFC ging voetballen, geen discussie mogelijk, er was thuis maar één vereniging en dat was AFC. Op mijn zevende begonnen en de selectieteams doorlopen. Veel vrienden aan overgehouden: Bob Duis, Benno Honsdrecht, Jan en Michiel Roedema, Dennis Bijlsma om een paar te noemen. Vanaf mijn 14e ben ik in vriendenteams gaan spelen. Ik heb meer vrienden aan AFC overgehouden dan aan mijn schooltijd. Dat wil niet zeggen dat ik geen vrienden buiten AFC zou hebben. Integendeel, altijd opvallend als je aan deze vrienden probeert uit te leggen wat er speelt bij AFC. Dat valt dus niet uit te leggen. In de senioren kwam ik met een paar vrienden in een team met oa Paul Koster en Hennie Cruyff. Ik heb die mix van oud en jong altijd als zeer plezierig ervaren. Vraag: Patrick Reddering pleit ervoor om junioren bij overgang naar de senioren bij elkaar te houden. Hoe sta jij daar tegenover? Antwoord: We hebben nu 11 D en 16 E teams. Bij de A junioren is dat teruggelopen tot vier. Er is dus een geweldige terugloop tussen de 8 en 18 jaar. Niet alleen een probleem voor AFC, maar voor alle verenigingen. Als we naar de huidige A-elftallen kijken, dan zijn de Al en de A2 de selectieteams. De doelstelling is om deze spelers door te laten stromen naar het eerste en het tweede. Er zullen altijd spelers buiten de boot vallen en in het derde of in het vierde geplaatst wor den. Dat is in de ogen van deze jongens qua prestatiegerichtheid een teruggang. De beleving wordt anders. Zij kiezen dan al gauw voor een andere club, dat weliswaar op een lager niveau speelt, maar daar behoren ze wel tot de selectie. De twee niet-selectieteams zouden dan in aanmerking kunnen komen om als vriendenteam bij de senioren te gaan spelen. Dat gaat nu voor het eerst gebeuren en wel op de zater dag. Er moeten zowel op de zaterdag als op de zondag natuurlijk wel velden beschikbaar zijn. Of dit organisatorisch dus altijd mogelijk is, betwijfel ik. Vraag: Is het eerste jaar als voorzitter van de Jeugdcommissie je zwaar gevallen? Antwoord: Nee, eerlijk gezegd niet, ik heb er eigenlijk wel van geno ten. De jeugdcommissie is een team, bestaande uit: Benno, Wiebe, Dennis, René. Peggy, Floor en Anjo, dat heel graag met elkaar sa menwerkt en zeer gedreven is. Vind ik heel mooi om te zien. Dat is ook mijn bedrijfsfilosofie, het verloop in mijn bedrijf is heel klein. Ik hoop dat ook over te brengen in de jeugdcommissie. Alleen Benno gaat ons al na een jaar verlaten, hij wordt in het bestuur de beoogde opvolger van Nicolaas van Ommeren. Dat gun ik hem van harte. Ik ben diep onder de indruk hoe iedereen bezig is om alles goed te regelen. Dat kan de jeugdcommissie natuurlijk nooit alleen. Ga er maar aan staan, we hebben meer dan 800 jeugdleden. Vier coördina toren zijn er dagelijks mee bezig. Er zijn tientallen jeugdtrainers. Vele evenementen: Borchland, we volgen nog steeds het draaiboek van mijn vader; het Mini WK; het Rinus Michels toernooi, Sinterklaas, Kerstdiner en dan gaan we ook nog naar 100 externe toernooien. Het is een bedrijf op zich. Natuurlijk is er kritiek, daar ben ik dan ook niet bang voor. Maar soms denk ik ook wel eens: kom helpen. In mijn ogen is iedereen, die zich inzet voor de club een echte AFC'er. Vraag: Is de kritiek over het halen van jeugdspelers terecht? Antwoord: Laat ik voorop stellen dat de meeste kritiek zich richt op de indeling van de teams. Elk mailtje hierover wordt behandeld. We schuiven de kritiek niet