AFCoryfee: Ernst Seunke! 10 mei 2007 85e jaargang nr. 13 Een coryfee nu niet van achter de bestuurstafel, maar van het veld. De man met de meeste wedstrijden voor het Eerste op zijn naam. In totaal 516, waarvan 331 officiële KNVB wedstrijden. Is het Hoofdveld voor hem heilige grond? Hoe kijkt een speler met een dergelijke staat van dienst nu tegen AFC aan? De verdediger met de over mijn lijk menta liteit aan het woord. Vraag: Je bent recordhouder. Dat is toch een prestatie om geweldig trots op te zijn Antwoord: Nee, zo zou ik dat niet willen noemen. Je speelt je wed strijden, je doet het met plezier en eerlijk gezegd vooral voor jezelf. En uiteindelijk worden het er zoveel. Je bent daarbij mede afhankelijk wie de trainer is. Om zoveel wedstrijden te spelen, moet je wel een portie doorzettingsvermogen hebben. Ik was overigens een speler, die hield van de vroegere Engelse stijl. Al die ellenlange tactische praatjes vooraf waren aan mij niet besteed. Gewoon de kleedkamer in, omkleden, een paar aanwijzingen en het veld op. Vraag: Wie was verantwoordelijk voor je debuut? Antwoord: De man, waar ik ontzettend veel aan te danken heb: Gé van Dijk! Hij liet me in een wedstrijd om het kampioenschap van Nederland bij de amateurs in juni 1963 tegen De Valk uit, meespelen. Ik was net daarvoor 17 geworden. Na vier wedstrijden om dat kampi oenschap te hebben meegedaan, werd ik het seizoen daarna weer ingedeeld bij de junioren. Ik zal nooit vergeten wat Gé toen zei: 'Zo, ga jij nu maar eerst je school afmaken. Jouw tijd komt nog wel'. Dat geeft zoveel vertrouwen. En dat vertrouwen heb ik altijd van hem mogen ontvangen, zowel als speler en als aanvoerder. Ik ben er van overtuigd dat hij ook van grote invloed op mijn maatschappelijke carrière is geweest. Ik ben hem dan ook zeer dankbaar. Een zeer sociaal iemand, die dat op het team kon overbrengen. Een echte teambuilder. Een man met veel voetbalfatsoen en met een geweldig inzicht. Vraag: Gaat het aan je hart dat het Hoofdveld moet verdwijnen? Speelt nostalgie een rol? Antwoord: De allereerste wedstrijd die ik op het Hoofdveld speelde, op 7 oktober 1962, was de wedstrijd met de Al tegen de Al van Alcmaria Victrix. De officiële opening van het Hoofdveld was na deze wedstrijd! Ik kom eerlijk gezegd te weinig op AFC om die ge voelens te hebben. Daar ben ik ook wat te nuchter voor. Ik heb een mooie tijd gehad, het is mooi geweest. Er was voor mij ook altijd meer dan voetbal alleen. Daardoor heb ik die periode ook kunnen afsluiten. Maar ik weet ook precies wanneer ik mijn laatste wedstrijd speelde. Dat was tegen RVC, maart 1983. Kijk in dit schriftje heb ik al mijn wedstrijden vanaf de BI bijgehouden. Alle competitie, vriend schappelijke en toernooi wedstrijden. Inclusief uitslag en wie er ge scoord heeft. Mijn laatste seizoen 1990-1991 was in de Zaterdag 1. Op het einde van dat seizoen, tijdens de Gouden Ballen wedstrijd, scheurde ik de binnenbanden en het achterkapsel van een knie. Einde voetbal, einde verhaal, einde schriftje. Ik heb later nog een paar sei zoenen bij de Veteranen gespeeld, maar dat vond ik geen echte com petitie meer en blijkbaar niet het bijhouden waard. In ieder geval, er staat niets over in het schriftje. Ik ben twee keer kampioen met het Eerste geworden, dus een Gouden Bal met een diamantje. Dat was in de seizoenen 1966-1967 en 1968-1969. En ook een Gouden Bal gekregen voor het promoveren naar de Hoofdklasse. Ik wil zo terug kijkend benadrukken dat alle teams waar ik in gespeeld heb, bestond uit oerAFC'ers met een enkeling van buiten. Kijk, hier als illustratie een foto van het AFC-elftal tegen Middelburg in 1967 om het kampi oenschap van Nederland, zeven spelers, die al sinds hun jeugd bij AFC speelden. Dat was een deel van onze kracht, want wij vormden altijd een echt team Vraag: Een elftal met oerAFCers. Is dat niet een utopie geworden Antwoord: In feite doen we het echt goed. We krijgen niet voor niets de Rinus Michels Award, voor de beste jeugdopleiding van Neder land. Maar het is dweilen met de kraan open. We moeten het van onze jeugdopleiding hebben, maar als elk jaar onze beste jeugdspelers