Medische commissie Wie was de Boele? Zondag 1 De kleur is roodmet een zwarte VI 18 februari 2009 87e j aargang nr. 7 Daarna was het woord aan de jarige nestor van onze club, waarin hij ons o.a. memoreerde aan de strenge ballotage, in 1966 via Theo van Nichtevecht, die vooraf ging aan zijn nu 43-jarig lidmaatschap. Met zijn boezemvrienden Dio Hermens, Ton Glas, fierner ten Oosten en Nol Denekamp beleefde hij ontelbare dierbare momenten die zijn privé-leven een kostbare wending en inhoud gaven. Maar ook binnen AFC zette Guido zich in. Zo was hij in de zeventiger jaren via erelid Rein Akkerman lid van de toto-lotto commissie waarvan hij ruim zeven jaar lid was. Samen met Nicky Hekster, Peter Roosenschoon en Albert van Raalte werd veel werk verricht maar ook veel gelachen. In zijn inhoudsvolle speech, had Guido het ook over nonnen en waarden èn de wens dat het zijn Vrienden Biljart Club in de toekomst heel goed moge gaan. Ook dankte hij nadrukkelijk zijn close vrienden Jan van Dijk en Ben Heesen die voor hem steevast als chauffeur optreden. Zeer verguld was hij tijdens de 'selamat makanan' toen bestuurslid Kees Gehring hem telefonisch gelukwenste. Tenslotte verraste hij alle aanwezige VBC'ers met zijn loyale gift aan de club met een nieuwe biljarttafel! Samengevat geldt "Uit de reden kent men de zeden", Guido we koes teren je binnen onze club! Na het zingen van zijn verjaardagslied en het heffen van 't glas be sloten we dit feestelijk en smakelijk samen zijn in aanwezigheid van gastheer en AFC'er Sebo Woldringh sr. Frans Jüch De grootste ochtendkrant van wakker Nederland kopte zaterdag j.l. op de sportpagina een artikel van Service Medical onder de noemer het kwetsbaartse scharnier dat enkel heet." Daarin worden de meest voor komende enkelbreuken behandeld. Vreemd, als je bedenkt dat fracturen van dit onderdeel slechts een "enkel" procent vormt van alle traumata's van dit voor elke sport, zeer belangrijke gewricht. Ons enkelgewricht wordt gevormd door het onderste deel van zowel kuit- als scheenbeen enerzijds en het sprong- been anderzijds. Het is een gewricht, dat zeker als het om voetbal gaat, heel wat te verduren krijgt. Per jaar vinden er maar liefst 425.000 enkelverstuikingen plaats, waarvan 85.000 in het voetbal (info: Topzorg KNVB). Met alle gevolgen van dien. Het is daarom goed om een enkelletsel serieus te nemen, zowel in behandelen als in het voorkomen ervan. De verschijnselen zijn behalve het zelf voelen van het overmatig omzwikken vaak aan de buitenzijde ook pijn, zwelling en lokale drukpijn. De Eerste Hulp is behalve het stoppen van de activiteit, koelen met ijs of koud stromend water, daarnaast het aanbrengen van een drukverband en gedoceerde rust. Veelal kan na 24 uur weer wor den belast. Hoe eerder het normaal afwikkelen mogelijk is, hoe snel ler de functie zich weer hersteld. Laat bij enige twijfel altijd een foto maken. Veel enkelverstuikingen zijn herhalingen van een eerder verzwikken van dit gewricht en komen vaak voor als voetballers niet voldoende gerevalideerd zijn. In dat geval is de enkelbeheersing (de coördinatie) onvoldoende en zwikt de enkel in herhaling sneller. Goede oefenthe rapie is van belang. Deze therapie is er op gericht de balansbeheersing van de enkel te herstellen, pas dan kan de speler weer met de groep trainen of spelen. Naast individuele training van coördinatie, kracht en conditiebehoud is het raadzaam de enkel nog zeker zes weken preventief te tapen of een brace te dragen( lees: stabiliseren). Het is een fabel dat door het dragen van een brace of taping tijdens het sporten de enkelbanden verder zouden verzwakkenDeze worden gedurende dagelijkse bezig heden doorgaans voldoende op peil gehouden, al kunnen extra ver sterkende oefeningen ter preventie van blessures nooit kwaad. In dat zelfde artikel concluderen Canadese onderzoekers dat de kleur ROOD alert maakt. Engelse clubs welke in het rode tenue spelen presteren volgens de historie veruit het beste. Is het toeval dat de huidige top 4 van de Nederlandse competitie, net als ons A.F.C. in het rood zijn gehuld? Voor A.F.C.ers is iedere maandagavond een gratis inloopspreek uur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 van 1830 tot 19.15 uur Lex Swaan (arts) tel. 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter) en Frank Tilmans tel. 020-6440070; voor reacties e-mail: wim.crouwel@xs4all.nl Verzorger/masseur A-selectie: Co Grosze Nipper tel. 06 44352970 Lid van Verdienste Hans de Wijs en ondergetekende neusden op een avond in de oude Schakels en lazen toen in de 5e uitgave van ons clubblad De Schakel uit het jaar 1962 een artikel van de toenmalige redacteur, ons lid van verdienste Hans de Bie, van welk artikel wij het juist vonden om dit nogmaals aan u te laten weten. -o-o-o-o- Wie was de Boele? Wie is het geweest naar wie men in Buitenveldert een laan heeft genoemd? De naam de Boele werd gedragen door een baljuw (rechterlijke ambtenaar in vroegere dagen van Amstelland), waaronder de polder Buitenveldert ook behoorde. Deze baljuw, ge naamd Gherijt Boelen of Gerard de Bole (later de Boele) was af komstig uit het Sticht. De naam Boelen, de Bole of de Boele komt al vroeg voor in de stad Utrecht. Van de omstandigheden van deze ambtsdrager is weinig bekend behalve, dat hij zijn ambt uitoefende namens de Graaf van Holland. Dit was van 8 mei 1354 tot 16 maart 1355. De geschiedenisschrijvers zijn het er niet over eens of hij het ook was, die in 1374 Schepen van de stad Utrecht was. Het was wel omstreeks die tijd, dat de Bole's of de Boele's zich aan de Vecht in Maarssen vestigden. Zij noemden hun versterkte huis (dit was in die tijd wel nodig) Bolestein. Nu nog staat dit landhuis aan de Vecht. AFC-ers, ACC-ers en ABC-ers spreek dus voortaan dus niet meer over de Boelelaan, maar over DE de Boelelaan. Johan de Bie 8 februari 2009: Elinkwijk - AFC 1 - 1 "nat, grauw, grijs en glibberig" Hoe vaak deze wedstrijd is gespeeld zou ik eerlijk gezegd niet weten. Ik ben niet zo van de statistieken. Het is echter wel mooi om te zien hoe deze clubs al zo lang zulke spannende wedstrijden tegen elkaar spelen. Vorig jaar was deze uitwedstrijd bij ons op Goed Genoeg. We hebben toen, met medewerking van onze vrienden uit Utrecht, de wedstrijden omgedraaid, omdat ons sportpark nog niet helemaal klaar was. De heen wedstrijd ging aan het begin van dit seizoen niet naar wens. We stonden met lege handen en het zag er niet zo mooi uit. Vele weken later staan wij bovenaan en heeft Elinkwijk het moeilijk.

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 6