hl Van achter de fluit "Goed Genoeg" - Open 2005 ff 19 oktober 2005 84e jaargang nr. 4 achillespees en kniegewrichten. Tijdens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico beleefden de kunststof bodems met zeer groot scepses hun mondiale vuurdoop. Immers enerzijds werden alle re cords verbeterd, terwijl anderzijds in de sportgeneeskunde klachten naar voren kwamen welke te maken had met surménage, of-te-wel overbelasting van het bewegingsapparaat. Het kunststofsyndroom was geboren. De Duitse dokter Prokop berekende dat een goede midden velder slechts 5 tot 7 minuten maximaal balcontact had. Dat wil zeg gen dat praktisch meer dan 90% van de speeltijd wordt gelopen. Verschijnselen van overbelasting aan het onderbeen zag men vroeger vooral bij spring- of indoorsporten. Echter de moderne harde onder grond zoals bij hockey produceert een scala aan juist surménage klachten zoals, springscheen en achillodynie. De uitvinding van kunstgras met nagenoeg dezelfde oppervlaktevering als natuurgras moet derhalve nog worden ontwikkeld. Het klinische beeld vertoont in eerste instantie pijn na inspanning, en wel aan de scheenbeenzijde van het onderbeen waarbij ijsapplicatie dit nog wil verhelpen. Locale zwelling en drukpijn zijn daarna opvallend en dient de training wor den aangepast, de dempende functie van tussenzool worden bekeken en gedoceerde rust en medicatie worden voorgeschreven. Om conditie verlies ten tijde van de blessure zoveel mogelijk te beperken, kan fietsen een alternatief betekenen. Ook kan een consult bij een or- thopodoloog geen kwaad wat kan leiden tot correctiezooltjes. De MC raadt u in ieder geval aan niet lang door te lopen met de gedachte, het gaat wel over. Maar laat deze klacht snel nakijken en behandelen, anders wordt de cotributie wel erg snel verdient. Voor A.F.C.ers is op maandagavond het inloopspreekuur in de fysio- praktijk van Nijenrodeweg 914 tussen 19.00-20.00 uur. Vragen richten aan: wim.crouwel@xs4all.nl Clubarts: Lex Swaan, tel. 020-6731337. Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter), /Frank Tilmans tel. 020- 6440070, Reinier van Dantzig tel. 020-6627244. Verzorger A-selectie: Ko Grosze Nipper tel. 06 44352970. Het lijkt alsof het leveren van commentaar recht evenredig is met het gebrek aan spelregelkennis. Hoe durf je je mond open te doen als je die regels nog nooit hebt gelezen? Elke week gebeurt wel het volgen de een vrije trap binnen de eigen 16 wordt daarbinnen aangenomen. Overnemen. "Nou scheids, dat is alleen bij een doelschop hoor!". Nee, laat ik dan maar de spelregels (die iedereen in een paar minuten kan downloaden) even citeren: Vrije schop binnen het strafschopgebied: Directe of indirecte vrije schop voor de verdedigende partij: alle tegenstanders bevinden zich op tenminste 9.15 meter van de bal; alle tegenstanders blijven buiten het strafschopgebied totdat de bal in het spel is; een vrije schop binnen het doelgebied mag worden genomen vanaf elk willekeurig punt binnen dat gebied; een indirecte vrije schop binnen het doelgebied wordt genomen vanaf de lijn van het doelgebied, die evenwijdig loopt aan de doellijn, vanaf een plek zo dicht mogelijk bij de plaats van de overtreding, de bal is in het spel wanneer deze rechtstreeks buiten het straf schopgebied is getrapt. En dus moet het over. Net als een aftrap die achteruit wordt gespeeld. En dat is niet kinderachtig. We zijn er om de regels te handhaven. Doen we dat niet dan kun je net zo goed met de bal onder je hand naar het andere doel wandelen... Alle spelers kennen de regels wel grotendeels, maar wij hebben nou net "doorgeleerd voor die laatste finesses. Vertrouw daar dan ook op. Nog een regel die men niet goed kent. We staan niet voor niks met onze hand omhoog bij sommige vrije trappen. Dan is er sprake van een indirecte vrije trap. Oftewel "hij moet in tweeën zoals dat wordt genoemd. Die hand blijft omhoog totdat een andere speler de bal raakt (duurt soms verrekte lang bij een ver geschoten