AFC en het Olympisch Stadion Medische commissie Icesave Kienen? De van Hanegem" griep 12 november 2008 87e jaargang nr. 4 ,atn°n van Amsterdam Zo'n 130 jonge AFC-ertjes werden onlangs in het Olympisch Stadion toegejuicht. Gebeurde bij hun binnenkomst op de dag van de ING- Marathon na 'n gelopen Mini-Marathon. Gekleed in AFC-Nike-shirts renden zij enthousdiast de laatste meters voorbij de Eretribune. Het deed mij goed en voor dat ik er erg in had, dwaalden mijn gedachten naar het verleden. De vroegere jaren dat AFC iets met het Olympisch Stadion te maken had. Ik herinner mij onze Dick Bessem, erelid van AFC, jarenlang succes vol was als directeur van het Olympisch Stadion. Hij was de man, die jaarlijks de Revanches WK Wielrennen naar zijn sporttempel bracht. Dick Bessem was een van de beste directeuren uit de geschiedenis van het nu tachtig jaar bestaande Stadion. Ik weet uit AFC's Honderd- jarenboek dat bij het 50-jarig bestaan van onze geliefde club de eind- wedstrijden van het AROL-bekerwedstrijd in het Olympisch Stadion plaatsvonden. Dat was op 9 september 1945. een jaar later blonk AFC opnieuw uit in de hoofdstedelijke Olympische sportarena. In mei een jaar later speelde AFC in de tweede klasse competitie voor zo n 43.000 toeschouwers de beslissingswedstrijd tegen KFC om het kampioenschap in de A-afdeling en won met 4-2. Meer herinneringen over AFC en het Olympisch Stadion verschenen op mijn breinscherm. Chris Geluk, Edwin's vader, speelde ooit voor Blauw-Wit's eerste team, toen de vaste bespeler van het Olympisch Stadion. Later speelde Geluk Sr. en daarna ook zoon Edwin vele jaren voor AFC's sterrenploeg. Zo herinner ik mij van dichtbij, dat Joop de Bie, de vader van AFC's gelijknamige tweeling, een fors aantal keren in het Olympisch Stadion met het eerste veteranenteam van Blauw wit zondags de wedstrijd vanaf 12 uur speelde voorafgaande aan de wedstrijd van het eerste elftal. Nog meer herinneringen aan het Olym pisch Stadion. Wim Crouwel deed jarenlang therapeutische wonderen in de tijd dat FC Amsterdam de bewoner van het Olympisch Stadion was. Als fysio-therapeut voor deze destijds geweldige club van Dé Stoop. Wiens dochter Marjan een hartstochtelijk AFC-lid is. Ik weet uit leuke verhalen, dat ons erelid Chris Schroder destijds tot die brutale jongetjes behoorde, die het Olympisch Stadion zonder betalen binnendrongen. Gewoon door zich uren tevoren in het Stadi on te laten opsluiten. Zo gek waren die jongetjes op voetbal. Hij heeft er ongetwijfeld nog fijne herinneringen aan. Wat mij ook nog bijstaat is, dat AFC het aanbod kreeg om vaste bespeler van het Olympisch Stadion te worden. De wijsheid bij de AFC- autoriteiten overheerste. Grote groepen toeschouwers op het eigen AFC-veld zouden het eigen sportcomplex beter vullen, dat in zo'n enorm groot stadion. Waar die grote groepen tot kleine plukjes zouden worden. Nog 'n laatste verwantschap tussen AFC en het Olympisch Stadion. Het Stadion kent een Sociëteit en daarvan zijn veel AFC-ers als lid voor uitgenodigd. Op basis van zeer verdienstelijke sportprestaties, of in de beoefening of in de organisatie van sporten. Er zitten zelfs AFC-ers in het sociëteitsbestuur. Zo komen de herinneringen over het Olympisch Stadion en AFC bovendrijven. Nadat ik uitgememoreerd was over vroeger, waren de renlustige AFC jongeren al over de eindstreep en voorzien van een leuke herinne ringsmedaille. Als AFC-er was het voor mij een blij moment. Hans de Bie Jazeker, een heuse van