Medische commissie Zondag 1 Kappen, draaien enau, mijn lies!? 14 februari 2007 85e jaargang nr. 9 Het weer is er naar. Veel neerslag, lage temperatuur en een veld waarop lange slidings en instabiliteit van het standbeen bijna een garantie is. Liesblessures, komen vooral veelvuldig voor bij voetbal. Het maandagavond spreekuur geeft weer eens aan dat ook de ouders van onze jeugd daaronder lijden. Dus maar even een overzicht. In de Schakel 1 van dit nieuwe jaar voorspelde ik reeds dat slechte weers invloeden met afgelastingen van dien, het zinvol is de sportschool op te zoeken. Waarom? Gewoon om de belangrijkste spierstructuren te versterken. De meest voorkomende liesblessure is de adductoren- tendinitis. Dit is een ontstekingsreactie van de aanvoerende boven beenspier, aanhechtend aan het schaambeen. Vaak als resultante van een chronische overbelasting. Bij jeugd moeten we wel een differenti atie maken, waarbij niet uitgesloten is dat omstandigheden als hou dingsafwijking, een bekkenscheefstand, een liesbreuk of beenlengte verschil dit mede ook kan veroorzaken. In alle andere situaties is het vaak zo dat de balans in kracht tussen buikspieren en deze adducto- ren-loge verstoord is. Externe factoren blijven vervolgens over als, de mate van belasting tijdens wedstrijden en trainingen, de terreinom standigheden, koud weer, of een slechte kwaliteit van de sportschoe nen. In voetbal is het normaal dat bij een simpele schietbeweging het standbeen zwaar wordt belast door het andere vrij zwaaiende been. Er ontstaat grote druk op de adductoren(aanvoerende spiergroep) van dit standbeen. Deze belangrijke spiergroep reageert met een irritatie klacht in haar eindpees welke verweven is in het beenvlies(periost) van het schaambeen. Herkenbare klachten zijn: 1. Pijn in de lies, vaak uitstralend naar de binnenzijde van het bovenbeen. 2. In de beginpe riode pijn na intensief sporten en later ook tijdens. 3. In de mid-fase wordt de pijn minder maar deze treedt ook op tijdens rust. 4. Het bijtrekken van het aangedane been met eenvoudig in-uitstapbeweging gaat ook pijn vertonen. 5. Soms pijnuitstraling naar de onderbuik. 6. Het gehele bovenbeen voelt fors gespannen aan. De behandeling zal duidelijk gericht zijn op versterking van omrin gende spierstructuren, rekking van overspannen (hypertone) spieren en fysiotherapie ondersteund door massage van de aangedane muscu- latuur. Het is in dit geval beter één week langer te revalideren, dan één dag te vroeg beginnen! Vragen over dit artikel of anderszins kunt u E-mailen naar: wim.crouwel@xs4all.nl Voor A.F.C.ers is iedere maandagavond een gratis inloopspreek uur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 tussen 19.00-20.00 uur De medische commissie bestaat uit:: Arts: Lex Swaan, tel. 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter, wim.crouwel@xs4all.nl) en Frank Tilmans tel. 020-6440070 Verzorger/masseur A-selectie: Co Groszenipper tel. 06 44352970 04-02 VUC - AFC 1-1 (1-1) Alhoewel ik nog tot voor kort de mening was en eigenlijk ook nog wel ben, dat verslagen en berichten op de AFC website en in de AFC Schakel een positieve insteek dienen te hebben, moet ik u er nu toch op voorbereiden dat dit geen vrolijk stukje wordt. Want wat er al niet in één week kan gebeuren. Waren wij vorige week, zondag 28 januari, bij Hollandia nog de koning te rijk met een goal in de laatste minuut, die AFC niet alleen de overwinning schonk, maar ook nog de bovenste plaats in de Hoofdklasse A, gedeeld met Argon bezorgde, nu wel geteld één week later en één 1 wedstrijd verder, staat AFC opeens 5 punten achter op hetzelfde Argon. Niet dat Argon hier iets aan kan doen, alhoewel een paar wedstrijden verliezen zou héél sportief zijn, maar "what a week it was" zouden