AFC 110 jaar: Jaardiner 2 26 januari 2005 83e jaargang nr. 9 Na zijn woord van welkom kreeg voorzitter Machiel van der Woude het woord. In zijn speech signaleerde onze voorzitter een aantal ontwikkelingen die zich met name gedurende de laatste 10 jaar binnen AFC hebben afgetekend. U kunt de speech elders op onze site lezen. Aan het einde van de speech werd het nieuwe lustrumlogo, dat door bemiddeling van Rolf Leeser tot stand is gekomen, onthuld op een grootscherm. Het logo heeft u ongetwijfeld gezien bij het openen van de hoofdpa gina van de website. Na het voorgerecht werd de voorzitter opnieuw naar voren gevraagd, deze keer om de nieuwe AFC-Ridders te decoreren. Jan Hein Lans en Rolf Leeser kregen beiden de decoratie opgespeld die hoort bij het 50-jarig lidmaatschap van AFC en spraken ieder de zaal toe. Na de soep kwam Machiel van der Woude terug op het podium om deze keer enkele bijzondere leden te onderscheiden. Peter Brans ontving de mr. Henne Boskamp Nobelprijs, Frans Jüch werd be noemd tot Lid van Verdienste en Chris Schroder werd benoemd tot Erelid van de Amsterdamsche Football Club. Allen ook langs deze weg van harte gefeliciteerd met jullie zeer verdiende onderscheiding. Na alle huldigingen was er voldoende gelegenheid om bij een andere tafel een glas te drinken en een hand te schudden. Maar (bijna) iedereen weet dat traditiegetrouw op het herendiner ook de aanvoerder van AFC 1 spreekt. Voor de tweede keer was deze eer aan Robert Gehring die een inspirerend betoog hield en eens te meer aantoonde dat AFC-ers naast goede voetballers ook bijzondere men sen zijn. Karei van Osch kondigde tenslotte een speciale gastspreker aan, Rob Stenacker namens de KNVB. In rake bewoordingen sprak de heer Stenacker over het bijzondere gevoel dat hij krijgt bij AFC met al haar tradities, clubleven en organisatie. Hij was deze avond speciaal gekomen om één AFC-er in het bijzonder in het zonnetje te zetten. Johan de Bie kreeg van de KNVB de Gouden Speld, een buitengewone onderscheiding, vanwege zijn ongekende en langdurige inzet binnen de (amateur)voetbalwereld in het algemeen en bij AFC in het bijzonder. Het AFC bestuur ging aan het eind van de avond voor in het zingen van het clublied, daarbij ondersteund door het combo van Kees Koe- dood en de uit volle borst meezingende zaal. De serie van de door Hans Elias en Frank de Munnik gemaakte foto's elders op deze website geeft aan dat we kunnen terugkijken op een zeer geslaagde en warme avond, waarmee een start is gemaakt met alle jubileumactiviteiten AFC 1895-2005, die gedurende het komen de jaar zullen plaatsvinden. Nicolaas van Ommeren (reeds gepubliceerd op 19 januari op www.afc-amsterdam.nl Speech van voorzitter AFC Machiel van der Woude tijdens het jaardiner van AFC op 18 januari 2005. Beste AFC'ers en genodigden.. Daar zijn dan we weer. In deze fraaie monumentale wintertuin van Grand Hotel Krasnapolsky. Pal na de spetterende 7-0 overwinning van ons eerste op UVS, ongetwijfeld een gevolg van de trainingsstage van ons vlaggenschip op de Canarische eilande n. 7-0, net niet de beste score van AFC in de hoofdklasse, want op 24 februari 2002 werd Soest met 8-0 verslage n. Wessel Sennef, keeper van ons tweede stond toen op doel bij Soest, Dennis Purperhart en Robert Gehring scoorden beiden 2x voor AFC. Voor de goede orde: de 8-0 werd in 1948 nog overtroffen in het degradatieduel tegen ZVV. 9-1 met 7 doelpunten van Dick Disselkoe n. Lou van Kranendonk, met 71 jaar lidmaatschap het oudste lid van AFC en ook nog al 32 jaar mijn zeer gewaarde schoonvader, hield volgens het wedstrijdverslag de pot in deze wedstrijd achter goed dicht. Conclusie van dit al: die 7-0 van afgelopen zondag mag er zijn, ons eerste is onder leiding van trainer-coach Stanley Menzo, zijn assistent Roy Tular en elftalleider Peter Brans heel goed op weg in dit nieuwe jaar. Waar dat allemaal toe leidt horen we later op de avond van de captain van ons eerste. 