AFC'ers, Op 9 januari jl. vond onze nieuwjaarsreceptie plaats. Velen van u kon het bestuur toen begroeten. Ik hield toen traditie getrouw een speech over wel het wee van onze club in het afgelopen jaar en keek uiteraard ook vooruit naar wat 2009 te bieden zou kunnen hebben. En dat is heel veel, zoals het jaarlijkse spektakel voor de pupillen in Borchland complex, aanstaande zaterdag. Ik ga dat verhaal hier niet herhalen, want dat kan iedereen op onze veel bezochte website lezen. Op de nieuwjaarsreceptie was ook een groot deel van de A-selectie aanwe zig, ondanks het feit dat deze spelers de volgende ochtend al om 4.00 uur op Schiphol aanwezig moesten zijn voor de inmiddels traditionele (de 20e keer in successie) oefenstage naar Gran Canaria. Altijd weer een spannend gebeuren zo'n reis. Daarom zijn wij bijzonder tevreden dat ook deze trip zonder problemen verlopen is. Dit met dank aan de bestuursleden Rinus van Leijenhorst en Henk Bijlsma, die de regie in handen hadden. Van de spelers én de begeleiding hebben we gehoord dat de heren veel plezier hebben gehad en dat daarnaast ook keihard is getraind. Bobby Gehring maakte een leuk verslag dat te lezen is op onze website en captain Joey Esionye zal ons straks ongetwijfeld nader informeren over het een en ander en ingaan op de kansen van ons eerste in de tweede helft van dit seizoen. De verwachtingen zijn hoog gespannen. In verliespunten staan wij immers gelijk met koplo per Westlandia, die we over twee weken thuis op bezoek krijgen. Bij die wedstrijd zijn natuurlijk alle AFC'ers, die hier vanavond aanwe zig. zijn allemaal supporter. Er is, zo zou je op grond van de resulta ten eerder dit seizoen kunnen, zeggen, beslist zicht op een mooi resul taat. Zullen we in mei danMaar dan moeten we ook al volgen de week maximaal aan de bak. Turkiyemspor uit staat dan op het programma. Zeker geen makkie, gelet op het opmerkelijke feit dat deze voormalige kampioen, zich ondanks vele problemen, tijdens de winterstop toch heeft kunnen versterken met 2 nieuwe spelers. Onge twijfeld weet onze trainer Cor ten Bosch aanstaande zondag raad. Hij kent het technisch gebeuren bij Turkiyemspor als geen ander. Hoe dan ook: wij gaan een spannende tweede competitiehelft tegemoet. Vanavond hebben we in ons midden de heer Hans Schelling manager van het district West 1 van de KNVB én vader van Menno die in onze junioren A 1 speelt. Hartelijke welkom. Wij hebben u uitgenodigd om u te vertellen dat wij grote waardering hebben voor onze bond, met ruim een miljoen leden de grootste sportbond van het land. Vrijwel dagelijks heeft onze administratie, Yvonne Steeman en Theo Janssen, contact met medewerkers van het districtsbureau om alle wedstrijdza ken zo goed mogelijk te laten verlopen. De medewerking die Yvonne en Theo krijgen met de planning van al die wedstrijden, week in week uit, is bijzonder groot. Dat geldt nog meer voor het contact met Hans Schelling zelf, waar wij altijd met bijzondere kwesties alrtijd een luisterend oor vinden. Zo vanzelf sprekend is dat natuurlijk niet want Hans geeft leiding aan een complexe organisatie die maar liefst 240.000 leden en meer dan 800 verenigingen bedient. Hans, heel hartelijk dank hiervoor en wij hopen nog lang op deze wijze met je te kunnen samenwerken. Applaus! Eén van de beleidspunten waarbij KNVB en AFC betrokken zijn is de Topklasse. Er is al veel over gezegd en ook AFC heeft zich in deze discussie niet onbetuigd gelaten. Het standpunt van AFC was en is: geen, met verwijzing naar een kop in Voetbal International, 'Dritte Bundesliga'. Schoenmaker blijf alsjeblieft bij je leest. Maak van ama teurs geen profs en omgekeerd, want dat gaat ten koste van beide geledingen. Dus ook geen promotie-degradatie regeling naar en uit de Jupiler League. Het gaat immers om appels en peren. Maar wat dan wel? Is AFC overal tegen? Dat is niet het geval. Mits de Topklasse maar een regionaal karakter behoudt. Niemand zit te wachten op AFC-Meerssen, ook in Limburg niet. Een landelijke topklasse voor het zaterdagvoetbal en één voor het zondagvoetbal is dan ook geen goed plan. Het zaterdagrecht, wat hieraan ten grondslag ligt, is echt niet meer van deze tijd. Waarom zou een zondagclub zich anno 2009 in competitieverband altijd moeten aanpassen aan een zaterdagvereni ging? Met AFC valt dus best te praten over 3 regionaal georganiseer de topklassen, waarbij de betrokken zaterdag- en zondagclubs op de dag van hun voorkeur de thuiswedstrijden