de Engelsen zeggen. Haaglandia, reeds met een voorwaardelijke straf voor fysiek en ver baal geweld op zak, ging opnieuw in de fout (voorzichtige kantteke ning mijnerzijds: volgens de scheidsrechter en de KNVB) en werd geheel volgens de reglementen door de KNVB uit de competitie genomen. Iets wat in mijn beleving in de hoofdklasse nog nooit ge beurd is of in ieder geval dan wel héél lang geleden. Chris Schroder zal het ongetwijfeld weten. Alle wedstrijden in de hoofdklasse A van Haaglandia werden ge schrapt en de punten, gele en rode kaarten dus ook. Laat AFC nou de enige club zijn die daar gewonnen heeft en natuur lijk de 3 zwaar bevochten woordspeling punten ook moest in leveren. Maar van het verdere voetbal nieuws in deze afgelopen week(en) werd en word ik ook niet vrolijk. De belastingaanslagen en naheffingen vliegen de clubs in de hoofd klasse om de oren. Géén bedragen van een paar duizend euro,s in de trant van oeps effe niet opgelet, effe vergeten de BTW te bereke nen, effe een paar bonnetjes kwijt of zo etc. Néé ....astronomische bedragen van 500.000,- tot 1.200.00 kwam ik in het nieuws en de pers tegen. Waar of niet waar Tot nog toe is de fiscus niet erg sterk gebleken met de bewijsvoering van vermeende belastingontduiking bij voetbalclubs (zie Feijenoord Van der Herik, Ajax Arveladze) maar denk ik dan maar, een aanslag van een dergelijke hoogte koop je toch niet af met zeg... voorstelletje.doe maar 20.000,- of 30.000,— en dan is alles weer OK en geregeld voor de komende 5 jaar?? Clubs die hun financiën wel in orde hebben, krijgen die nu extra punten Krijgen clubs, die dit niet hebben hadden strafpunten of worden die zelfs uit de competitie genomen Dat alles weegt weer niet op tegen het nieuws uit Italië. Agent vindt dood (of is zo iets moord bij onregelmatigheden bij een wedstrijd in de Liga A. De beelden op de TV toonden overeenkomsten met gevechten die ik alleen maar zie bij staatsgrepen, opstanden, volksoproeren, etc. In Italië werd de gehele competitie voorlopig gestaakt. In Spakenburg waren er rellen tussen de supporters (waarvan overi gens en bij Ajax - Feijenoord werden gisteren "maar" 13 suppor ters gearresteerd. De hoofdcommissaris van de politie sprak zelfs van een rustige mid dag. En tot overmaat van ramp (waar hebben we het eigenlijk over bedenk ik mij netspeelde AFC gelijk tegen VUC. Argon won en zo zijn wij dan weer bij de 5 punten verschil tussen AFC en Argon terug. De wedstrijd: zowel AFC en VUC hadden kunnen winnen. Mauri Cabeza boog de in de 20e minuut opgelopen 1 - 0 achterstand vlak voor rust om in een gelijkspel door met een zeer fraaie vrije trap van ca. 17/18 meter via de binnenkant van de paal te scoren. De mooiste aanval en voorzet van de wedstrijd liep in de 41e minuut via Rody Turpijn en Mauri maar werd door Ruben Wilson, weliswaar snoei hard maar rakelings over gekopt. Rust 1-1. De eerste 20 minuten van de T helft waren volledig voor AFC. Het wachten was op de goal, maar door het zachte en hobbelige veld, die de bal steeds weer een onvoorspelbare richting gaf, slaagde AFC er ondanks enkele fraaie kansen niet in te scoren. Het vizier van onze voorwaartsen stond niet bijzonder scherp. VUC wist zich gaande weg onder de druk uit te werken en de nr. 9 van VUC bezorgde onze verdedigers handen vol werk. Wat Mauri net voor rust wel lukte, lukte VUC echter 5 minuten voor tijd net niet. Hun vrije trap belandde op de paal. Onze keeper Stephan Veenboer verdient nog een pluim, want met een weergaloze redding, ook vlak voor tijd, redde hij uiteindelijk nog het gelijke spel. Het resultaat, 1 -1 bij VUC, is zeker niet slecht. Bijna alle clubs hebben hier verloren en/of ook punten laten liggen, maar als AFC iets 7

Schakels (clubbladen) | 2007 | | pagina 7