AFCoryfee: Michael Tugendhaft! ZVJL In deze aflevering een AFCoryfee die de laatste 12 jaar deel heeft uitgemaakt van de jeugdcommissie, voorwaar geen korte periode. Ook is hij het voorbeeld van een vader, die bij onze club betrokken raakte toen zijn zoon bij AFC ging voetballen, maar hij bleef het liefste actief op de achtergrond. Aan het einde van dit seizoen stopt hij met zijn werk voor de jeugdcommissie. Hoog tijd om deze coryfee eens voor het voetlicht te halen. Vraag: Zelf heb je heb je niet bij AFC gespeeld. Je bent dus één van die vaders die via hun zoon AFC'er zijn geworden. Wat is dan het bijzondere aan AFC om zo actief te worden? Antwoord: Mijn zoon Jonathan wou op zijn vijfde, nu al weer 14 jaar geleden, bij AFC gaan voetballen. Werd hij in eerste instantie gewei gerd door Sal van Gelder, die hem nog te jong vond. Jonathan is trouwens inmiddels net zo fanatiek AFC'er geworden als ik. Is niet alleen actief als speler AFC4) maar ook als trainer van een jeugdelf- tal. John Parsser vroeg me na een jaar of ik tot de jeugdcommissie wilde toetreden. Ik zat echter al in het bestuur van Maccabi. Dat zou op dat moment dus een beetje te veel worden. Maar na mijn opstap pen uit het Maccabi bestuur kreeg ik genoeg tijd. In de jeugdcommis sie heb ik alle functies van vicevoorzitter tot penningmeester bekleed. Voorzitter zijn, daar had ik geen behoefte aan, laat mij maar op de achtergrond. Net zo goed als ik geen bestuursfunctie ambieer. Laat mij maar op zondag lekker in mijn jeans en op mijn sneakers naar het eerste kijken. Op de motor naar AFC en na afloop weer terug. Dan heb ik het gevoel dat het mijn eigen tijd is. Vraag: AFC is professioneler geworden. Niet alleen qua begeleiding maar ook naar wijze van besturenHoe zie dat terug bij de jeugd commissie? Antwoord: Oorspronkelijk bestond de commissie uit 11 a 12 man. Stel dat je vijf agendapunten hebt en ieder spreekt daar 5 minuten over, dan ben je per agendapunt al een uur verder. Dat wordt dan een marathonzitting. Nu bestaat de commissie uit 5 man, sorry 4 man en 1 vrouw. Maar AFC bestaat wel uit 50% jeugdleden, dat zijn er dus zo'n 800. Hoe stuur je dat het beste aan? Hoe probeer je toch overal aanwezig te zijn? We hebben nu een bedrijfsmatiger aanpak. Onder de commissie staan de contactpersonen. Elke jeugdcategorie heeft een eigen contactpersoon. Deze moet voor het sociale aspect zorgen; voor de logistiek; organiseert leidersavonden en moet eventuele problemen al dan niet in samenwerking met de commissie aanpakken. Daarnaast zijn er 3 jeugdcoördinatoren, die zich meer met het technische aspect bezighouden: het spel,- en trainersniveau. Zij sturen de trainers aan; beoordelen de trainerssof; maken de schema's. Eén coördinator houdt zich bezig met de selectieteams, 1 met de World Cup en F'jes en 1 met de overige teams. In het jeugdplan staat exact omschreven hoe de jeugdcommissie moet functioneren in het behalen van de gestelde doelstellingen. Dat staat er duidelijk en goed omschreven in. Sinds drie jaar werken we via deze opzet. Het is wat zakelijker geworden, we moeten wel. Eerst vergadert de commissie, daarna met de contact personen. Het beleid wordt dus vastgesteld door een paar mensen en dat werkt sneller en effectiever. Vraag: Niettemin, gezien de veranderingen in de maatschappij, lijkt het me er niet makkelijker op geworden. Ervaar je dat ook? Antwoord: AFC kent ook de problemen, die andere clubs ervaren. Alleen denk ik, dat wij, vergeleken met een groot aantal andere clubs, nog heilig zijn. Maar vergis je niet. Bij ons komen ook conflicten voor. Niet alleen binnen de teams, maar ook tussen ouders onderling of met ouders van de tegenpartij, of met jeugdcoördinatoren. Het is allemaal harder geworden. Het lijkt wel of sommige ouders hun eigen 7 mei 2008 86e jaargang nr. 13 falen projecteren op de kinderen. Hoe ze soms kleine kinderen van zes jaar naar de overwinning proberen te schreeuwen. In de Champi ons League hebben we het zelfs meegemaakt, dat een oudere jongen mee moest doen om te winnen. We zijn nu inmiddels zo ver dat we bij de Champions League geen standen meer bijhouden. Om het fanatisme in