afwerken. Anders doet onze club, doet AFC niet mee. Laat dat duidelijk zijn. 21 januari 2009 87e jaargang nr. 6 Een ander punt betreft onze jeugd. AFC investeert veel in de jeugd opleiding. En dat loont. Onze standaard jeugdelftallen spelen op het hoogste dan wel één na hoogste niveau in Nederland en onze jeugd opleiding is als enige amateurvereniging in de regio Amsterdam gecertificeerd door de KNVB. Keerzijde is wel dat veel van onze getalenteerde jongens, de laatste jaren circa 25 per seizoen, worden gescout door de BVO's. Dat gaat meestal weinig subtiel en in ieder geval zonder enige financiële vergoeding. Daarmee wordt het door ons beoogde doel, uiteindelijke doorstroming van onze eigen jeugd spelers naar het le elftal ernstig bemoeilijkt. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor AFC, maar ook voor andere amateurclubs. Hopelijk kan de KNVB om die reden nadere aandacht schenken aan deze proble matiek, anders worden de kweekvijvers helemaal leeg gevist dan wel door de clubs zelf drooggelegd. En dat zou pas echt schadelijk zijn voor het Nederlandse voetbal. Wij hebben nog een gast aan tafel en dat is de heer Piet Kranenberg, oud-directeur van de Amstelbrouwerij, maar minstens zo bekend van acties als 'Artis moet blijven', de bouw van het Hilton, al eerder ge noemd vanavond, aan de Apollolaan, de restauratie van de Wester- en Noorderkerk en natuurlijk de redding van het Olympisch Stadion. 'Dat breek je niet af als je jezelf als land respecteert', waren toen zijn wijze woorden. In datzelfde Olympisch Stadion won AFC in 1946 tegen KFC een beslissingswedstrijd met 4-2. Dit voor 43.000 toe schouwers. Een van de hoogtepunten uit onze clubgeschiedenis. Piet Kranenberg was ook voorzitter van de hem genoemde commissie die in april 2006 de overeenkomst tot stand bracht tussen de Gemeen te (wethouder Duco Stadig) en AFC. Wij zijn de heer Kranenberg daar bijzonder dankbaar voor want op die manier was een dreigend conflict uit de lucht en kon AFC verankerd blijven op de Zuidas. De renovatie van ons park, met de verschuiving van ons hoofdveld en de aanleg van 2 kunstgrasvelden, is vervolgens uitstekend ver lopen. AFC kan op dit moment beschikken over een goede accom modatie met voldoende velden. We zijn er voor the time being' blij mee. De toekomst is echter onzeker. Wat er in de volgende fasen gaat gebeuren en wanneer is beslist niet duidelijk. Veel hangt af van de vraag of het Dok gerealiseerd wordt en zo ja, of AFC in de volgende tussenfase nog voldoende ruimte en faciliteiten heeft om goed te kunnen blijven functioneren. Veel vragen dus, die nu expliciet aan de orde zijn in het overleg tussen Gemeente en AFC, en die mogelijk de commissie Kranenberg in de toekomst weer aan het werk zet. De tijd zal leren hoe het verder gaat. Zeker is dat het bestuur, bijgestaan door Quintus Abeln en Arnold Diemer, er bovenop zit, uiteraard wel met een 'open mind'. Misschien kunnen we hierbij iets leren van de ge schiedenis: van de overgang van het complex in de Watergraafsmeer naar de Zuidelijke Wandelweg in 1921, hetgeen met zeer gemengde gevoelens gepaard ging, en de overgang van de Zuidelijke Wandel weg naar ons huidige complex aan De Boelelaan in 1962, met precies dezelfde gevoelens van weemoed en scepsis. Nieuwe ontwikkelingen moeten wij niet uit de weg gaan, mits deze beantwoorden aan de sportieve ambities en omvang van onze club. Tot slot. AFC bestaat 114 jaar. Onze club kan bogen op een rijke geschiedenis. Sportieve successen werden behaald, vriendschappen voor het leven gesmeed. Dat was zo, dat is zo en dat zal altijd zo blijven. Daarom zijn wij feestelijk bij elkaar en koesteren wij de nalatenschap van oprichter Schaf Scheepens en zijn vrienden, én de nalatenschap van vele grote AFC'ers daarna die onze club hebben doen leven en bloeien, die we hier vanavond graag bij hadden gehad. Dit verjaardagsfeest vieren wij met de ereleden die zich in lengte van jaren op zeer bijzondere wijze hebben ingezet voor onze club. Onder deze ereleden twee oud-voorzitters. Jan van Dijk en Rein Akkerman, die samen met oud-voorzitter Dick van der Klaauw, vandaag helaas door griep geveld, onze club op eminente wijze hebben aangevoerd in de periode 1976-2002. Hulde! Met onze geweldige leden van ver dienste, Nobelprijswinnaars, en onze bijzondere gasten. Met de com missieleden en vele andere functionarissen, zonder wie AFC niet zou 6

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 6