Het fluitje van Leo Horn: Sound Horn Zondag 1 18 maart 2009 87e jaargang nr. 8 Na een wedstrijd zou je tweemaal 24 uur van echt zware belastingen moeten afzien. Ook na intensieve krachttraining in de sportschool neemt vooral de coördinatie af, welke juist bij complexe voetbalbe wegingen brood nodig is. Het is niet voor niets dat veel voetbalclubs overgaan tot het aantrekken van loop/atletiektrainers of zoals bij A.F.C. een hersteltrainer te doen gebruikelijk is. Zalig zijn echter de spelers die van moeder natuur een sterk maar soepel spierstelsel heb ben meegekregen. O ja, wel blijven kijken naar de Baseball Classics, want het is werkelijk van topniveau. Maar in september 14-20 a.s. krijg je weer een kans. Dan zijn de WK honkbal in Nederland met als speelsteden Haarlem, Rotterdam en jawel, Amsterdam. Heb je geen excuus meer datje het niet wist. Voor A.F.C.ers is iedere maandagavond een gratis inloopspreek uur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 van 1830 tot 19.15 uur Lex Swaan (arts) tel. 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter) en Frank Tilmans tel. 020-6440070; voor reacties e-mail: wim.crouwel@xs4all.nl Verzorger/masseur A-selectie: Co Grosze Nipper tel. 06 44352970 Ik kon mij onlangs in Zuid-India niet op de weg begeven (in een zogeheten ricksja of gewoon op de fiets) of ik werd aan Leo Horn herinnerd. Ik vertel u straks waarom. Hom was een van de meest beroemde leden van AFC. Beroemd als een van de beste scheidsrech ters uit de Nederlandse voetbalhistorie. Ook internationaal gezien een echte arbitrale topper. Nu al weer zo'n dertien jaar in 'n andere di mensie dan de aardse. Een man, die altijd sterk tot mijn verbeelding sprak. Niet alleen we gens zijn scheidsrechterlijke voetbalcarrière, maar ook gezien zijn rol als verzetsstrijder tijdens de Tweede Wereldoorlog. Leopold Sailvin Hom, geboren in het Limburgse Sittard, die later buurtgenootje van Toon Hermans werd. Samen organiseerden Toon en Leo circusvoor stellingen. Leo Hom werd in 1933 amateurscheidsrechter, zes jaar later stapte hij over naar de KNVB. In 1948 floot hij voor 't eerst een wedstrijd in de hoogste klasse van de KNVB. Drie jaar later kwam hij op de internationale scheidsrech- terslijst te staan. Vanaf dat moment begon zijn wereldroem in het mondiale voetbal. Diverse finales voor de Europa Cup, zoals in 1957 in Mdrid en in 1962 in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Met de onvergetelijke wedstrijd tussen Benfica en Real Madrid, met 5-3 door de Portugezen gewonnen. Ook in 1962 kreeg Leo Hom liefst drie wedstrijden bij het WK voetbal in Chili. Waarom kwam Horn's naam tijdens m'n auto-en fietsreizen over de Indiase snelwegen steeds in mijn gedachten? Hier komt 't: op iedere auto staat aan boven de achterbumper de tekst te lezen: SOUND HORN. Wat zeggen wil: gebruik je toeter! In India wordt wat afge- toeterd. Niet, zoals heel vaak in Nederland met de bedoeling dat je zo snel mogelijk opzij moet, omdat 'n ander haast heeft. Maar gewoon om je er voorzichtigheidshalve op te attenderen, dat je er aan komt en dus wat extra moet opletten. Mijn ogen raakten de naam Hom niet niet meer kwijt. Bij iedere auto gingen m'n gedachten terug naar Horn's bekende textielshop in Amsterdam en z'n latere reeks van textielwinkels. Terug naar zijn voetbalwedstrijden. Zoal toen op een goede dag bij een thuiswedstrijd van AFC'eerste team de aangewezen scheidsrech ter ziek was en vervangen moest worden. Het was bij een wedstrijd tegen RKAVIC, beiden eerste elftallen nog spelend in de tweede klasse. Een niet onbelangrijke