te dammen. Waar hebben we het over? Vraag: Dan heeft de commissie nogal een taak erbij. Hoe pakken jullie deze problemen aan? Antwoord: Allereerst spreken we de ouders, die zich misdragen hier op aan. We proberen ze tot de orde te roepen. Indien het echt niet anders kan, dan volgt een sportpark verbod. Dit is tot nu toe slechts 1 keer noodzakelijk geweest. We hebben ook een opvoedende taak Net zo goed als dat sommige scheldwoorden, zeker die met een racis tische achtergrond of een vreselijke ziekte absoluut niet getolereerd worden. Je probeert dat te corrigeren, je probeert het te voorkomen. Bij herhaling volgt een schorsing dan wel een taakstraf. Mogen ze het sportpark schoonmaken. We proberen uit alle macht normen en waar den, zeker binnen de hekken van AFC, te waarborgen. Dit geldt na tuurlijk ook voor grove opzettelijke overtredingen. Dan schromen wij er niet voor om tot schorsing over te gaan. Maar het moet natuurlijk wel bij ons gemeld worden. Kijk en daar zijn we dus niet altijd zeker van, dat dat dan ook gebeurt. Je mag fanatiek zijn, maar niet ten koste van alles. In de kennismakingscommissie, waar ik overigens deel van uitmaak, wordt daarop gewezen. Als jeugdcommissie proberen we die houding uit te stralen. Vraag: De selectieteams zijn vaak een buitencategorie. Binnen de club is men daar niet altijd even enthousiast over. Hoe kijkt de jeugd commissie daar tegenaan Antwoord: De vraag moet in feite zijn: Hoe ver ben je bereid te gaan om het hoogste niveau te willen spelen? Moet je blijven aanvullen vanuit buiten, terwijl je genoeg AFC'ers hebt, maar wel van een minder niveau? Door onze successen komen veel spelers zich bij AFC aanmelden, alleen maar om zich in de kijker te spelen van de altijd aanwezige scouts. Ze gebruiken AFC als opstap. Soms komen ze al met een zaakwaarnemer! 'Wij gunnen deze speler aan AFC om zich verder te ontwikkelen' Ja dag, zoek lekker een andere club. We heb ben echt een fantastische jeugdopleiding, maar dat is ook ons pro bleem. Elk jaar worden er meer dan 20 jeugdspelers uit de selectie teams weggeplukt door de bvo's. Vooral Ajax en AZ komen shoppen. Van de laatste krijgen we tenminste nog een vergoeding. Toch wil je niet helemaal wegzakken. Denk aan de broodnodige doorstroming vanuit de junioren Al naar het eerste en het tweede elftal. Maar toch mag je niet je eigen jongens wegdrukken. We gaan er van uit dat er per selectieteam maximaal 4 spelers van buiten mogen komen, tenzij we echt niet anders kunnen. Het niveau willen we handhaven maar niet ten koste van alles. Anders krijg je ook een geweldig cultuurver schil tussen de selectieteams en de recreatie teams, zeg maar een cul tuurshock. Via talentendagen of het al laten meetrainen, kunnen we selecteren of een speler van buiten echt een toegevoegde waarde heeft. Hij moet aantoonbaar beter zijn, anders heeft de AFC'er voor rang. Elke speler van buiten moet ook langs de kennismakingscom missie, daar zijn we veel stringenter in geworden. Vraag: Je staat niet bekend als voetballer. Maar welke sporten dan wel? Antwoord: Veel gezeild en gesurft, nu golf en hardlopen. Samen met mijn vriend John Parsser train ik 6 keer per week voor de marathon in Nice in het najaar. noot samensteller: John, een marathonloper?) Ik ben trouwens wel gek van het spelletje voetbal. Samen met vriend Benno Leeser straks naar Chelsea- Liverpool en naar de poulewed strijden tijdens het EK van Nederland. Ach, door relaties kunnen we altijd wel aan een kaartje komen. Laatste vraag: Hoe kijk je terug op je jaren in de jeugdcommissie? Antwoord: Het is tijd om plaats te maken voor een ander. Uiteindelijk doe je het, omdat je het leuk vind. Dat je wat voor de club kan doen. Ik kan dan genieten van al die jeugdteams die dan op zaterdag aan het voetballen zijn. Terwijl je weet wat daar allemaal binnenskamers voor moet gebeuren. Bovendien ik ben nu voorzitter, dus toch, geworden van de YGGC, de golfclub van vele AFC-, en ACC-coryfeeën. Ik ben twaalf jaar met veel plezier actief geweest voor de jeugd van AFC; de jaren zijn voorbij gevlogen. Samensteller: André Wijnand

Schakels (clubbladen) | 2008 | | pagina 12