MIXED PICKLES 12 gj 19 oktober 2005 84e jaargang nr. 4 ingelegd door Willem Adriaansz w. adriaansz zonnet.nl BIJ DE LES In de vorige Schakel opende Pickelaar de M.P.'s met een badinerend stukje over zijn ziekenhuisverblijf, waardoor hij verstoken bleef van de seizoenopening. Omdat die Pickel echter weinig van doen had met AFC gaf hij zijn inleiding toen de titel mee BUITEN DE ORDE. In dat stuk schroomde hij niet het vrijwel uitsluitend te hebben over zijn privé-sores. Enerzijds omdat hij het toch ergens over moest hebben en anderzijds omdat hij daarmee het aantal belangstellende vragen bij zijn AFC-herintreding zoveel mogelijk wilde inperken. Achteraf bleek, dat hij zich al deerlijk verkeken had op de stroom binnenkomende reacties nog voor het zover was. Talloze telefoontjes, e-mails, brieven, bloemen en attenties van Pickelaar-vriendelijke AFC-mannen en vrouwen - enkelen van hen hadden in eigen huis wel wat meer te verwerken - brachten Pickelaar in hartverwarmende verlegenheid. Vanaf deze plaats bedankt hij alle betrokkenen, die hij in dit korte bestek niet allemaal kan benoemen. Maar geen regel zonder uitzondering. Van buiten eigen clubkring kwam een boeket bloemen met tekst: "Van harte beterschap, ik hoop spoedig een hapje en drankje van u te mogen ontvangen in de rust bij AFC. Paul Blank, radioreporter extra editie sport Amsterdam FM 106.8 Het is Pickelaar een raadsel hoe deze goede man hem in zijn blonde duindorp heeft weten te traceren. En dan komt - eerder dan verwacht - Pickelaars beperkte en schoorvoetende rentree op Goed Genoeg bij AFC-Hilversum (1-0); zorgzaam gechaperonneerd door Pickelaarse. Bekaf maar voldaan kwam hij weer thuis, beseffende dat hij weer helemaal bij de les was geweest. CITAAT "De mens is de maat van alle dingen". (Protagoras, Grieks wijsgeer, circa 485 -415 v.C.). VERJAARDAG Pickelaars blanco seizoenstart werd AFC - Hilversum en het was dus even wennen wie wie was in de nieuwe selectie. Wat doet een eenvoudig voetbalconsument dus? Hij gaat eerst af op de bekende gezichten en vervolgens komen de moeilijker traceerbare bekkies in beeld om te bevra gen bij gevorderde kenners. Tot de vaste waarden in seizoen 2004/2005 behoorde zeker Hans Geerlings (nummer 5), maar die bleek nu op de bank te zitten. "Nieuwe heren nieuwe wetten", dacht Pickelaar aanvankelijk. Toch mocht nummer 5 al na 14 minuten zijn opwachting maken door de plaats in te nemen van de geblesseerde nummer 6 (Robert Gehring maar die kenden wij al, om het oneerbiedig te zeggen). De speaker - Pickelaar had geen idee wie dat nu weer was - kondigde zijn invalbeurt aan met de toevoeging dat Hans Geerlings jarig was. Terzijde: met enig wantrouwen verifieerde Pickelaar achteraf of dat waar was. Dat bleek het geval te zijn: geboortedatum 09-10-1974. Hoe moet het voelen als 'vaste waarde' je verjaardag aanvankelijk op de bank te moeten gaan vieren, dacht Pickelaar zorgzaam. In de 36-ste minuut volgde het antwoord toen Hans Geerlings (nummer 5) met een ogenschijnlijk slordig afstandschot de 1-0 liet aantekenen (achteraf te vens de eindstand). Die zondagavond liet Pickelaar het uurlijks herhaalde programma op (R)TV Noord-Holland nog drie keer terugkomen. Elk uur werd de beslissende goal van Hans Geerlings (nummer 5) mooier! Zondag j.l. hoopte Pickelaar, dat bij Türkiyemspor-AFC Hans G. nog een beetje jarig zou zijn. Dat bleek niet het geval en omdat er geen echte andere jarigen voorhanden waren bleef de stand tenslotte steken op 0-0. Vanaf de bovenverdieping van het clubhuis in Spieringhom zag Pickelaar de wedstrijd achter glas aan; hij hoorde geen stemgeluid oi fluitsnerp van buitenaf maar uitsluitend twee uren Turkse trommuziek; of hoe dat ook benoemd moet worden. De nacht erop werd hij met enige regelmaat tromroffelend beklemd wakker. DE A.F.C.-SCHAKEL Het is weer zover: de Schakel staat onder druk en dat is geen nieuws onder de zon. Pickelaar loopt in AFC al een jaar of wat mee en hij weet, dat sinds de tweede wereldoorlog de Schakel welhaast jaarlijks onder de financiële maatlat wordt gelegd. Opeenvolgende AFC-digmtarissen vinden hun wiel opnieuw uit. Pickelaar onderhoudt goede contacten met hen. Dat moet vooral zo blijven, maar het neemt niet weg dat verschil van inzicht mogelijk mag zijn. Sterker nog: vriendschappen kunnen er door verrijkt worden. Pickelaar plaatst enige kanttekeningen bij de (voornamelijk Schakel-)enquête en hij houdt de Schakel in het kort zowel historisch als digitaal actueel tegen het licht. Algemene stelling: van oudsher is voor elk periodiek (de Schakel niet uitgezonderd) de redacteur verantwoordelijk voor de inhoud van zijn blad, waarbij hij zelf toeziet binnen de financiële reikwijdte te blijven. Uit eigen Schakelredacteurschap weet Pickelaar nog, dat taalkundige correctie van teenkrommend en blaartrekkend Nederlands (toen ook al) normale zaken waren. Het Schakelbudget beliep ongeveer 20% van de totale begroting en dat was altijd al veel geld. Mede daardoor werd ooit de Schakel drastisch afgeslankt en werden programma's met opstellin gen apart opgenomen in een gestencild Bulletin. Vandaag de dag speelt de digitale snelweg ook een grote rol. Kopie komt allang niet meer terecht bij de redacteur maar by de producent, die verwerkt, indeelt en niet meer corrigeert. Daarmee heeft de verantwoordelijke redacteur helaas - maar blijkbaar onvermijdelijk - het nakijken. Tijd voor reflectie. Bij de vraagstelling in de enquête voelt Pickelaar enig onbehagen. Niet de kwaliteit van de Schakel komt aan de orde maar de leesbehoefte (in een tijd van vergaande ontlezing). Pickelaar zou de AFC-ers (wat en wie zijn dat) ook nog wel een paar andere vragen willen voorleggen: zijn zij geabonneerd op een krant, hebben zij wel eens een boek gekocht (laat staan gelezen) en is voor hen AFC nog iets meer dan een voetbalclub, waarin zij als passanten een paar jaar lekker voetballen om vervolgens te bedanken. Volgens een oud adagium is AFC immers meer dan een voetbalclub Pickelaar spuide gechargeerd wat gedachten; met de bedoeling om vooral goed na te denken over de moeizame relatie clubblad en/of website. Vileine vraag aan Johan Cruijff in een TV-gesprek: hoe functioneerde Marco van Basten als bondscoach. Het antwoord van J.C.: "kijk. als een speler geblesseerd is of geen zin heeft om te spelen, dan neemt-ie een ander, want hij gaat natuurlijk niet met 10 man spelen. Zo simpel is het 11

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 11