Van achter de fluit f' fV v 30 november 2005 84e jaargang nr. 6 geweest dit seizoen, met onze Al waren we voor de beker ook al ingedeeld bij AFC en bezochten we de Boelelaan in augustus. Nu moesten we voor de punten naar Amsterdam en dan weet je dat je heel wat BNers tegenkomt. Tom Egbers, die vertelde dat zijn zoon kampioen was geworden, Jan Jongbloed, die blijkbaar een snipperdag in Arnhem had genomen en mijn grote voorbeeld, de op Fidel Castro gelijkende Jack van Gelder - ongeschoren en half verstopt achter de sigarenrook - waarvan ik dacht dat hij zo bruin was door de zonne bank maar het komt van het vasthouden van de sigarenpeuken waar hij heel zuinig op was, de as bewaarde hij in zijn (of was het van een ander?) glas bier. En dan is er ook altijd nog de trainer van de oudste AFC jeugd. De immer vriendelijke, gastvrije, goedlachse en voor iedereen een goed woord over hebbende Pim van de Meent, voor wiens prestaties in het verleden ik veel respect heb. Ja, er lopen heel wat coryfeeën op en rond de AFC velden. Zij allen vallen echter in het niet bij Mevrouw Janssen. Bijna in haar eentje runt ze het wedstrijdsecretariaat achter de, overigens verdwe nen, bloembakken. Ze is met recht het 'Dreh und Angelpunkt' van AFC, zoals onze oosterburen het zouden zeggen. Dus eigenlijk de Angela Merkel van 'Goed Genoeg'. Ze zorgt voor een vriendelijke ontvangst, het wedstrijdformulier is bij haar in goede handen, als telefoniste weet ze van aannemen en tussendoor haalt ze nog een kopje koffie voor 'haar' gasten. En dan doet ze ook nog net alsof ze geen last heeft van Chris, die haar regelmatig voor de voeten loopt. En die mij nog even haarfijn uit de doeken deed hoe hij heel alleen, 2 jaar geleden tegen Cambuur, AFC in de le divisie hield. Zijn gezicht glom nog van trots. Gelukkig nog iets om naar uit te kijken: Ik moet dit seizoen nog een keer naar Mevrouw Janssen, met het tweede moeten we nog op be zoek bij het tweede van AFC Amsterdam, waarvan Mevrouw Janssen haar man Theo overigens leider is. Of dacht u misschien dat ik....? Nee hoor, thuis zit mijn eigen lieve Carla op me te wachten en van haar krijg ik ook altijd een extra biertje en later op de avond nog een glaasje rode wijn. Maar zonder Mevrouw Janssen zou het bij AFC wel een hele droge boel worden. Ploegleider Argon Nog even terugkomend op de indirecte vrije trap. De opmerkingen daarover bleken op onze velden meteen werkelijkheid. Ook een hoofdklasse scheidsrechter vergeet zijn hand weieens, zoals bleek bij ons le tegen Elinkwijk. De vrije trap die hij had gegeven voor spel bederf kan toch echt niet anders zijn dan indirect. En dan, op speciaal verzoek van Flesdy een herhaling, waarvoor werd gewaarschuwd, gebeurde bij het 4e. De scheids gaf duidelijk indirect aan met z'n hand. Toch werd de vrije trap rechtstreeks op doel geschoten. En de keeper (het is begrijpelijk want een bal laten gaan moet tegennatuur lijk voelen) dook en raakte 'm aan volgens de scheids. Dus in plaats van een doeltrap een doelpunt. Zonde Daarop voortbordurend. Er wil nog weieens een speler klagen scheids, dat was toch een overtreding... Ja, dat klopt en daarom heb ben we er ook voor gefloten. Als er tenminste geen voordeel was. Dat hoort nu eenmaal bij het spelletje en daar ontlenen wij ook deels ons bestaansrecht aan Kun je daar niet tegen dan kun je beter op schaken of zo. We hebben tegenwoordig meer vrijheid met de voordeelregel, eerst kijken en als het er niet uitkomt alsnog terug en de vrije trap geven. Tsja het mislukt weieens, iemand kan vrijuit verder maar schiet de bal verkeerd. Dat mag je ons niet verwijten. En soms geef je /.«.""•••.A het bewust niet, omdat het even nodig is het kort te houden en/ot de dader toe te spreken. Meeste overtredingen zeker bij lagere teams komen voort uit tech nisch onvermogen of domweg te laat komen. Maar zelden zie je echt bewust gemeende. Soms wel slimme, even de tegenaanval afremmen en weer kunnen organiseren. Tsja ook dat hoort erbij en zolang het niet te gek of opvallend wordt kan het. Ja, er wordt wel voor gefloten natuurlijk! We noemen het een wedstrijd fluiten, maar eigenlijk wil je dat als scheidsrechter zo weinig mogelijk. De ultieme doelstelling is eigenlijk om alleen bij elke helft voor de aftrap te fluiten... Deels kun je dat bereiken door niet onnodig te fluiten. Behalve als er onduidelijkheid is, is een armgebaar voldoende om een inworp of corner aan te geven. Geldt ook voor een doelpunt trouwens, naar het midden wijzen vol staat. Maar soms ontkomen we er niet aan. En nu willen we ons niet met de inhoud van het spel bemoeien maar het is weieens spijtig te moeten constateren dat er erg vaak moet worden gefloten voor duwfouten bij een kopduel of verkeerd ingooien. Zonde van ons blaasvermogen en onnodig balverlies voor de teams Nog een leuke truc die echter niet opgaat. De regel voor hands is simpel hand naar de bal of bal naar de hand. Voordeel of opzet is niet van belang. We hadden het al eens onder collega;s bedachtwat te doen als een muurtje met de handen omhoog gaat staan Dan zou een geschoten bal immers naar de hand toegaan... Geen hands dus. Echter er is dan duidelijk sprake van spelbederf dus het gevolg zou zijn een indirecte vrije trap tegen. Een risico wat je dus zou kunnen nemen in de 16 want je maakt het de tegenstander dan moeilijker. Moetje wel heel zeker zijn dat de scheids dit ook weet Nog eentje dan over vrije trappen waarbij je je echt kunt afvragen welke scheids dit goed zou beslissen. Als de verdedigende partij een directe vrije trap krijgt en deze per ongeluk in eigen doel schiet is het een corner Bij een indirecte of doeltrap is dat logisch te verklaren. Hier is de reden de overtredende partij mag nooit voordeel hebben uit het veroorzaken van een vrije trap. Tikje krom m.i. omdat een corner toch ook voordeel is, maar ja. En zijn er mensen die nog willen fluiten Ja, 5 van onze junioren zijn net geslaagd voor Pupillenscheidsrechter (zie site). En Ted Maros (6e) en Allon de Lieme (11e) voor de BOS cursus. U gaat ze allemaal in lichtblauw tenue op onze velden zien. Met de investering in oplei ding èn uitstraling naar zowel onze bezoekers als eigen teams geven bestuur en jeugdcommissie aan dat AFC ook op dat punt hecht aan het hoogst haalbare! Ervaren Tim en debutant Ted Frank de Munnik

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 7