AFCoryfee: Roy van Dijk Vraag voor de Archiefcommissie. Werd Roy van Dijk in 2002 het jongste Lid van Verdienste uit de geschiedenis van AFC? Een man vanaf zijn jeugd op AFC te vinden. Een man, die uitzonderlijk posi tief in het leven staat. Als hij aan bat moest bij cricket, was zijn strijd kreet altijd: "I'm not a defender". Dat kost dan meestal wel heel snel je wicket. Of vrij vertaald, je bent dan heel snel uit. Is dat toch zijn kracht om dat nare ongeluk te overwinnen? Hierbij het verslag van het gesprek op misschien wel het 'Hoofdkwartier' van AFC. Vraag: Was er enig verband tussen jouw ongeluk noot samensteller: zaterdagmiddag 17 oktober 1998 na de wedstrijd op weg naar huis: hersenbloeding in de bocht van de A9 naar Haarlemen je benoe ming tot Lid van Verdienste? Antwoord: Heel goed dat je die stelt. De benoeming is door mijn ongeluk alleen maar uitgesteld. Eerlijk gezegd: het zat er aan te ko men. Sinds 1977 ben ik al aan het zaterdagmiddagvoetbal verbonden, eerst alleen als speler. In 1983 volgde ik Hans Slaap in de zaterdag middagcommissie op, ook Lid van Verdienste. Maar in plaats van naar AFC te wandelen, loopt hij nu met zijn partner het Pieterpad. Dus ongeveer 24 jaar ben ik nu lid van deze commissie. Na mijn ongeluk hebben mijn medecommissieleden Sebo Woldringh en Ben- no Honsdrecht mij vervangen en dankzij hun steun kon ik weer terug keren. De hele ontwikkeling van drie elftallen naar de huidige 11 (8 plus 3 veteranenteams) meegemaakt. Vraag: Als men over het Eerste spreekt, weet iedereen dat men de zondag 1 bedoelt en niet de zaterdag 1. Moet deze commissie niet altijd tegen de 'zondag' opboksen? Antwoord: Daar heb je helemaal gelijk in. We hebben pas sinds drie jaar de status van een officieel selectieteam. Daar hebben we hard voor moeten knokken. Maar nog steeds kan een speler van zondag 1 niet zomaar naar zaterdag 1 overstappen. Dat moet hij dan wel ver diend hebben. De beste spelers moeten in zondag 1 spelen. En daar is helemaal, ik zeg, helemaal niets mis mee. Kijk maar wat er anders kan gebeuren. Voorbeelden te over. Zoals RKAVIC in Amstelveen en nu DCG. Dat waren clubs met een zondag, - en een zaterdagteam in de eerste klasse, maai- in welke klasse spelen die nu? VraagHier voor me ligt een hele lijst van activiteiten en functies die je voor AFC hebt gedaan en nog steeds doet. Je bent wat je noemt een duizendpoot. Waar haal je het allemaal vandaan? Antwoord: Ha, ik ben de derde generatie van Dijk in AFC. Mijn grootvader kreeg al de Mr. Henne Boskamp Nobelprijs en mijn vader is Erelid. Van jongs af aan ging ik al met mijn vader mee, ook naar de uitwedstrijden van het Eerste. Mooie wedstrijden om het landskampi oenschap meegemaakt. Dat waren nog eens tijden. Ik heb het in feite, om actief voor de club te zijn, met de paplepel binnen gekregen. Daarbij komt dat ik heel erg gestimuleerd ben door Kees Gehring. Je kent het wel: Je moet het doen, is goed voor je!". Trouwens volgend jaar ben ik al weer dertig jaar bij hem in dienst. Ja, wat heb ik verder allemaal gedaan? Voorzitter van ATC, Ronald Koster heeft die func tie toen van mij overgenomen. Het werd me toch teveel. Was geen makkelijke tijd voor ATC, we moesten immers van Goed Genoeg weg. Vaste grensrechter bij het Tweede, onder leiding van Karei 28 maart 2007 85e jaargang nr. 11 Baarschers. Ook grensrechter bij vriendschappelijke wedstrijden van het Eerste, mooi mee naar de Canarische Eilanden, Londen en Maas tricht. Verder ook nog leider van zondag 3. In 1988(!) kampioen geworden als leider van zondag 5 met mijn grote vriend Theo van Seggelen en met Barry van der Glas in de goal, nog