door BVO's weggehaald worden, is dat voor iedereen die zich zo inzet teleurstellend. Ik begrijp trouwens ook niet goed dat spelers bij AFC weggaan om naar een BVO te gaan waarvan het standaardteam niet zoveel voorstelt. Maar aan de andere kant, als vereniging heb je geen keus. We kunnen en willen niet hetzelfde doen als de andere topama- teur clubs. We moeten het dus in het randgebeuren blijven zoeken. Maar waarschijnlijk is dat niet voldoende, tenminste als je op dit niveau mee wilt blijven doen. Je moet dan wel beseffen, als je spelers voor geld gaat halen, ze ook voor geld vertrekken. Willen we in de Hoofdklasse blijven of zakken we weg? Met alle gevolgen van dien. Ben je dan nog aantrekkelijk voor de AFC Vriendelijke Bedrijven? Heb je dan nog wel de uitstraling om op de Zuidas te mogen voetbal len? Beleidsmatig een verschrikkelijk lastige keuze, zolang talentvolle jeugdspelers zich zo gemakkelijk laten verleiden om naar willekeurig welke BVO over te stappen. Vraag: Nooit gekozen voor het Nederlandse amateur-elftal, maar wel een internationale carrière met het Nederlandse studentenelftal, wat waren de hoogtepunten? Antwoord: Ik heb wel selectiewedstrijden gespeeld voor het Neder landse amateur-elftal, maar het is er nooit van gekomen. Wel onge veer 25 wedstrijden met het Nederlandse studentenelftal gespeeld. We wonnen ooit een oefenwedstrijd tegen het echte Nederlandse amateur elftal, dat toen onder leiding stond van Arie de Vroet. Daar was hij helemaal ziek van. Noot samensteller: De Snor glundert op de voor hem kenmerkende wijze) Het hoogtepunt was de wedstrijd, tijdens een toernooi in Roemenie. Tegen de bijna voltallige A-selectie van Roe menie. Voor 20.000 man publiek met rechtstreekse uitzending op tv. Vraag: Je bent nooit achter de bestuurstafel terecht gekomen, van waar? Antwoord: Ik heb nooit een bestuursfunctie geambieerd. Het kost ook zoveel tijd en die had en heb ik gewoon niet beschikbaar. Grote be wondering heb ik dan ook voor bestuursleden, die zoveel tijd in de club stoppen. Misschien als ik de tijd vrij had kunnen maken, dan wel. Ik heb overigens wel minder tijdrovende functies vervuld. Zo ben ik al sinds 1992 lid van de Strafcommissie. Niet direct een drukke baan binnen de club. Maar dat komt ook en dan druk ik me voorzich tig uit, door de indruk die ik heb, dat er meer gebeurt op de velden dan er bij de Strafcommissie wordt aangebracht. Verder heb ik acht jaar in de Commissie van Beroep van de KNVB gezeten. Indien AFC of een AFC'er ter sprake zou zijn gekomen, had ik me terug moeten trekken. Vraag: Je vader was ook altijd op AFC. Was hij ook een oer-AFCer? Antwoord: Niet in de zin dat hij eerder lid was dan ik. Nadat hij donateur was geworden, is hij wel een oer-AFC'er geworden. Ik was tot mijn 12e lid van heel klein clubje, CDW genaamd. Daar was mijn vader al lid van. Maar na de welpen wilde ik naar een echte club. Ik heb selectiewedstrijden gespeeld bij Blauw Wit en bij Ajax. Ik heb me zelfs aangemeld bij Zeeburgia, toen een echt gerenommeerde club. Overal afgewezen. Via vrienden op school bij AFC terecht gekomen. Daardoor is mijn vader donateur geworden. Had je een goede wedstrijd gespeeld, je kreeg complimenten en dan kwam die ouwe met de opmerking:' Die ene bal vlak voor de rust die was niet best he?' Hij was een buitengewoon kritisch mens, maar heeft me wel gestimuleerd in mijn sport, in mijn studie en in mijn maatschappelijke carrière. Laatste vraag: Ooit is je aanvoerderschap afgenomen, je weigerde met een bepaald tv-programma over AFC mee te werken, toch ben je AFC altijd trouw gebleven. Waarom? Antwoord: Toen mij een paar jaar na het incident gevraagd werd om weer aanvoeder van het Eerste te worden, heb ik gezegd dat er eerst een pittig gesprek met het toenmalige bestuur moest plaatsvinden. Dat is gebeurd. Met mijn rehabilitatie daarna was het eerdere hoofdstuk afgesloten. Maar wat veel belangrijker is: AFC blijft een grote fami lie: Ik kom niet zo vaak meer op Goed Genoeg, maar elke keer is het een warm bad en dat is en blijft het unieke van AFC! Samensteller: André Wijnand 16

Schakels (clubbladen) | 2007 | | pagina 16