MIXED PICKLES ,A„ 18 februari 2009 87e jaargang nr. 7 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 319) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home .zonnet .nl/w .adriaansz VOORTGANG In de voortgang van de hoofdklasse A competitie zit niet veel schot. Eén totaal en twee gedeeltelijke programma's vielen drie zondagen achter een door terreinafkeuringen uit. AFC 1 stond op de ranglijst virtueel al bovenaan, maar door het 1-1 resultaat in Utrecht bij Elinkwijk kwam AFC met een gelijk aantal wedstrijden 1 punt voor op Westlandia, dat niet speelde. Dat betekende vanaf dat moment reëel de eerste plaats. Met de ongewisheid van de competitie-afwerking kunnen vitualiteit en realiteit elkaar wellicht nog wel eens aflossen. Spijtig, maar het is niet an- ders.De beste maat voor spelritme is regelmaat; of, zoals een marktvriend van Pickelaar zegt, de beste raad is voorraad. Zoiets, maar dan an ders. CITAAT "Wil men de reputatie hebben ergens in uit te blinken, dan is de kortste en beste weg daartoe er ook werkelijk in uit te blinken". (Socrates, Grieks wijsgeer, 469 v. Chr. - 399 v. Chr.). GESPREK Een onverwacht telefoontje uit Zaandam van een onbekende. Een fdmer, naar bleek, die in opdracht van KFC een rolprent gaat maken over de Koogse voetbalclub. De aanleiding: het 100-jarige bestaan in 2010. De cineast was de historie al ingedoken en gestoten op twee legendarische wedstrijden in 1946. De laatste seizoen competitiewedstrijd AFC - KFC. Uitslag 4-3, na 0-3 tot 20 minuten voor tijd. KFC ging voor het kam pioenschap - waarvoor AFC ook nog kandidaat was - en had genoeg aan een gelijkspel. De winnende 4-de AFC-treffer kwam uit een schot van Flenk Sonnevelt op 30 meter afstand, twee minuten voor tijd. Een extra beslissingswedstrijd volgde in het Olympisch Stadion voor 43.000 toeschouwers. Dat waren nog eens tijden! Door een 2-0 zege werd AFC alsnog kampioen. Daarover ging dat telefoongesprek, want Henk Sonnevelt had als inwoner van Krommenie een KFC-verleden. En of Pickelaar, die daar in april 2004 nog over geschreven had, antecedenten had van Sonnevelt en die wilde prijsgeven. Maar daar was Pickelaar toch even voorzichtig mee. Hij belde op zijn beurt eerst naar Krommenie, kreeg Henk S. direct aan de lijn en nog in redelijke conditie ook. Contact met de fdmer leek hem leuk en Pickelaar mocht het telefoonnummer van Henk doorgeven. Cineast en ex-voetballer maakten inmiddels een afspraak voor gesprek op de plaats delict; de grasmat van het Olympisch Stadion. Wordt vervolgd. ARCHIEF Pickelaar, wiens fijnmazige netwerk zelfs tot diep in het AFC-archief reikt, stiet bij toeval op een artikel in de AFC-Schakel van 9 november 1944 (23-ste jaargang nr. 7), waaruit blijkt dat reeds in een ver verleden enigszins nonchalant werd omgesprongen met onze historische docu menten. Hij neemt het hier ongekort over in de spelling van toen. "Toen de thans zoo bekende en gewaardeerde 'Schakel' nog niet bestond, werden de AFC gebeurtenissen en verslagen vastgelegd in dikke cahiers. Dat was in de periode 1902-1915. De AFC-ers schreven direct daarin of ook wel werden hun brieven daar in opgeplakt. Deze verhalen waren bij onze leden bekend als "The Mixed Pickles" en op clubavonden was het dringen; iedereen wilde ze lezen. In den loop der jaren zijn er heel wat van deze boeken volgepend en geteekend, maar waar zijn ze nu? Deze Pickles mogen voor de AFC in geen geval verloren gaan en alles moet in het werk worden gesteld, dat ze weer terecht komen. Laten vooral de oudere AFC-ers hun geheugen nog eens opfrisschen, want vroeger jaren werden