door jou speciaal voor de kampioenswedstrijd getraind. Van 1999 tot 2004 leider van zaterdag 1, werd me door mijn eigen team niet helemaal in dank afgenomen. Maar er was niemand. Dus heb ik het gedaan. Mooi kampioen van de 2e klas geworden. Tot mijn ongeluk gespeeld in het beroemde Zat 4 Quatro, nu Zat 5 Cinque. Pracht elftal, echt een vriendenteam, kern speelt nu al ongeveer 20 jaar samen. Ben ik naast Lou Hekster medecoach van. Vraag: Volgens mij heb je nog heel wat anders gedaan voor de club. Soms een carrière op de planken gemist? Antwoord: Ha met voetbal speelde ik geen hoofdrol, maar ik heb wel de hoofdrol gehad in de Nieuwjaarsshow van 1995. Was ik: Ome Piet is weer 'back uit Amerika'. Deed ook mee aan de musical voor 100 Jaar AFC. Ik ben zelfs Sinterklaas geweest. Maar wat helemaal leuk is om te doen: de Kiencommissie. Alleen de voorpret al. De laatste Kienavond in december was helemaal top, een geweldig succes. Vraag: Gaat het te ver om te stellen dat als dat ongeluk jou niet was overkomen, je nu in het Bestuur had gezeten? Antwoord: Wie weet, het ligt wel als derde generatie van Dijk in de lijn van de verwachting. Misschien had ik wel een taak gekregen in het Bestuur. Het is nu eenmaal zo gelopen, daar doe je niets meer aan. Ik voel daar ook geen boosheid over. Uiteindelijk mag ik toch van geluk spreken hoe ik hersteld ben. Voor mij is de grootste overwin ning, dat ik toch Lid van Verdienste ben geworden. Vraag: Jouw strijdkreet: I'm not a defender, die je bij het cricket gebruikte, is dat jouw krachtbron geweest om te vechten voor je herstel? Antwoord: Zeker! Trouwens twee keer met de Zami's van ACC op tour naar Engeland geweest. Onder andere met Tonnie Disselkoen. Wat hebben we daar gelachen. Het volgende gebeurde, nee, dat kan je beter niet opschrijven. Ja, het is zeker een bron geweest. Ik lag eerst vijf en een halve week in de VU, daarna in het revalidatiecentrum aan de Overtoom. Wel meer dan 300 kaarten ontvangen. Mijn vader die in de VU het bezoekersverkeer voor mij regelde. Dat geeft zoveel steun, zoveel kracht, datje wel moet herstellen. Daarom durf ik te beweren: waar AFC ook speelt, AFC blijft altijd AFC! Ongelooflijk veel steun van Hetty, van mijn vader en van Kees gekregen. Kees die mijn sala ris garandeerde, terwijl hij helemaal niet wist of ik zou herstellen. Mijn herintreding wordt nu zelfs als voorbeeld gebruikt door het UWV. Vraag: Ben je nog steeds dat positieve en opgewekte figuur of heeft het ongeluk je veranderd? Antwoord: Ik ben altijd iemand van pappen en nathouden geweest. Het is wel zo, je karakter kan na een hersenbloeding veranderen. Volgens mij is dat bij mij niet het geval. Maar het is misschien beter dat aan anderen te vragen. Ik ben wel directer geworden. In de eerste jaren van mijn herstel was ik alleen maar met mijzelf, met mijn herstel bezig. Hetty kreeg toch een andere man thuis, minder valide, in een rolstoel. Ik heb te weinig oog voor de emotionele veranderingen om me heen gehad, daar te weinig rekening mee gehouden, waardoor ik misschien wel ondankbaar overkwam. Ik kan dat helaas niet meer terugdraaien. Laatste vraag: Sander, jouw zoon, de vierde generatie van Dijk, komt hij ook bij AFC spelen Antwoord: Ik denk het niet. Zal eerder KHFC worden, net zoals de zoon van Sebo. Hij moet met zijn vriendjes gaan voetballen. Hij is wel door opa lid gemaakt van AFC! Maar of het een topper wordt? Laatst was ik een balletje met hem aan het trappen, had hij ineens meer belangstelling voor de planten, heeft hij van zijn oma. Lach Samensteller: André Wijnand (awiinand@kpnplanet.nl)

Schakels (clubbladen) | 2007 | | pagina 16