10 Jaar geleden, geachte toehoorders, vierden we in deze unieke tuin de honderdste verjaardag van onze club. Het aftellen van tafelpreses Rob Duis, de gongslag van Jan van Dijk hierna op het uur u, die herinneringen staan ons nog zeer bij. Vandaag vieren we de 110e verjaardag en hebben elkaar daar al uitbundig mee gefeliciteerd. Met AFC voelen we ons innig verbonden en geven daar via dit traditionele jaardiner, waarmee in 1900 werd begonnen, bijzondere uiting aa n. Ook op een andere plek in Amsterdam wordt de verjaardag van AFC uitdrukkelijk gevierd. Rond de 130 vrouwen geven in het Hilton aan de Apollolaan op feestelijke wijze inhoud aan het 31e damesjaar- diner. Het is in één woord fantastisch. Onze grote complimenten gaan uit naar Hennie Somers-Blekemolen, Agnes Reddering en Sylvia Gehring, die ook dit jaar tekenden voor de organisatie van het dames- jaardiner. Hulde! 110 Jaar AFC: van de oprichtingsvergadering op 18 januari 1895 tot vanavond, van de jonge stamvader Schaf Scheepens tot onze pupil van de week Nathan Bierman, dat is een lange geschiedenis. Die historie is door o.a. door Pim Adriaansz, Hennie Somers, George Wijnand en Hans de Bie in het Honderdjarenboek voor een groot deel uit de doeken gedaan. De laatste 10 jaar zullen in dit kroonjaar in de eerstvolgende Persmap uitvoerig aan bod komen. Ik beperk me hier dus tot een aantal belangrijke ontwikkelingen. Allereerst de zogenoemde diversiteit. De samenstelling van de Am sterdamse bevolking is zoals bekend sterk veranderd. De verhouding autochtoon - allochtoon is op dit moment 2/3 - 1/3, bij de jeugd is dat half om half. Uiteraard is deze ontwikkeling niet aan AFC voorbijgegaan, want onze vereniging is geen eiland binnen de stad. Dat willen wij beslist ook niet zijn, integendeel. De huidige praktijk wijst uit dat wij er met elkaar in geslaagd zijn binnen de vereniging een klimaat te scheppen waarin het zogenoemde integratieprobleem geen enkel probleem vormt. In het door mij tijdens de nieuwjaarsreceptie al even geciteerde artikel in de Voetbal International wordt dit feit onder de kop "AFC, een oase van fatsoen in een op hol geslagen wereld" benadrukt. De VI samenvattend: 'anno 2005 is AFC een open vereniging, waar ver nieuwing hand in hand gaat met goede tradities en waar sociale saam horigheid - juist ook door de inbreng van ons bestuurslid sociale zaken Johan de Bie - minstens zo belangrijk gevonden wordt als de sportieve resultaten. Zó is het maar net en daar kunnen we heel trots op zij n. Een andere ontwikkeling betreft de groei van onze vereniging. Het ledental is in de loop der tijd sterk gestegen en dat stelt, mede gelet op de moderne wensen op technisch, medisch en communicatief gebied steeds hogere eisen aan de organisatie van de vereniging. Het runnen van deze club is beslist niet meer iets dat er even bij gedaan kan worde n. Dat probleem lossen we o.a. op door de extra inzet van betaalde krachten. Met name de trainersstaf is in de afgelopen jaren flink uit gebreid. Dat is, willen wij op het huidige niveau blijven, een noodza kelijke consequentie, mits die uitbreiding ook betaald kan worde n. Dat kan allereerst uit de gestegen contributieopbrengsten als gevolg van de ledengroei. Maar dan moet je die contributie wél kunnen inne n. In het Parool van afgelopen zaterdag hebben we kunnen lezen dat dat bij zeer veel amateurclubs een ramp is. Er is derhalve sprake van grote tekorte n. De situatie ziet er bij AFC gelukkig rooskleuriger uit, juist ook vanwege het actieve én consequente beleid in de afgelopen jaren van tweede penningmeester Edwin Geluk. Hulde! Financieel zijn de mogelijkheden de laatste 10 jaar sterk uitgebreid door de substantiële bijdrage van de leden van de supportersclub 'The Reds'. Voor die bijdrage zijn we deze supporters zeer dankbaar. Voorzitter Tim Timmerman en zijn bestuur hebben het stokje onlangs overgedragen aan een nieuw Redsbestuur onder voorzitterschap van Lou Hekster. Beide heren konden vanavond helaas niet aanwezig zijn. Dus 'for the record': Tim, bedankt voor je inzet en Lou, veel suc ces. 7

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 7