4 mei Dodenherdenking op Sportpark Goed Genoeg Medische commissie 'Rijk' Toon Hermans "Mevrouw Stip 13 mei 2009 87e jaargang nr. 10 Maandagavond 4 mei om 18.00 uur vond de traditionele Dodenher denking op ons sportpark plaats voor de omgekomen AFC'ers en ACC'ers. Namens de AFC en ACC werd een krans gelegd bij ons monument. Voorzitter Machiel van der Woude sprak de aanwezigen toe. Hieronder een verslag van Hans de Bie. AFC voorzitter op 4 mei herdenking: "wat leren we ervan?" AFC herdacht zoals gebruikelijk elk jaar op de 4e mei, de doden, die vielen in de tweede wereldoorlog. "Die gruwelijke, onvoorstelbare oorlog", zoals voorzitter Machiel van der Woude het in zijn toespraak verwoordde. "Zoals die dag op vele plaatsen wordt stilgestaan bij de verschrikkin gen van toen en herinnerd wordt aan voorbeeldige mensen met heel veel moed. Ook wij stellen als erfgenamen van ons verleden vragen als hoe was dit alle mogelijk, wat kunnen we er van leren en hoe gaan we met die kennis en overgedragen ervaring verder", aldus onze voorzitter. Van der Woude memoreerde de harde gevechten van 1940 bij Den Haag, de Grebbeberg en de Afsluitdijk. Die bij elkaar een tol eisten van zo'n 2.200 Nederlandse soldaten. Hij noemde de namen van onze clubgenoten Gerd Scheepens, Gerrit Struijs Jr.en Henri Lindner. En stelde vast dat de sport één van de sectoren was, die de Duitsers ongemoeid lieten. Hij zei: "In de beklemmende oorlogswereld van toen vormde de sport voor de Nederlandse bevolking een welkome uitlaatklep. Met name voetbal was in de oorlogsjaren zeer populair. Het ledenaantal van de voetbalbond groeide met 40 procent. De pu blieke belangstelling verdubbelde zelfs" Zijn toespraak maakte melding van het tragische historische feit over desondanks Duitse maatregelen. Zoals: "Diverse voetbalverenigin gen, zoals ADE, ODE, Wilhelmina Vooruit en BPC hadden echter zeer zwaar te leiden onder de maatregelen tegen Joodse burgers. Per 15 september 1941 werd hen de verdere toegang tot de clubs en de sportlocaties verboden. De clubs ADE en ODE speelden na deze datum nooit meer een wedstrijd". De vraag is terecht, zoals Van der Woude hem stelde. "Hoe kan voet bal floreren als een deel van de sporters uitgesloten wordt en vervol gens gedeporteerd. Zoals onze Joodse leden Elias van Praag, Rolf Salm en Rudie Hartog. Of gedwongen werden in Duitsland te werken, zoals onze clubgenoten Jan Hatzman en Joop van der Heul, die bei den hierbij omkwamen". Onze voorzitter noemde jonge AFC-ers, die zich verzetten tegen al dat onrecht. En hiervoor in actie kwamen. Zoals Rob Cijfer, Henny Immig, Ko van Eijk en Ab Scheepstra. Werden daarom alle vier in 1945, vlak voor de bevrijding gefusilleerd. "AFC is trots op deze mensen, die handelden omdat er grenzen waren overschreden. Onze club heeft onder de bezielende leiding van voorzitter Dick Bessem zich zo goed en zo kwaad als 't kon door de oorlogsjaren geworsteld. En belangrijke inspanningen geleverd door de contact commissie, die zich bezighield met de tewerkgestelde AFC-ers in Duitsland en de voedselcommissie, die veel goed werk deed ten tijde van de hongerwinter. Jo Wijnand en zijn zoon George hebben dit in het Gouden Boek en het Honderdjarenboek van AFC voor ons en de komende generaties opgetekend" De recente 4 mei herdenking telde ruim 45 aanwezigen, waaronder een aantal kinderen. Een voor de laatste jaren hoog aantal. Machiel van der Woude en ACC-voorzitter Guido Dukker legden de kransen bij het bevrijdingsmonument op "Goed Genoeg", respectieve lijk namens AFC en voor ACC. Hans de Bie. Zondag j.l. werd de allerlaatste wedstrijd van dit seizoen in de hoofd klasse op "good-old" Goed Genoeg gespeeld. Met zeer vochtig, maar gezellig ceremonieel werd de mistroostige (immers te weinig doel punten) middenstip verwijdert door onze voorzitter. Met het verwij deren van dit ultieme hart van onze vereniging zou Toon Hermans mevrouw Stip hebben bedoeld. Harde speelvelden zijn het