AFCoryfee! 13 februrari 2008 86e jaargang nr. 9 AFCoryfee Henk van der Jagt! Een man met een jarenlange staat van dienst. Een man, die niet direct op de voorgrond stond. Een stille, harde werker. Niet voor niets in 1993 onderscheiden met de mr. Henne Boskamp Nobelprijs en in 1995 benoemd tot Lid van Verdienste. Hoog tijd om deze man eens naar voren te halen. Vraag: Je hebt zelf niet voor AFC gevoetbald, maar wel in Den Haag. Voor welke club? Antwoord: Nou, dat is een heel verhaal. Ik voetbalde met in Den Haag maar in Scheveningen. Zeg trouwens niet tegen een Schevemn- ger dat hij een Hagenees is. Krijg je toch echt moeilijkheden. Voor mij maakte dat niet uit, ik kwam daar niet vandaan. Mijn vader was beroepsmilitair, dus hebben we her en der gewoond. In 1943 werden de voetbalvelden in Scheveningen door de Duitsers in beslag geno men. VIOS bood ons aan om lid te worden. Kregen we zelfs voetbal schoenen voor. Vanaf mijn twaalfde heb ik bij VIOS in het Zuider park gespeeld, op het terrein van de club De Ooievaar, een joodse club. We hadden een goed elftal, tot en met de A jeugd zijn we bij elkaar gebleven. Op 1 jaar na altijd kampioen geworden. Met het eerste van VIOS speelden we 2e klas KNVB tegen clubs zoals Quick, HVV en HBS. Ben ooit nog gevraagd om bij SHS een contract te ondertekenen. Nooit op in gegaan, nooit spijt van gehad ook. Een kuitbeenbreuk betekende einde verhaal, ben toen direct gestopt. noot samensteller: Scheveningen Holland Sport, later Holland Sport ge naamd, terrein Houtrust. In die tijd geliefder bij de Haagse voetbal supporters dan ADO. Oud-international Bennie Muller, jeugdtrainer bij AFC, heeft in zijn nadagen ook nog voor Holland Sport gespeeld.) Vraag: Hoe ben je bij AFC terecht gekomen? Antwoord: Ik ben begin jaren zeventig lid geworden. Maar daar zit weer een verhaal achter. Ik kwam al 3 a 4 jaar als bezoeker bij de wedstrijden van AFC. In die tijd werkte ik voor Michelin. Mijn kan toor was gelegen aan de De Boelelaan. Ik moest een sportdag organi seren Kom, dacht ik, even buurten bij AFC. Het hele complex, inclu sief tennisbanen en clubhuis heb ik toen afgehuurd. Daar was niet iedereen bij AFC en ATC blij mee. Zij konden dus die dag mets doen. Mijn zoon Bart was nog te klein, maar we gingen samen wel al naar AFC. Toen hij bij de pupillen ging spelen, was ik altijd aanwezig bij de trainingen en wedstrijdenWerd ik benaderd door Bep Bonnet. Ik zie u zo vaak, heeft u geen interesse om lid te worden van de jeugd commissie?' Waarom niet, dacht ik, onder voorwaarde dat ik niet op mijn werk gebeld zou worden. Wie dat later wel deed? Sal van Gel der! Na een aantal nogal roerige jaren, laat ik het daar maar bij hou den, ben ik uiteindelijk uit de jeugdcommissie gestapt. Vraag: Na de jeugdcommissie ben je werkelijk jarenlang secretaris van de elftalcommissie A geweest. Daar moet veel over te verhalen zijn. Waar wil je mee beginnen? Antwoord: Toen Bart voor de senioren ging spelen, in de tijd dat Doby Peters trainer was, ben ik tot de elftalcommissie toegetreden. Sal van Gelder was voorzitter, verder was Karei Baarschers lid van de elftalcommissie A en later Fred Laarhoven en Chris Dekker. We hadden toen 5 elftallen onder onze hoede. Zondag 1 tot en met 5 speelden KNVB! Zeventien jaar heb ik van die commissie deel uit gemaakt. Sal was ons boegbeeld, ik was meer de stille werker op de achtergrond. We konden heel goed met elkaar overweg. Stella, zijn vrouw, zei ooit eens tegen me: 'Je gaat niet weg hoor, dat zou de doodsteek voor Sal zijn!' Sal was dominant, zei in eerste instantie altijd nee, maar voordat je het wist had hij het al geregeld. Het was echt een lieve man, met een geweldig gevoel voor humor. Op donder dagavond werden de teams door ons in samenspraak met Doby Peters samengesteld. Wij hadden als commissie in die tijd toch wel een redelijke zeggenschap in de samenstelling van de selecties. Doby zei wel altijd 'Ik bemoei