10 mei 2007 85e jaargang nr. 13 van de "Dossiers gaan opendie voor anderen gesloten blijven Onlangs kwamen wij in het bezit van een boek: "Amateurs in Oranje: 50 jaar Nederlands amateurelftal", (periode 1956 - 2006) een uitgave van de Stichting Amateur voetbal Totaal. Het gaat hierbij over een periode van 50 jaar van het Nederlands amateur elftal, dat begon na de invoering van het betaalde voetbal in 1956. Een interessant naslagwerk dat zeker niet in het archief van een voetbalclub als de onze mag ontbreken en hoewel we het hele boek met belangstelling hebben bekeken, waren we natuurlijk zeer geïnteresseerd, of er ook AFC-ers in het boek genoemd werden. We moeten namelijk erkennen dat de no minaties en keuzes van spelers voor het Nederlands amateurelftal, niet die aandacht krijgen, zoals dat voor Mar co van Basten en zijn mannen geldt, vandaar dat enige opfrissing van onze kennis van ons nationale amateurelftal geen kwaad kan, ook niet wat betreft het AFC aandeel daarin. En ja hoor, gelukkig treffen we ook diverse AFC spelers aan; onder een opgave van verenigingen die spelers hebben afgestaan aan het Nederlands amateurelftal, de volgende opgave (in chronologische volgorde en achter de naam het aantal interlands) AFC aantal spelers 21, aantal wed strijden 44. Het betreft de volgende spelers: Co Bouwens (2), Ernst Huisman (1), Co Onsman (2), Hans Vlietman (1), Jos Fonnee (4), Richard Schemmekes (1), Peter v.d.Valk (3), Eddy Meijer (4), Pim van Dord (2), Henny Kottman (10), Etienne Spee (3), Cees Thomas (1), Marco Robijn (2), Rokus Hoogen- A.F.C. doorn jr. (1), Guido Smits (1), Ashwin de Bruyn (2), Ronald van de Meent (4), Pierre Tosch (4), Djuric Ascension (2), Joes Blakborn (2) en Peter Post (1). Een verrassend resultaat, waarop AFC best trots mag zijn, want van de 235 vermelde verenigingen, neemt AFC de koppositie in wat betreft het aantal afgestane spelers en een fraaie zeven de plaats wat betreft het aantal ge speelde interlands. Spelers van de Noord Brabantse voetbalvereniging Geldrop, waren samen goed voor 110 interlands en ene H.F. de Haas, ook van Geldrop is record international met 32 interlands op zijn naam. Jos Fonnee, Eddy Meijer, Ronald van de Meent en Pierre Tosch voeren de (AFC) lijst aan met elk 4 interlands, Peter Post, staat inmiddels, als 2007 al wordt meegeteld op 2 interlands. Cees Bouwens wordt met name ge noemd door zijn selectie voor een in terland in 1956, als zijnde geen speler zijnde van de landelijke eerste klasse, maar spelend voor het toen in de 2e klasse spelende AFC. Aan Jos Fonnee komt de eer toe, dat in het boek aan hem een apart hoofd stuk is geweid. Hierin wordt verhaald dat Jos, die de bijnaam "de spijker" meekreeg, ooit een contract bij Ajax kon tekenen, maar hij koos voor een maatschappelijke carrière en bleef zo behouden voor AFC. Jos is nog altijd (inmiddels al meer dan 50 jaar) lid van AFC. Verder in het boek lezen we dat in 1983, bij de interland Nederland tegen Duitsland (uitslag 0-0) AFC met drie man was vertegenwoordigd en wel met Pim van Dord, Eddy Meijer en Etienne Spee. Voorts kwamen we nog de namen van Bram Peper, Henk Bijlsma, Roy Beukekamp en Rob Ouderland tegen, weliswaar niet in AFC verband, maar zij zijn op een later tijdstip wel lid van AFC zijn geworden.. In het boek zijn veel gegevens te vin den, zoals een naamlijst van alle spe lers die ooit voor het Nederlands ama teurelftal verkozen werden, een over zicht van alle gespeelde interlands van 1956 tot en met 2006. We kwamen nog een aantal keer de letters A.F.C. tegen, maar dat bleken de voorletters te zijn van één van de spelers van (al weer) de voetbalvereniging Geldrop, waarvan acte. Enkele namen van trainers, die het Nederlands Amateurelftal in die tijd onder hun hoede hadden, zijn onder meer Elek Schwarz, Pepi Gruber, George Kessler, Arie de Vroet, Ger Blok en Ron Groenewoud, in het boek is hierover alles te lezen. Voor liefhebbers is het boek (voor 23,50) te bestellen bij de Stichting Amateurvoetbal Totaal via www. voetbalopzaterdag.nl Zo bent u weer een beetje bij omtrent de geschiedenis met de amateurs van Oranje en AFC. Toch was het voor ons onverwacht te constateren dat AFC dus hofleveran cier voor het Nederlands amateurelftal is. Zelfs onze clubstatisticus Chris Schroder was hier niet van op de hoogte. In dit boek uiteraard geen aandacht aan het Nederland Studentenelftal, want ook daar zijn verschillende AFC spelers voor uitgekomen, zoals Henne Boskamp, Rob Duis, Jos Kemna en Ernst Seunke en bovendien vooral niet te vergeten onze Charles Lungen, die als enige AFC-er in 1937 eenmaal voor het "echte Oranje" uitkwam in een interland tegen de Belgen, maar misschien daar over een andere keer. Naschrift. Toevallig verneem ik net van Chris Schroder, dat de KNVB heeft besloten dat dit Nederlands amateur elftal, naast het "grote Oranje" geen toe komst meer heeft en derhalve wordt opgeheven. Jammer toch. Van nu af aan dus een vaststaand feit; één AFC- er bij de eerste interland n.l. Co Bouwens en Peter Post bij de laatste, (het is maar dat u het weet) Namens de Archief commissie Rik de Boer ro 8

Schakels (clubbladen) | 2007 | | pagina 8