^VC0%. if A.F.C. 18 juni 2007 85e jaargang nr. 14 van de "Dossiers gaan opendie voor anderen gesloten blijven Geachte Schakel lezer, Dit keer een aantal los van elkaar staande wetenswaardigheden, feiten en gebeurtenissen. AFC-ers in Oranje In de vorige Schakel heeft u kunnen lezen welke AFC-ers er ooit in het Nederlands amateurelftal hebben ge speeld. Rob Duis heeft hierop gerea geerd omdat hij een onvolkomenheid meende te ontdekken. Niet omdat hij zijn naam zelf niet in de vermeldingen tegenkwam (Rob kwam wel enige malen uit voor het Nederlands studen tenelftal) maar omdat hij de naam van zijn goede vriend en voetbalmaatje Rokus Hoogendoorn sr. in het over zicht niet tegenkwam. Rokus (zelf te bescheiden om te reageren) wist ons inderdaad te ver melden dat hij eenmaal voor het Nederlands elftal is uitgekomen en wel in de interland tegen IJsland, gespeeld op 19 juni 1961 in Reykjavik (uitslag 4-3). Deze fout komt dus ook voor in het boek "Amateurs in Oranje", van waar uit wij de gegevens overnamen. Wij hebben inmiddels ook de samenstel lers van deze onjuistheid op de hoogte gesteld. Zo Rokus, hiermee is deze zaak recht gezet, ere wie ere toekomt. Rokus staat voor velen nog altijd in onze herinnering gegrift, met zijn legendarische gelijkmaker tegen Celeritudo in 1961, de wedstrijd die AFC na een 0-1 achterstand uiteinde lijk met 3-1 won, daardoor kampioen werd en promoveerde naar de eerste klasse. Helaas valt er nog een foutje te ver melden, Henny Kottmann deelde ons (eerlijk) mede geen 10 interlands te hebben gespeeld, maar slechts één. (sorry Henny; een slordig typefoutje) Overigens de historische- en onverge telijke gelijkmaker die Henny kort voor tijd scoorde in een beslissings wedstrijd tegen EDO in 1982, waar door AFC behoed werd voor degra datie, kunnen ze hem en AFC nooit meer afnemen. Nog een aanvulling op het aantal AFC-ers dat voor het Nederlands amateur elftal is uitgenodigd. Onze huidige secretaris Kees Gehring (jarenlang speler van het eerste elftal) werd in 1975 geselecteerd, maar hij raakte echter geblesseerd in een oefenwedstrijd en helaas voor onze Kees is het daarbij toen gebleven. Een feit, dat toch ook vermeld mag worden. Jaarverslagen In de laatste Schakel van het seizoen, treft u tegenwoordig het jaarverslag aan, voor de archiefcommissie aanlei ding om zo maar eens lukraak in de ordners met jaarverslagen te bladeren, hetgeen aanleiding gaf tot (gedeel telijke) overname van de volgende teksten. (Relatie met recente gebeurte nissen berusten op louter toeval; of niet soms?) Spelverruwing Een onderwerp dat het afgelopen sei zoen nog al eens in het nieuws was. Toeval of niet, maar in het jaarverslag van 1931 troffen we de volgende tekst aan: "De volgende twee thuiswedstrijden, brachten ons wederom twee neder lagen, doch beide kampen hadden een zeer eigenaardig verloop. Tegen West Frisia werd door ons ruim verloren. Voor de rust werd door ons team zeer goed gespeeld, doch na de halftime ontaardde de strijd in een verschrikke lijke smijt- en vechtpartij. De scheidsrechter gedroeg zich aller zonderlingst en verloor de geheele leiding, waaraan deze nederlaag ook grootendeels moet worden toege schreven. Flet werd door ons nood zakelijk geacht een commissie van onderzoek in te stellen, het rapport van deze commissie hebben we tot op heden (1931) nog niet mogen ontvangen (Gemist) kampioenschap In het jaarverslag van het seizoen 1967/68 lezen we het volgende: "Verheugend is echter wel om te kun nen constateren, dat de spelers van ons eerste het niet bereiken van het kampioenschap als een grote teleur stelling ervaren. Waar vindt men de club, waarvan de spelers na het einde van de competitie, op eigen initiatief, bij elkaar komen om deze gemiste kans dienaangaande te bespreken! Welnu, de heilige wil om het volgend seizoen kampioen te worden is nu reeds aanwezig en dat strekt tot buitengewone voldoening" Bijzondere evenementen De laatste wedstrijd van het seizoen van ons eerste elftal tegen AFC- Hollandia op 6 mei 2007, was tevens de laatste wedstrijd op het huidige hoofdveld, dit in verband met de komende aanpassingen op ons sport park. Na afloop van de wedstrijd werd het veld omgetoverd tot een echte "open lucht bar". Onder een drankje en een hapje kon gezellig worden nagepraat over het wel en wee van het afgelopen seizoen. Tevens werd op ludieke wijze de middenstip verplaatst naar het nieuwe hoofdveld voor het clubhuis. Was dit nu een unieke manifestatie op het hoofdveld van AFC, of gebeurde er wel meer iets verrassends? U raad het al, ja dus; Hier volgt een stukje tekst uit een jaar verslag van 1946: "Op zondag 16 september 1946 be leefde wij een nieuw evenement op het AFC terrein, want toen werden daar WINDHONDENRENNEN gehouden, die een gezellige drukte veroorzaak ten (Vandaar misschien dat er nu nog steeds geen honden meer in het club huis mogen). Nog bonter was het in het seizoen 1921/1925, er zijn toen door ons eer ste elftal verschillende vriendschappe lijke wedstrijden gespeeld en wij cite ren uit het jaarverslag van 1925: "gespeeld tegen elftallen van Engel- sche Jantjes, Officieren Jeane d'Arc, Hollandsche Jantjes, Amsterdamsche Politie Inspecteurs, tegen Hollandsche Journalisten en tegen een elftal van Belgische Artiesten en Journalisten. Financiële voordelen waren hieraan niet verbonden, doch meende het Bestuur in het belang van de Voetbal sport dergelijke verzoeken niet te moeten afwijzen". Zo bent u weer op de hoogte van een aantal interessante gebeurtenissen uit onze rijke historie. Waarschijnlijk voor velen niet bekend, voor anderen mogelijk een moment van herinne ring. Voor meer recenter nieuws, ver wijzen wij naar het jaarverslag van het seizoen 2006/2007 elders in deze Schakel. namens de Archief Commissie Rik de Boer van de 22

Schakels (clubbladen) | 2007 | | pagina 22