bij voorbaat terzijde. Laten we reëel zijn. Over de besten wordt nooit een discussie gevoerd. Het zijn juist de twijfelgevallen, die echter altijd uitgebreid door de coördinatoren en trainers worden besproken. De jeugdcommissie maakt het beleid en is niet betrokken bij de indeling. Wij dragen wel de eindverantwoordelijkheid. Een speler wordt alleen van buiten gehaald als hij echt van toegevoegde waarde voor een selectieteam is. Hij moet dus beter zijn dan de jongen die al voor AFC speelt, die dat niveau net niet heeft. Maar is het zo'n ramp als zoonlief bijvoorbeeld in de B2 speelt in plaats van de BI? Hoogst waarschijn lijk zal hij in de B1 veel minder aan bod komen. Misschien speelt hij in de B 2 met veel meer plezier en kan hij zich daardoor beter ontwik kelen. Dat is toch ook belangrijk. Het lijkt soms wel dat kinderen geen teleurstelling mogen ervaren, dat ouders er alles aan doen om dat te voorkomen. We willen met de selectieteams, in verband met de doorstroming naar het eerste, op het hoogste niveau spelen. Dan moeten we ook de consequenties aanvaarden. De discussie richt zich hoofdzakelijk op de selectieteams. Ik vind dat de andere teams daar mee te kort gedaan worden. Er zijn wel 80 teams! Dat is het mooie van AFC. We voetballen op alle niveaus. Het niveau moet bij de speler passen. Als hij te hoog wordt ingedeeld, is hij ook niet geluk kig. We spelen met alle selectieteams op een ongelofelijk hoog ni veau. Wie van de andere amateurverenigingen kan dat zeggen? Dat betekent alleen dat dat niveau niet voor iedereen haalbaar is. Maar en daar ben ik van overtuigd, het gaat uiteindelijk om het plezier om met jongens van gelijk niveau te spelen. Vraag: AFC wordt leeggeplukt door BVO's. Hoe is het dit jaar en hoe is de doorstroming? Antwoord: Dit jaar zijn er weer zo'n 15 jongens vertrokken naar BVO's. Wil je op niveau blijven spelen, dan is het moeilijk om deze jongens te vervangen. Niettemin zijn bijna de gehele selectieteams doorgegaan. Er is niet één team met een selectie van 15 a 16 spelers, waarvan er meer dan twee zijn afgevallen. Bij de Al en de A2 komen de meesten uit de eigen jeugd. Er zijn dus heel weinig nieuwe spelers bijgekomen. We hebben 16 E teams en als je dan hoort wat er alle maal georganiseerd wordt ter afsluiting van het seizoen, zoals feesten, bbq's, dat is toch fantastisch. Dan hoop je toch dat ze allemaal bij AFC blijven. Laten we nou ook eens de aandacht op deze teams richten en niet alleen op de selectieteams. Vraag: Is het moeilijk om met vrienden in het bestuur te zitten? Antwoord: De verjonging van het bestuur zet zich op dit moment door. Een nieuwe generatie maakt zijn opwachting. Allemaal AFC'ers die elkaar lang geleden hebben leren kennen op AFC, vrienden van elkaar. Zij zullen het voortouw nu gaan nemen, zij worden verant woordelijk voor het bewaken van onze clubcultuur, onze normen en waarden. Een pittige discussie kan, als het maar met respect voor elkaar gebeurd, dan is namelijk alles bespreekbaar. De club is van ons allemaal, het bestuur bepaalt het beleid. Kritiek zal er altijd zijn, maar die loop ik niet uit de weg. Laatste vraag: Waar zou je mee willen afsluiten? Antwoord: Ik zou heel graag willen benadrukken hetgeen Jack van Gelder in AFCoryfee zei: 'AFC een voorbeeld is waar de integratie wel gelukt is'. Daar kunnen we trots op zijn. Samensteller: André Wijnand 25

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 25