me met het voetbal en jullie met de proble men'. Ja, dan gingen we wel eens met een speler praten. Sal hield de commissie in leven. Hij benadrukte steeds het belang van het bestaan van de elftalcommissie. Niet altijd even makkelijk in de communica tie, dan nam ik dat over, zo vulden wij elkaar aan. Ik heb al die jaren heerlijk met hem samengewerkt. Vraag: Je hebt gedurende je jaren in de elftalcommissie heel wat trainers voorbij zien trekken. Wat is je daarvan bijgebleven? Antwoord: De meeste lol hebben we met Doby Peters gehad. Hij had meer dan normale belangstelling voor de dames van het toenmalige softbalteam in het algemeen en voor één in het bijzonder. Of wij haar naam konden achterhalen. Jawel. Piet Ouderland had een hekel aan bestuurskamers. Wilde ook geen leider bij het derde waar hij toen trainer van was. Dat vonden wij dus niet goed. Zo ben ik ook nog een paar jaar leider geweest om voor de formulieren te zorgen. Met Hans Vlietman had ik echt te doen. Een aardige vent, maar ging teveel van de eigen verantwoordelijkheid van de spelers uit, was met hard ge noeg. Hij was zeer ontdaan toen hij ontslagen werd. En ach met de ene trainer kan je beter opschieten dan met een ander. Vraag: Nog een anekdote uit die periode paraat? AntwoordJawel. Een trip met het eerste elftal naar Londen in de jaren tachtig. We maakten een boottocht over de Thames. Bij het centrum werd er afgemeerd. Kon men de City verkennen. Nou dat had ik al gauw gezien, dus ik was snel terug op de boot. Zie ik de promi nenten van AFC, de heren Kappelhoff, van Rijn en van Dijk zo de boot voorbij lopen. Kees Gehring is er later in een taxi achteraan gegaan om ze te zoeken. De trip werd trouwens door het toenmalige Esso Motor Hotel aan de De Boelelaan gesponsord. Vraag Na al die jaren betrokken geweest te zijn bij de selectie. Hoe kijk je daar nu tegen aan Heb je AFC zien veranderen Antwoord: AFC is professioneler geworden. Er is nu meer mogelij maar of de saamhorigheid er nu ook nog zo is, betwijfel ik. Ik heb het idee dat er vroeger een vijfde brigade was, die meer de sfeer van de club aanvoelde. Meer betrokken was bij de club, ook om het onder ling gezellig te maken. In mijn tijd als elftalcommissie was het eerste ook meer een elftal van oorspronkelijke AFC'ers. Maar ik moet wel erkennen, ik ben vorige maand weer mee geweest met het eerste naar de Canarische Eilanden, dat we nu een groep hebben waar we trots op kunnen zijn. Zoals deze groep met elkaar omgaat, doet mij grote deugd, doet me weer aan vroeger denken. Robert en Bob Gehring spelen daar een belangrijke rol in. Ik ben nog steeds zeer betrokken en stel het zeer op prijs als spelers mij op donderdagavond als ik aan het biljarten ben, even een hand komen geven. Vraag: Als ik goed ben geïnformeerd, ben je niet alleen maar secre taris geweest? Klopt dat? Antwoord: Ik ben nog steeds secretaris. Van de biljartclub. Een heel gezellige vriendenclub, waarvoor je alleen maar uitgenodigd kan worden. We werken zelfs met statuten. Een boek met alleen maar met witte bladzijden, verplichte leeskost bij installatie. Bij problemen wordt door het bestuur dan ook altijd verwezen naar de statuten. Probleem opgelost! Maar wat je bedoelt is dat ik in het verleden samen met Bep Bonnet werkelijk alles hier in en om het clubhuis gerepareerd, gerenoveerd of wat dan ook gedaan heb. We hebben de club kapitalen aan kosten bespaard. Met Sal heb ik altijd goed samen gewerkt, maar, mijn belangrijkste periode was toch met Bep Bonnet, toen we samen JABO vormden. We hadden een heus kaartje, gemaakt door Sal: JABO voor al uw makkes! Waren in het gesloten seizoen altijd bezig, kwam Sal tussen de middag met de broodjes. Wist je dat de vrouw van Bep Bonnet, de enige vrouw is, die de mr. Henne Bos kamp Nobelprijs heeft ontvangen? Zou heel graag willen dat je dat in je verslag opneemt. Samensteller Andre Wijnand 12

Schakels (clubbladen) | 2008 | | pagina 12