deze boeken wel eens 'voor heel eventjes' mee naar huis genomen en ook wel werden ze bij zieke leden afgegeven, die door het lezen ervan een aangename verpoozing hadden, gelijktijdig van het club gedoe op de hoogte bleven. Waar is de groote zwarte kist, waarin alles opgeborgen werd? Vroeger had mijn broer Schaf een boek aangelegd, dat van zijn huis tegelijk met de medaillekast verhuisde, waarin stond genoteerd, waar en wanneer en door welk elftal (met de namen der spelersde diverse prijzen gewonnen werden. Ook dat boek is weg, althans voorloopig, want ik ben er vast van overtuigd, dat deze waardevolle documenten nog steeds bestaan en hier of daar in een verscholen hoekje liggen, maar met medewerking van allen weer voor den dag zullen komen. Helpt mij en laten we alles eens goed nazoeken; toont thans onvermoeid Uw speur ders-talent, zoekt alle bureaukasten en laden na, het is van enorm belang voor de historie van onze club. Berichten s.v.p. aan N.A. Scheepens, Stadionweg 78" De smeekbede van Nico Scheepens in 1944 bleek geen effect gesorteerd te hebben, want na inventarisatie door de eerste statutair gekozen AFC- archiefcommissie bleek een halve eeuw later inderdaad geen origineel Mixed Pickles boek voorhanden. Dat een flinke hoeveelheid historisch materiaal zo maar kon verdwijnen was voor die commissie moeilijk te aanvaarden en dat werd toen op niet mis te verstane wijze ook in De Schakel meerdere keren duidelijk gemaakt. Vervolgens gebeurde er binnen een jaar iets volstrek onverwachts. In de buurt van onze archiefruim te werd driemaal alsnog een Mixed Pickles deel te vondeling gelegd. Was dat niet wonderbaar? Daarmee konden de AFC-archivarissen aan de slag. Aan de hand van dateringen bleek, dat er ooit 4 M.P.-boeken geweest moeten zijn; waarvan de delen 1,3 en 4 (allen in slechte staat) alsnog boven water kwamen. Deel 2 moet definitief als verloren worden beschouwd. BRANDGANG Zomaar een doordeweekse achternamiddag in januari op Goed Genoeg. En weer gaat het - zij het zijdelings - nog even over de AFC- archiefcommissie, die enig inhaalwerk verricht. Pickelaars kompanen Rik de Boer en Hans de Wijs Sr doen dat in de heilige archiefruimte en Pickelaar zelf zit daarbuiten aan een nabije tafel voor het raam; met vigerende stukken voor zich, dat wel. Buiten wordt door een beperkt groep je jongeren getraind. Dan - wat nu - rijdt er een brandweerauto het complex op en de beroepsgeharnaste bemanning treedt uit. Pickelaar schrikt, staat op en blikt door het raam naar beneden of de vlammen al langs de gevel lekken, maar daarvan is (nog) geen sprake. Op voorhand redt hij zijn makkers uit hun besloten ruimte; meer plichtmatig dan manhaftig. Gedrieën volgen zij de bewegingen van de brandweerlieden, die te voet verder gaan en uit het zicht verdwijnen. Na verloop van enige tijd keren zij terug en dan blijktdat zij een hondje uit een konijnenhol hebben bevrijd. De ouders van één der trainende AFC-ertjes bleven in het trainingsuur stand-by op Goed Genoeg met hun niet aangelijnde tekkel, die nieuws gierig het hol was ingelopen, niet meer kon keren en ook niet over een 'achteruit' beschikte. Ja, wat doe je dan in Amsterdam? Dan bel je de brandweer op en die komt nog wel even redden ook! Of de tekkel getraumatiseerd geraakt is en psychiatrische nazorg behoefde is Pickelaar niet te weten gekomen. Maar hij hoopt dat het ondernemende viervoetertje, eenmaal thuis gekomen, na een hap. een snap en een liefdevolle aai onbekommerd in zijn mandje is gaan slapen; een ervaring rijker... 9

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 9