AFCoryfee: Jack van Gelder! 13 mei 2009 87e jaargang nr. 10 Locatie: restaurant van Special Sports. Een lichtelijk bezwete Jack aan de lunch met zijn moeder. Ik vraag of ik erbij mag komen zitten. 'Ik maak mijn afspraken meestal hier, dan weet ik zeker dat ik eerst ga trainen'. Moeder knikt goedkeurend en vraagt of zij erbij mag blijven. Allebei roepen we 'ja natuurlijk, graag'. 'Ma, je moet wel meer eten, hoor'. Je weet waarom ik niet zoveel eet, jongen'. 'Ja, dat verhaal ken ik nu wel'. Een oprecht bezorgde Jack. Ondertussen begint het ge sprek met deze AFCoryfee, die nooit onder stoelen of banken steekt dat AFC 'zijn' club is. Vraag: Je vader Sal was een bijzondere man, vaak een brompot, maar wel één met een heel klein hartje. Heb je het AFC- gevoel met de paplepel binnen gekregen? Antwoord: Nee, het is juist andersom. Door mij is mijn vader lid geworden. Hij was direct veel fanatieker dan ik. Dat kwam ook door de scheiding van mijn ouders in 1970. Hij heeft zich letterlijk in allerlei functies gestort. Anders was hij er onder doorgegaan. AFC werd zelfs belangrijker dan zijn werk. Hij was zeker een brompot, zwaar op de hand, zag altijd wel iets negatiefs, maar was wel humor vol door het pessimisme heen. Toen ik tot het bestuur toetrad, waar schuwde hij mij. Vertelde me hoe de lijntjes zouden lopen. En hij heeft gelijk gekregen. Mijn vader was wel iemand die zei waarop het stond. Daar maak je niet altijd vrienden mee. Dat werd hem wel eens verweten. Normen en waarden had hij hoog in het vaandel staan, hij kon niet tegen onrechtvaardigheid. Dat heb ik van hem. Vraag: Normen en waarden, vind je die ook terug bij AFC? Antwoord: AFC had allang een prijs of een grote subsidie verdiend. AFC is het voorbeeld hoe op micro niveau allerlei bevolkingsgroepen geïntegreerd zijn. Het maakt bij AFC niet uit wat je achtergrond is, zolang je elkaar maar respecteert. AFC is van een elitaire een traditio nele club geworden. AFC laat zien wat in de totale maatschappij moet gebeuren. Echt fantastisch! Vraag: Ben je een bestuurder of iemand, die liever op de achtergrond van alles regelt? Antwoord: Laat ik voorop stellen dat wat ik ook voor de club doe, alleen voor de club is en niet voor mijzelf. Dat wil niet zeggen dat je af en toe niet trots mag zijn wat je voor de club bereikt hebt. Het schrijven van cabaretvoorstellingen en musicals was geweldig om te doen. Voor mij persoonlijk was ook het binnenhalen van Nike als sponsor iets van ja, goed gevoel, best trots. Vanuit mijn werk, mijn netwerk, kan ik makkelijker bepaalde personen benaderen. Bijvoorbeeld Ton du Chatinier, die is via mij bij AFC gekomen. Of toen er voor de eerste keer sprake was dat AFC van het huidige complex weg zou moeten. Ik had toen binnen drie dagen, na een gesprek met toenmalig wethouder Hester May geregeld, een plan van aanpak om naar het Amsterdamse Bos te verhuizen. Dan helpt een bepaalde bekendheid wel. Ontzettend jammer dat die verhuizing (nog) niet is doorgegaan, we zullen toch ooit moeten verkassen. In de tijd dat ik Technische Zaken deed voor AFC, had ik goede lijntjes met Ajax. Was ik vaak al op de hoogte wie er weg moest, zelfs voordat de desbetreffende jeugdspeler dat wist. Gelukkig worden die banden met Ajax weer aangehaald. Als ik, doordat ik bepaalde deuren makkelijker open krijg of kan adviseren over welke spelers misschien beschikbaar komen, daarmee AFC kan helpen, dan doe ik dat graag. Als bestuurder ben ik iemand van: als de piketpaaltjes geslagen zijn, dan ga ik niet terug naar het eerste paaltje. Ik wil absoluut kwijt, dat AFC een heel goed georganiseerde vereniging is. Daar kunnen heel wat BVO's een voorbeeld aan nemen. Met betrekking tot de doelma tigheid en professionalisering van de organisatie denk ik dat we nog niet aan ons plafond zitten. Het bestuur is te groot. Bepaalde taken zou je aan commissarissen moeten delegeren, die dan verantwoording moeten afleggen aan het bestuur. Daardoor kan het bestuur meer afstand nemen van de dagelijkse gang van zaken, ook wat het eerste elftal betreft. Ik ben voor een zakelijke aanpak. Daarom is het zo moeilijk met je vrienden te besturen, want dat betekent ook menings verschillen. Vraag: Laten we het eens hebben over jouw voetbalcarrière. Hoe is die verlopen? Antwoord: Met o.a. Tonnie Disselkoen, Tim Timmerman, Edwin Geluk, Bas Rachman, Kees Boyenk, Michael Kahn en later ook Amel Vroege altijd in de hoogste jeugdelftallen gespeeld. Kan me nog een tweedaags jeugdtoernooi bij Be Quick in Groningen herinneren. We sliepen bij pleeggezinnen. Avonds natuurlijk op stap, op de Grote Markt kwamen we andere spelers tegen. Ik geloof dat Bas nog nooit bier had gedronken, pakt hij in de eerste wedstrijd zomaar in de twee de minuut de bal in zijn handen en zegt gortdroog: Ik geloof dat ik een penalty heb veroorzaakt' Hilarisch. Tonnie kotste tijdens een volgende wedstrijd over de schoenen van de heer des huizes. Gek dat we om de lle en de 12e plaats moesten spelen? Op de terugweg er gens op de Afsluitdijk pakten we de appel van Edwin af en gooiden die naar buiten. Je weet hoe Edwin dan kan reageren, zoiets vergeet hij niet. Dertig jaar later, ik moest hem ergens voor hebben, belde ik hem: Ik heb een appel gevonden.' Antwoord: Oh, ben je op de Afsluitdijk?' Typisch Edwin. Verder dan het derde op zondag en het eerste op zaterdag ben ik niet gekomen. Mocht wel een keer op de bank bij het Eerste zitten, ha, wel bij een vriendschappelijke wed strijd, maar nul speelminuten. Nu ben ik vooral aan het golfen bij mijn andere club, YGGC, ontzettend leuk, binnenkort met een grote groep naar Toscane. Maar wel weer een sport waar ik wederom niet in zal uitblinken! Vraag: Carré aan je voeten of de winnende goal maken voor het Nederlands elftal? Antwoord: Dat laatste is niet reëel en nooit geweest ook, dus kies ik voor het eerste. Alleen dan moet je wel gevraagd worden. Mijn avon tuur in Les Miserables was een waanzinnige belevenis. Over Carré gesproken, ik heb een plan ingediend bij het bestuur om in verband met het 115 jarig bestaan een avondvullend programma te maken in Carré. Met iedereen die iets op toneel kan doen en een AFC achtergrond heeft. Denk alleen al aan bijvoorbeeld Youp van het Hek, Jaap van Zweden en Ivo Niehe. Om dat uit te voeren, is een heel grote wens van me, dat lijkt me echt geweldig. Helaas heb ik tot nu nog geen reactie gehad.

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 15