buitenspel- trap...). Toch zijn er nog steeds spelers die een indirecte vrije schop direct op doel schieten. Mag hoor, maar gaat ie erin is het een doel trap... Behalve als de keeper even dom is en de bal aanraakt. Wanneer nou direct of indirect? Ruwweg als volgt: elke overtreding op een tegenstander is direct. En daar komt hands bij, da's de uitzondering. Elke andere overtreding (buitenspel, belediging, bal 2x raken, ob structie etc) is indirect. En hier is de uitzondering dat ook gevaarlijk spel daar onder valt (te hoog/gestrekt been etc). Jammergenoeg zijn er veel scheidsrechters, ook door de KNVB aangesteld die dat niet consequent aangeven en dat leidt soms tot verwarring. Leuke anecdote. Speler van KDO die tegen ons 6e speelde stond in de muur en riep naar de nemer "hij moet in 2-en hoor". Ik stond er vlakbij en vroeg "hoe kom je daar nou bij, ik heb m'n hand toch niet omhoog". "Ja" zegt hij maar dat weten zij toch niet...". Het loont dus de spelregels te kennen. Zat. 2 scoorde laatst door een vrije trap in het doel te schieten terwijl de keeper nog vrolijk bij de andere paal zijn muurtje stond te formeren. Ik had niet gezegd te wachten, het voordeel is voor de benadeelde partij dus geldige goal Een regel die in vergetelheid lijkt te raken de indirecte schop voor afhouden. We zien heel veel op tv en op de velden dat een verdediger meters lang zich breed maakt om de aanvaller te belemmeren de bal te spelen en om de bal over de achterlijn te laten rollen. Vroeger werd dat vrij consequent bestraft. Tot mijn genoegen zag ik het wel één keer bij het laatste EK. Een vrije trap voor de aanvallende partij in het strafschopgebied, want dat kan dan. Als ik me goed herinner wist de verslaggever dat niet aan het kijkend publiek uit te leggen. Ook nooit de spelregels gelezen zeker... Doet een verdediger het door naar links en rechts uit te stappen om zo de aanvaller te hinderen dan is er naar mijn mening sprake van "belemmeren in de loop" en dat kan bestraft worden. Wat in mijn ogen dus vaker zou mogen. Frank de Munnik Deze traditionele golfwedstrijd voor alle leden en donateurs van AFC en ACC alsmede hun partners wordt dit jaar gehouden op VRIJDAG 4 NOVEMBER a.s. De strijd om het RED-Jacket zal zich afspelen op de golfclub Olym pus, Abcouderstraatweg 46 te Amsterdam Zuid-Oost. De naam van de winnaar of winnares zal hierop aan het rijtje oud winnaars toegevoegd (geborduurd) worden. Deze wedstrijd is toegan kelijk voor iedereen die in het bezit is van minimaal het GVB. Golf heeft, ook binnen onze clubs, een steeds grotere impact. Een groeiend aantal leden heeft de golfclubs ter hand genomen en is reeds in het bezit van het GVB of officiële handicap. Er zijn zelfs twee golfclubs ontsproten uit de AFC/ACC schoot, namelijk de YGGC en de ASGS. Mede hierdoor is het spelniveau van de golfende voetbal lers en cricketers de laatste jaren behoorlijk omhoog gegaan. Er wordt vanaf 10.00 uur gestart op hole 1 èn hole 10. De flightindeling en de starttijden worden 2 dagen vóór de wedstrijd gepubliceerd op de AFC website: www.afc-amsterdam.nl Iedereen wordt verzocht zich minimaal 45 minuten vóór zijn/haar starttijd te melden bij de wedstrijdtafel alwaar de greenfee betaald kan worden. De prijsuitreiking zal plaatsvinden rond 16.30 uur, zodat de deelne mers aan de Zilveren Ploeg avond voldoende tijd hebben om zich hierop voor te bereiden. Gaarne zo spoedig mogelijk aanmelden, onder opgave van naam, adres, handicap of GVB via onderstaande e-mail adressen of telefoonnummers: r.koster@pdagroup.nl of rfbrach@wxs.nl Bas Rachman tel. 020-640 77 93 mobiel 06 53 28 66 51 Ronald Koster tel. 020-497 79 17 mobiel 06 53 16 66 40 Ron van Doesburg tel. 020-676 07 86mobiel 06 53 24 42 17 Sandra Drenkelford tel. 020-673 30 77 Bij annulering van deelname na 30 oktober wordt de verschuldigde greenfee in rekening gebracht. De toernooi-commissie:Sandra Drenkelford, Ron van Doesburg, Ronald Koster, Bas Rachman 7

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 7