gedrocht van te lang uitblijven van hemelwater. Nu reeds geven vele blessures van de voet aanleiding tot veelvuldig personele problemen. Aan de Achillespees of nog frequenter, aan de hiel. Eerst even wat anatomie. De peesplaat aan de onderkant van onze voet bestaat uit zeer sterk niet rekbaar weefsel, dat de verbinding vormt tussen de tenen en de hak. Het vormt samen met de spieren en de botten onze voetboog. Op de röntgenfoto ontwaart men de veel besproken "hielspoor" door een lokaal verkalkingproces. Dit behoeft overigens geenszins te leiden tot pijn. Echter door intrede van kunstgrasvelden, halfverharde trainings velden of de immer ridicule looptraining over het Bosbaan-beton, kunnen klachten ontstaan welke behoren bij een hielspoor. Deze klachten zijn: 1. Messcherpe pijn aan de onderzijde van de hiel, juist onder het vetkussen. 2. De pijn treedt op uitsluitend tijdens belasten en niet in rust. 3. Er is sprake van startklachten en ochtendstijfheid( het lijkt of ik op eierkolen loop). De Eerste Hulp bestaat uit: gedoceerde rust, meerdere keren per dag koelen door met een ijsklontje de plek te masseren en daarnaast het rekken van de kuitmusculatuur. Bij een doorgezakt lengtegewelf van de voet is het raadzaam een schokabsorberende inlegzool aan te brengen. Tijdens het opbouwen van de belasting mag de pijngrens nooit wor den overschreden, immers het is je waarschuwingssignaal. Verder zal tijdens de looptraining aandacht worden geschonken aan het rekken van de voetzoolspieren en de kuitspier, mede door ondersteuning met tapebandage, het lokaal versterken van de voetzool en het handhaven van je algemene conditie door te fietsen, zwemmen, of krachtraining van de niet aangedane rest van het lichaam. En vergeet het niet, want onze Co is een meester in het geven van voetzoolmassage. Als al die factoren weer kloppen mag de voetbaltraining worden hervat. Liever één week langer wachten dan één dag te vroeg beginnen. Met de naderende vakantie periode een mooi moment om volledig te herstellen. De mening van de Medische Commissie is, geniet van het luieren, reserveer naast de ligbedden ook wat tijd om duurloop te doen en doe dagelijks rustige rekkingoefeningen. Die mistroostige "stip" zie je volgend seizoen wel weer. Voor A.F.C.ers is iedere maandagavond een gratis inloopspreek uur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 van 18.30 tot 19.15 uur Lex Swaan (arts) tel. 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter) en Frank Tilmans tel. 020-6440070; voor reacties e-mail: wim.crouwel@xs4all.nl Verzorger/masseur A-selectie: Co Grosze Nipper tel. 06 44352970 Vorige week zondag speelde mijn broer Robert zijn laatste thuiswed strijd in het le elftal. In de huidige amateurvoetbalwereld zijn er nog maar weinig spelers zoals Joey Esionye en hij die 11 jaar achter elkaar deel uitmaken van de A-selectie van één club. In 1998 debuteerden Robert en ik bij de selectie en deelden wij voor het eerst de kleedkamer van het eerste; vorige week zondag dus voor de laatste keer. Best wel een gek moment. Daar kwam bij dat aan deze zondag uit onverwachte hoek een aparte wending werd meegegeven. Bij de thuiswedstrijden van AFC 1 zijn namelijk altijd mascottes, ook wel bekend als "pupil van de week". Jongetjes van 6 of 7 jaar die uitkomen in de Champions Jxague of World Cup. Bijna altijd zijn het super leuke ventjes. Soms zijn die mannetjes lekker grappig, brutaal of nieuwsgierig, soms zijn ze juist aandoenlijk verlegen. Dan vergeten ze van nervositeit haast hoe ze ook al weer heetten Zo wist bijvoorbeeld Sammie Hondsrecht tijdens zijn mascotte beurt elke speler bij voor- achternaam en positie te noemen, en liep David Duis aan de hand van de aanvoerder 2 jaar geleden nog het oude hoofd veld op. Ook herinner ik me een mooi gozertje Zeb Terwee, die tijdens de "team huddle" even ging kijken wat er allemaal in die kring gebeurde. Schitterend!

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 5