AFCoryfee: Frans Jüch Normaal gesproken bedachtzaam zijn sigaartje rokend, maar toen zijn naam viel tijdens het laatste Jaardiner en hij benoemd werd tot Lid van Verdienste was hij toch wel emotioneel en zeer trots, zoals hij ons liet blijken. Iemand, die misschien niet zo op de voorgrond treedt, maar wel gedurende de weekenden duidelijk aanwezig is. Vraag: In je dankwoord ging je uitvoerig in op je periode als keeper bij AFC. Wanneer is dat begonnen? Antwoord: Mijn vader was collega van Otto van Rijn. Ik speelde bij Lijnden, vierde klasse KNVB en ook in het selectieteam van de Haar lemmermeer. Om een lang verhaal kort te maken. De heer van Rijn vond dat ik voor AFC moest gaan spelen en mijn vader ook, aldus geschiedde. Moet in 1966 geweest zijn. Ik ben begonnen in het vier de. Heb me opgewerkt naar het tweede. Zelfs nog een wedstrijd voor het eerste tijdens het Twentsche Rostoernooi gespeeld. Maar meer zat er echt niet in. Wat wil je met Peter van der Valk en Nol Kuikens voor je. Maar wel een prachtige tijd in het tweede gehad onder aanvoerderschap van de legendarische en veel te jong over leden Frans Kat. Rolf Leeser was elftalleider en als je in zijn auto naar een uitwedstrijd ging, had je al het gevoel met 1-0 voor te staan. Uiteindelijk de weg terug bewandeld naar het vierde. Wat me ook is bijgebleven, misschien leuk om te vertellen: we speelden met het vierde een belangrijke wedstrijd om degradatie te voorkomen. We kregen voor de tweede keer een penalty tegen. De eerste ging er kans loos in, maar de tweede stopte ik. Henk Kappelhoff, die op de tribune zat, was zo enthousiast, dat hij zo het veld opliep om me te feliciteren. De wedstrijd was nog niet afgelopen! Je had die gezichten moeten zien. Vraag: Je bent al jaren het gezicht van de zondag B-commissie. Een commissie, die veel minder in de belangstelling staat dan de A-commissie. Ervaar je dat als onrecht? Antwoord: Voorop gesteld, de B-commissie gaat nu over het derde tot en met het twaalfde. Een paar jaar terug was dat vanaf het zesde. We zitten nu veel dichter op de A-selectie. Hetgeen meer overleg met de A-commissie inhoudt. Elke week is er contact met Het Bestuur, de verstandhouding is uitstekend. We krij gen een grote mate van vrijheid om zelf ons beleid te bepalen, ook wat het aanstellen van de trainers betreft. We kunnen ons veel meer vrijheden permitteren dan vroeger, dat is toch een erkenning van het goede werk dat we voor de club afleveren. AFC is meer een bedrijf geworden en de B-commissie is daarin meegegroeid. Om je vraag te beantwoorden: we voelen ons dus echt niet tekort gedaan. Vraag: Is er veel verloop onder de meer recreatieve spelers? Antwoord: Nee helemaal niet. Het zijn dan ook voornamelijk vrien denteams, waar we weinig omkijken naar hebben. Er wordt veel onderling geregeld. Voor de gehele organisatie en het toewijzen van scheidsrechters zijn wij natuurlijk verantwoordelijk. Regelmatig komt 31 maart 2005 83e jaargang nr. 12 het voor dat hele vriendenteams van andere clubs naar AFC willen komen. Maar dat moet wel allemaal binnen de organisatie passen. Hebben we genoeg velden en kleedkamers beschikbaar? Bovendien moet zo'n team ook binnen de AFC-identiteit passen. Soms trekt men na het horen van de voorwaarden de aanvraag om lid te mogen wor den in. Voor komend jaar staan twee teams op de wachtlijst. Niet elk team wordt zomaar toegelaten. Vraag: Klopt het dat spelers, die in lagere teams spelen makkelijker afzeggen? Er zit toch geen dwang achter, je kunt toch niet uit de selectie gezet worden, zoals in het eerste of in het tweede. Antwoord: Dat valt gelukkig reuze mee. Je voetbalt met een team en wie afzegt, dupeert toch de anderen. Slechts bij een paar teams zijn er wel eens problemen om een volledig team te laten spelen. Dat bete kent dus ook voor mij heel wat extra telefoontjes. Ik moet toch be kennen het komt meer voor dan vroeger, dat spelers komen wanneer het hun uitkomt. Het eigenaardige het zijn vaak die spelers, die al jaren lid zijn van de club. Maar nogmaals over het algemeen valt het reuze mee. Waar ik zeker heel gelukkig mee bent, is: iedereen heeft zijn contributie op tijd betaald. We zijn daar dan ook heel streng op. Wie niet op tijd betaalt, speelt niet. Halen we zo van het veld af. Vraag: Je hebt onlangs een scheidsrechtercursus gevolgd en je fluit al zolang, was die cursus toch nodig? Antwoord: Nee, niet echt, maar wel heel leuk om te doen. Ik heb er natuurlijk ook van geleerd. Het sterkt absoluut je zelfvertrouwen als in je beoordeling staat: "Kalme scheidsrechter met natuurlijk over wicht". Ik werd onder andere door Jean Bollen en Bep Thomas be oordeeld, toch niet de geringsten. De volgende uitspraak van Bep Thomas heb ik goed in mijn oren geknoopt:"Als een wedstrijd uit de hand loopt, is de scheidsrechter altijd de schuldige!" Vraag: Ik heb het al een paar keer aan anderen gevraagd, maar hoe is het om clubscheidsrechter te zijn Antwoord: Ik ben zeer betrokken bij de teams van de B-commissie. Ik ken elke speler bij naam, dus niet alleen de aanvoerders. Ik sta ook vaak langs de lijn. Dat scheelt een hele hoop tijdens het fluiten De agitatie is daardoor dan ook een stuk minder. Helpt ook naar de te genstander toe. Laatst floot ik een wedstrijd tegen een DCG team met 6 nationaliteiten. Vlak voor tijd komt hun aanvoerder naar me toe met de vraag of we nog even door konden spelen, want het was zo gezel lig. We zijn met dat DCG team gezamenlijk naar een toernooi ge weest, één groot feest, dat was pas integratie! Vraag: Tijdens het traditionele zaalvoetbaltoernooi, wat mede door jou georganiseerd wordt, is het dan ook zo leuk om te fluiten? Antwoord: Minder, het is heel lastig fluiten in de zaal. De rivaliteit tussen de AFC-teams is buitensporig hoog. Er wordt heel weinig van elkaar geaccepteerd. De lontjes zijn heel erg kort en die worden steeds korter naarmate men dichter bij de finale komt. Gelukkig beschik ik en de andere scheidsrechters gelukkig ook, over een groot relative ringsvermogen. Bovendien we kennen elkaar allemaal, dus er blijft niets hangen. Vraag: Wanneer is de strijd om de ABC cup? Antwoord: Altijd de woensdag voor hemelvaartsdag: 18 mei. Een werkelijk groots toernooi, georganiseerd door de zaterdag- en de zondagcommissie. Alle recreatieteams kunnen inschrijven We spelen six a side. Na afloop natuurlijk eten en een groot feest. De opkomst is altijd enorm. Laatste vraag: Je noemde het al in je dankwoord tijdens het Jaardi ner. Misschien wil je het herhalen. Wat wens je AFC toe? Antwoord: Dat AFC een bakermat van sportief fatsoen blijft met respect voor traditie. Waarvan acte. Samensteller: André Wijnand 20

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 20