Hanegem griep waart door ons polderland schap. Laten alle hulptrainers maar oppassen!? Niet bij ons A.F.C. want meerdere 11-tallen hebben na dit weekend weer winst in the pocket. Nee, het is oppassen geblazen door de komst van het griepvi rus!! Eerder dit jaar heeft de Medische Commissie reeds gewaar schuwd voor een naderende griepgolf. Veel vragen zijn ook deze maand weer bij ons binnen gekomen. Dus toch nog even een blik in deze stoornis in algemene gezondheid. We zijn toch allemaal weieens twee tot drie keer per jaar verkouden, wat een gewone luchtwegen infectie oplevert. Sporters staan bij virale infecties juist continue in wankel evenwicht. Immers met hele team bijeen in de kleedkamer, hoesten, niezen of uiterst hartelijk handen schudden, wat kan leiden tot algemene verspreiding van een virus wat we immers allemaal bij ons dragen. Verminderd onze weerstand, dan kunnen we eenvoudig een verkoudheid tot zelfs griep oplopen. Onze sportarts Lex Swaan schetst voor ons een duidelijk beeld. Heeft sport invloed op onze weerstand en kan je met een infectieziek te sporten? Regelmatig sporten verhoogt de weerstand. Griep wordt veroorzaakt door het influenza virus, en gaat gepaard met hoge koorts, algemene malaise, inclusief de spieren. Aangezien het hart ook uit spierweefsel bestaat, wordt de functie hiervan ook aangetast. Hierdoor kunnen z.g. hartritmestoornissen ontstaan, die ook bij enke le Nederlandse topsporters fatale gevolgen hadden. Jonge sporters worden nogal eens getroffen door de ziekte van Pfeiffer. Ook deze aandoening wordt veroorzaakt door een virus. Echter het herstel hiervan neemt gemiddeld veel langer in beslag dan bij griep. Interven tie van de huisarts is zeker gewenst en enkele weken volkomen rust ondersteund door een bloedonderzoek zal worden aangewend. Dus nogmaals: j> Verkoudheid en griep kun je niet even uitzweten. 2. Een virale infectie dien je goed uit te zieken. Algemeen geldt, 3 dagen koorts, ook 3 dagen gewacht alvorens rustig weer te gaan spor ten. 3. Bij koorts en algemene spiermalaise, is door verhoogde hartslag afgeraden te sporten in welke vorm dan ook. 4. Bij virale darminfecties, welke diarree veroorzaken geldt een abso luut sportverbod. 5. Bij een simpele neusverkoudheid, zere keel, hoesten of een loop neus, kan laag intensief worden gesport. 6. De beslissing om al of niet te gaan sporten neem je vóór dat je koortsremmende middelen neemt. 7. Alleen bij lokale klachten als hoofdpijn, mag een pijnstiller (para cetamol) worden genomen. 8. Indien verkoudheid leidt tot sinusitis (voorhoofd/bijholte ontste king) is sporten afgeraden. 9. Ook bij bronchitis NIET sporten, dit omdat de longfunctie gestoord is en zuurstofopname belemmerd wordt en vaak een antibiotica kuur moet worden voorgeschreven. Voor A.F.C.ers is iedere maandagavond een gratis inloopspreek uur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 van 1830-19.15 uur Lex Swaan (arts) tel. 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter) en Frank Tilmans tel. 020-6440070; voor reacties e-mail: wim.crouwel@xs4all.nl Verzorger/masseur A-selectie: Co Grosze Nipper tel. 06 44352970 Noteert u alvast in de agenda's: op vrijdag 19 december a.s. aanvang 20.00 uur, vindt op AFC weer het traditionele kienen plaats en wel ten twaalfde male onder de bezielende leiding van het kiendreamteam bestaande uit Ron van Doesburg, Ronald Koster, Lou Hekster, Hans Hulst, Roy van Dijk en Nicky Hekster. 6

Schakels (clubbladen) | 2008 | | pagina 6