wedstrijd, als ik me goed herinner, met grote invloed op een promotiekans. Leo Hom werd als toeschouwer op de Zuidelijke Wandelweg van de tribune gehaald om de wedstrijd te fluiten. Dat deed hij voortreffelijk. En er gingen daarna lang tijd verhalen bij RKAVIC, dat Hom als 'n echte homereferee optrad. AFC won de wedstrijd dan ook. Maar verhalen zijn heel vaak niet meer dan verhalen. Ieder verhaal is na afloop een interpretatie. Maar glim lachend dacht ik op de snelweg temg aan deze wedstrijd. Deze herinnering was voor mij gemakkelijk te herinneren. Eigenlijk "een fluitje voor een cent". Een fluitje? Toen begon ik hard te lachen. En zag ik het beeld voor mij hoe de vaak streng leidende Leo Hom als wat boze reactie op misplaatst speelgedrag zijn fluitje naar de betrokken speler wierp. Waarna dezelfde overtredende voetballer Horn's fluitje weer beleefd aan zijn scheidsrechter terugbracht. Sound Hom! Het fluitsignaal van Hom was altijd duidelijk en onverbidde lijk! Hans de Bie 15 maart 2009: HBS - AFC 0 - 0 "Blote benen" Vol goede moed begonnen wij rond een uurtje of een aan de lange reis naar de Daal en Bergeselaan in Den Haag. We hadden een half uurtje uitgetrokken, maar door de binnenstad van Den Haag viel het niet mee om op tijd aan te komen. Op de parkeerplaats troffen wij een aantal AFC'ers die dezelfde route hadden afgelegd. Zo'n navigatie systeem is prachtig maar soms doen ze wel heel erg rare dingen. De eerste kans van Daryl van Mieghem hebben wij daarom jammer genoeg niet gezien. Het was één van de weinige hoogtepunten. Voet bal hoogtepunten wel te verstaan. Er was immers genoeg te zien op het sportpark maar dat had niets met het vertoonde spel te maken van de eerste zondag teams van HBS (houdt braef stand) en ons aller AFC. Het eerste half uur stonden wij met een groepje van zo'n 50 suppor ters en soms waren er momenten dat ongeveer de helft van hen met zijn rug naar het veld stond. HBS is namelijk niet alleen een voetbalclub. Er wordt ook Cricket gespeeld en er is een dameshockey afdeling. Na de wedstrijd stond immers een Thé-dansant gepland en kennelijk had de dameshockey afdeling daar wel zin in. Eerlijk is eerlijk, ook uw scribent werd tamelijk onrustig van al die blote benen. Nagenoeg de gehele eerste helft nauwelijks kansen en het was niet best wat de beide teams lieten zien. HBS georganiseerd en degelijk spelend. AFC had wat meer moeite met het slechte veld. Wij hebben een aantal parels in de voorhoede en veelal behendige middenvelders. Ook van achtemit was er veel bal verlies en kwamen de ballen niet goed aan. Tot de rust geen kansen meer en was het gesprek van de dag de koude wind en vooral de hockey meisjes. Halverwege de tweede helft een aantal wissels van onze kant. Alle AFC ers waren oprecht blij dat Robert Gehring weer mocht invallen. Daryl van Mieghen maakte plaats voor Tristan Buchinhoren en het was duidelijk dat het voetbal over de grond weinig tot niets kon ople veren. Dan maar met lange halen gauw thuis en dan is Tristan erg goed. Tot slot viel ook Leandro Kappel in en daar had ik persoonlijk veel vertrouwen in. De mooiste kans kwam tot stand toen er een mooie voorzet richting Tristan ging die de bal knap klaar kon leggen voor de opkomende Leandro. Hij kwam een grote teen te kort en dat was jammer omdat ik eerlijk gezegd vind dat wij toch een klein beetje meer recht hadden op de overwinning. Een gelijk spel kon iedereen echter toch mee leven omdat ook HBS een aantal kansen kreeg en gelukkig hadden ook zij vandaag niet een goede dag. 5

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 5