J De 'oude veteraan' 16 april 2008 86e jaargang nr. 12 Het gaat goed met de commerciële commissie en de intensieve con tacten die worden onderhouden met de AFC-Vriendelijken en de andere ondersteuners t.w. adverteerders en bondssponsors. Zij leiden ertoe dat ook op dit gebied de club leeft. Voor de toekomst is deze vorm van ondersteuning, naast de al eerder genoemde vrijwilligers met professionele ondersteuning van levensbelang voor het voortbe staan van AFC. Kijk om je heen in het Amsterdamse voetbal en je ziet wat er gebeurt als een van deze elementen ontbreekt. Triest maar waar en volstrekt onomkeerbaar als het gebeurt ondanks subsidies en ambtelijke ondersteuning De plaats van elk elftal in de competitie, de maatschappij, de Zuidas, de topklasse en de financiële huishouding. Het lijken allemaal bedrei gingen en toch zijn het vooral kansen. Kijk je naar het resultaat van het vernieuwde sportpark dan zie je een voorbeeld van het benutten van een kans en zo gaat het ook met onze jeugd en onze recreatie-elftallen. Daar zie je wat er wordt bedoeld als we zeggen: we leiden op voor de veteranen (komt overigens uit het jeugdplan van zo'n tien jaar gele- denEn wat betreft ons vlaggenschip kun je alleen maar vaststel len dat we een zeer behoorlijk seizoen doormaken en ons nu al weer verheugen op het komende jaar, met of zonder topklasse. AFC blijft een zeer bijzondere hobby voor ons allemaal, soms wat tijdrovend, maar dat heeft ook zo zijn charme. Maak er een mooie Koninginnedag van Ad Westerhof vice-voorzitter Van oude voetballers en dingen die voorbij gaan Op de sportpagina van Het Parool in het seizoen 76/77 staat een aardige foto van Henk Bijlsma, die van (wijlen) hoofdredacteur mr. H.W Sandberg het eerste paar "Parool schoen erf' krijgt overhandigt voor zijn zeven treffers na slechts vijf competitiewedstrijden. De tengere spits van AFC krijgt veel lof voor zijn doeltreffendheid, maar hij wordt door de krantenbaas ook fijntjes gewezen op de voor zetten die hij op maat krijgt van zijn rechtsbuiten: "Ik zou Kees Ge- hring maar de veters van deze schoenen geven Henk, dat heeft hij verdiend!". Inmiddels zijn Henk en Kees vele, vele jaren en ook vele, vele doel punten en voorzetten verder en hangen zij hun kicksen dan eindelijk in de wilgen. Op vrijdagavond 25 april vieren de gelouterde veteranen hun afscheid met een erewedstrijd met hun medespelers van toen en nu. Henk scoorde meer dan 100 keer voor AFC 1meer dan honderd keer voor zaterdag 1 en meer dan 100 keer voor de Klassieke Veteranen. Kees Gehring scoorde weliswaar minder, maar leverde honderden voorzetten waaruit anderen konden scoren. De twee waren als voetballer "one of a kind". Henk, de snelle, wend bare, moeilijk af te stoppen (linker) spits, die het liefst zijn kans greep bij de eerste paal en Kees, de sierlijke en getruukte blonde pijl op de rechtervleugel, met de fluwelen traptechniek. Samen goed voor on eindig veel hoofdbrekens bij de laatste linie van de tegenstanders, want hoe stopte je die twee af? Het is interessant actiefoto's uit die tijd te bekijken. De motoriek van beide mannen oogst professioneel als die van eredivisiespelers en voorts verraden lichaamshouding en mimiek hun werkelijke karakter; Henk, de slimme, brutale straatvechter (positief bedoeld) en Kees met de air van een zelfverzekerde aristocraat (ook positief bedoeld). Al thans dat is mijn waarneming. In die tijd was ondergetekende nog geen AFC-er, maar mocht hij als jonge sportverslaggever voor Het Vrije Volk en Trouw regelmatig hun wedstrijden verslaan. Wat ook opvalt als je de oude teamfoto's bekijkt, is hoeveel van de toenmalige eerste elftalspelers later een belangrijke rol zijn gaan vervullen op organisatorisch en bestuurlijk vlak. Niet iedereen kan hier worden genoemd, maar denk aan Edwin Geluk, Henny Kottman, Cees Thomas, Jaap Draisma, ga zo maar door. Uit dat hout zijn Kees en Henk bij uitstek gesneden. Naast hun bij zondere verdiensten als spelers, hebben zij zich nog meer onmisbaar gemaakt als stuwende krachten achter het clubbeleid. Op voetbaltech- nisch gebied uiteraard, maar ook met een helikopterview die nodig is om zo'n grote en complexe organisatie soepel te laten draaien. Ook vaak als Haarlemmerolie bij interne conflicten of andere vormen van tiouble shooting Dat zij hun ego wel eens laten spreken hoort erbij. Wie zoveel doet voor de club hoeft zijn mening bepaald niet onder stoelen of banken te steken. Wel wat dominante, maar gezellige gas ten zijn het ook. Je kunt ze, na ieder AFC- evenement, druk verhalend met een glas in de hand aan de bar uittekenen Wij verzwijgen hier nu maar even dat beide heren ooit eerst een andere club vaarwel moesten zeggen (Henk SDW en Kees Swift) voordat zij de status van oer- AFC-er konden bereiken. Maar oer- AFC-ers zijn ze natuurlijk wel. Denk je Kees en Henk, dan denk je toch gauw aan AFC en niet zozeer aan de uistekende maatschappelij ke status, die beiden hebben verworven. Je hoort bij AFC nooit ie mand praten over bolletjes wol of benzine tanken, en zelf praten zij op de club ook weinig over hun werk. Maar iedereen weet hoeveel uren deze druk bezette zakenmannen in hun club stoppen. "It goes without saying". En dan voetbalden ze ook nog altijd. Maar goed, daar komt nu dus een einde aan. De zestigers vinden het welletjes. Of dat verstandig is blijft vooralsnog de vraag. Het harde afkicken gaat na de zomer beginnen en wie zal zeggen hoe zij daarmee om gaan? Mocht het gemis ondragelijk blijken dan zijn beiden van harte welkom bij Veteranen 2, waar nooit iemand aan stoppen denkt, ook niet onze linkerspits en drijvende kracht Marcel Koster, want die is pas 72 geworden. Mijn welgemeend advies aan Kees en Henk is: stop in ieder geval nooit met "iets" voor AFC te doen, want dan volgt een "cold turkey" die jullie als ware club verslaafden echt niet overleven. Jan van Galen Voorzitter Commissie Pers en Publiciteit Het bestuur geeft met leedwezen kennis van het overlijden op 3 april 2008 op de leeftijd van 88 jaar van de heer Lou van Kranendonk lid van onze vereniging (74 jaar), oudste AFC-Ridder, lid van de Zilveren Ploeg en schoonvader van onze voorzitter Machiel van der Woude. Namens de AFC betuigen wij onze oprechte deelneming aan de naas te familie. Ad Westerhof - vice-voorzitter Kees Gehring - secretaris 3

Schakels (clubbladen) | 2008 | | pagina 3