MIXED PICKLES 30 november 2005 84e jaargang nr. 6 ingelegd door Willem Adriaansz w.adriaansz@zonnet.nl AMSTERDAM Hoewel onze hoofdmacht dit seizoen onverwacht begon met twee nederlagen trad er gelukkig herstel op en volgden er acht wedstrijden waarin 'we' ongeslagen bleven. Dat gaf weer rust. Totdat 'we' uit bij Blauw-Wit A onafwendbaar tegen een derde nederlaag leken op te lopen. Tot 20 minuten voor tijd een terechte voorsprong voor stadgenoot BW (A). Maar het balletje ging vreemd rollen: 2-1 door Rody Turpijn en 2-2 door diens vervanger Enrique Zschuschen in de "dying seconds" van de blessuretijd. Toen de bal weer op de middenstip lag floot scheidsrechter H. de Man uit Deventer voor einde wedstrijd en werd er zelfs niet meer afgetrapt. Zo zout (of beter zoet) had Pickelaar het nooit eerder meege maakt! Stof genoeg dus voor napraten in de bestuurskamer van Blauw-Wit A, waarin Pickelaar participeerde op uitnodiging van BW-voorzitter Rob de Vries die hij al een jaar of vijfenveertig kent uit de honkballerij. Pickelaars arm reikt dus nog ver. Als hij ze allemaal nog een beetje op een rijtje heeft kunnen houden is het oorspronkelijke Blauw Wit - vóór KNVB-legalisering van profvoetbal - op het hoogste niveau (toen eerste klasse) landelijk een voetbalgrootmacht van betekenis geweest in Amsterdam (waar gespeeld werd in het Olympisch Stadion); na Ajax, dat wel. AFC was de bekendste tweede klasser. Na het echec van de profclub FC Amsterdam, waarvan Blauw Wit deel uitmaakte zakte de amateurtak wat weg op Sportpark Sloten. Het kwam daar tot een fusie met het noodlijdende Osdorp. En door de laatste fusie met KBV (Sportpark Riekerhaven) werd het hoofdklasserschap bereikt onder de naam FC Blauw-Wit Amsterdam. De vraag rijst hoe Blauw Wit is Blauw-Wit Amsterdam nog. Daar blijkt nog heel wat van over te zijn. Behalve het oorspronkelijke tenue, de velden op Sportpark Sloten ook de bijna geheel gehandhaafde clubnaam. Pickelaar veronderstelde, dat er nu wel een nieuw clublied - althans tekstueel - zou zijn gekomen. Dat bleek een verkeerde inschat ting. Nog steeds dezelfde tekst met als beginregel "Waar de dappere Blauw Witters spelen in ons mooi Nederland als inleiding tot het refrein dat begint met: "Ons ideaal dat is Blauw Wit, dat is een club waar pit in zit. De club van 't Stadion, kwam zag en overwon". "Dat Stadion, dat klopt toch niet meer", wierp Pickelaar tegen. "Jawel", meende een BW-bestuurder, naar buiten wijzend op de riante overdekte tribune, "kijk maar, een stadionnetje". Pickelaar wenst stadgenoot Blauw-Wit A een kommervrij voortbestaan zonder verdere fusies. CITAAT "Velen die vrienden schijnen zijn het niet; en velen die het niet schijnen zijn het". (Democritus, Grieks wijsgeer, 460 v.C. - 370 v.C.). DE A.F.C.-SCHAKEL Twee Schakels terug wijdde Pickelaar een ruime pickle aan de voorgenomen Schakel-enquête. Hij spuide gechargeerd wat gedachten met de bedoeling vooral goed na te denken over de moeizame relatie clubblad en/of website. Hij hield de Schakel daarbij in het kort zowel historisch als digitaal actueel tegen het licht. In de vorige Schakel werden de uitkomsten van de enquête opgenomen. Op eerdere - herhaalde - verzoeken toch vooral de gestelde vragen te beantwoorden bleken 170 AFC-ers (waarvan 90% via de website) gerea geerd te hebben. Slechts één op de tien AFC-leden maakte zijn mening kenbaar! Er kan derhalve geen sprake zijn van een enigszins representa tieve steekproef. Pickelaars eerder mild verwoorde afwijzende oordeel over de enquête in het algemeen en over de aanvechtbare vraagstelling in het bijzonder zijn door de uitkomsten bevestigd. En terzake: in de sluitende AFC-begroting voor 2005/2006 is een lastenpost van 41.000 euro opgenomen voor de Schakel op een totale uitga- venverwachting van 565.000 euro. Dat is heel veel minder dan de jarenlang als kritisch beoordeelde grens van 20%. Conclusie: de Schakel dient dit verenigingsjaar niet ter discussie gesteld te worden. Hooguit de kwaliteit, want naar Pickelaars oordeel staan er in de gemiddelde Schakel meer taalfouten dan hem lief zijn. AFKEURING Bovenstaande teksten verwerkte Pickelaar zaterdag 26/11 "in het vooruit" op zijn computer. Op dit punt aangekomen staakte hij het inlegwerk omdat hij ruimte wilde reserveren voor de actualiteit van de volgende dag: AFC-ADO' 20. Hij schonk zich een neut in, zette teletekst even aan en zag dat het niet goed was: afgelasting van alle zondagse hoofdklasse-wedstrijden. Er diende dus aangestuurd te worden op een andere pickles-voortzetting. Om zich daarop te bezinnen vulde hij zijn kelkje nog eens en hij stelde zich de vraag: wordt het niet eens tijd enig eigen PR-werk te bedrijven door me kwetsbaar op te stellen? Kortom: door de mens achter Pickelaar te tonen? Op dat moment betrad Pickelaarse, terugkomend van een Rembrandtlezing, de echtelijke woning. Pickelaar schonk weer eens in; nu twee glaasjes Hij ontvouwde zijn voornemen tot openbaarmaking van saillante familiefricties. "Als je mij er maar buiten laat" waarschuwde Pickelaarse. "Dat bepaal ik zelf wel", sprak Pickelaar ferm. Met een laatste glaasje in de hand vond hij de weg terug naar zijn schrijftafel. De titel wist hij al: genealogie. GENEALOGIE In kleine AFC-kring weet men ervan. Het geslacht Adriaansz voert terug tot de 16-de eeuw, toen de capucijner monnik Hadrianus niet zonder gevolgen in de kloostertuin een dienstmaagd prangde, waarmee de basis voor het nageslacht was gelegd. Aan het eind van de 18-de eeuw ont sproot na een ontmoeting van Gerbrandt Hadrianus en Marregje Welgeleghen in een hooimijt zelfs een drieling. Het familiewapen met drie capucijners in een veld van hooi is daarmede verklaard. De spreuk ook: Incipit Vita Nova Capucinae Het begin van nieuw Capucijner leven). Een eeuw eerder schilderde Rembrandt "De anatomische les" met professor Nicolaas Tulp, studenten en een aangesneden lijk, dat was afgeno men van het galgenveld Vogelenwijk in Amsterdam-noord. Zijn naam: Adriaan Adriaansz; vermoedelijk een moordenaar. En nu voert Pickelaar tegen haar zin toch Pickelaarse op: op haar lezing bleek hij slechts inbreker geweest te zijn. Hij moet een bloedverwant zijn in de kleine Am sterdamse familie Adriaansz.. Een oudoom van Pickelaar, Archibald Adriaansz, heeft het onderzoek laten verrichten. Over hem, Pickelaars vader en Pickelaar zelf - oh jee - meer confidenties in de M.P. bij nog komende afkeuringen van de voetbalvelden. 10

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 10