AFCoryfee: Jaap Draisma! De man die in de gouden jaren van AFC bekend stond om zijn werk lust, een dienende speler, die het werk opknapte voor anderen. Deze man dient AFC nu op een heel andere wijze. Deze man is dagelijks op de club aanwezig om de administratie voor AFC bij te houden. Jaap Draisma, de man op de achtergrond, maar oh zo belangrijk! Vraag: Jaap, onlangs ben je geïnstalleerd als Ridder van AFC. Wat heeft je vijftig jaar geleden doen besluiten om voor AFC te gaan spelen Antwoord: In die tijd werd dat voor je beslist. Mijn vader was nogal bevriend met de beroemde banketbakker De Wijs en deze man was lid van AFC. Op zijn aanraden heeft mijn vader toen besloten dat ik voor AFC zou gaan spelen in plaats van voor Sloterdijk. Deze laatste club lag veel meer voor de hand, want wij woonden in Amsterdam West. Van daaruit ging je niet zo gauw naar AFC. Vraag: Nol Kuikens werd onlangs ook benoemd tot Ridder. Daar heb je een speciale band mee. Wil je dat toelichten? Antwoord: Ja natuurlijk. Niet alleen ik kwam naar AFC, maar ook mijn zus. Dus je raadt het al: Nol is mijn zwager. Prachtig toch en dan ook al die jaren samen gevoetbald. Had je tijdens verjaardagen ergens over te praten. Vraag: Je behoorde tot die gouden generatie van de jaren zestig. Wanneer was je debuut? Antwoord: Ik behoorde tot de laatste lichting van de Al, waarvan, als ik me goed herinner, vijf spelers direct naar het eerste gingen. Daarna is dat niet meer voorgekomen. Mijn debuut maakte ik in de laatste officiële wedstrijd van het eerste op de Zuidelijke Wandelweg. Mocht ik aan de sfeer proeven. Dat moet in 1962 geweest zijn, want in dat jaar verhuisden we naar Goed Genoeg. Vraag: Behalve jouw persoon, wie gingen er nog meer mee naar het eerste? Antwoord: Nol Kuikens; Jos Lonnee; Jos Kemna en Bennie Slaap. Nu hoop ik, dat ik niemand tekort heb gedaan en anders hoor ik dat wel. Vraag: Je hebt de kampioenschappen in de jaren zestig meegemaakt. Hoeveel wedstrijden heb je dan wel niet achter je naam staan? Antwoord: Ik zou het echt niet weten. Vind ik ook helemaal niet belangrijk. Ik hou er niet zo van om in de belangstelling te staan. Misschien moet ik dat maar eens aan Chris Schroder vragen. Jos Kemna en ik zijn, naar mijn beste weten, de enige twee spelers die een Gouden Bal met twee diamantjes hebben. De Gouden Bal vanwe- 15 december 2004 83e jaargang nr. 7 ge het kampioenschap in 1963, de twee diamantjes voor de kampi oenschappen behaald in 1967 en in 1969. Ben ik toch wel heel erg trots op. Vraag: Daarna geen voetbal meer? Niet voor de Veteranen gaan spelen? Antwoord: Ik ben eigenlijk na 1969 een beetje uit beeld geraakt. Dat komt mede door mijn verhuizingen, onder andere naar Zaandam en Hoorn. Mijn toenmalige werkgever, IBM, stuurde me vervolgens voor vier jaar naar Amerika. Toen werden de banden wel minder, maar ik ben wel altijd donateur gebleven. Vraag: Ineens ben je weer terug bij AFC. Je bent nu al weer negen jaar de administrateur van AFC, waarvoor je in 2000 de Henne Boskampprijs hebt gekregen. Hoe is dat zo gekomen? Antwoord: Ook mijn terugkomst heeft te maken met een verhuizing, maar nu terug naar Amsterdam. Ik zocht regelmatig good old Sal van Gelder op in zijn kantoortje. Ik had tijd over. Wat heet, ik ben op mijn 53e met pensioen gegaan. IBM was weer eens aan het reorganiseren en deed mij een aanbod om met vervroegd pensioen te gaan. Dit aanbod was zo goed, dit kon ik niet weigeren. Tja, en na het veel te vroeg overlijden van Sal, een man die me nog steeds heel dierbaar is, vroeg Kees Gehring mij om het werk van Sal over te willen nemen. Daar hoefde ik niet zo lang over na denken, maar onder één voor waarde. Kijk, ik wou iets terugdoen voor AFC, ik hoefde niet meer te werken voor geld, dus de voorwaarde was: Ja, maar belangeloos, dan hou ik toch een zekere vrijheid. Kan ik ook eens een ochtend iets anders doen, zonder mij te moeten verantwoorden. Gelukkig kan ik, sinds Yvonne Steeman ook voor AFC werkzaam is, af en toe eens golfen. Ik ben dan ook lid geworden van de AS GS. (opmerking van samensteller: ASGS is de Amsterdam Senior Golf Society, een golfclub opgericht door en bestemd voor AFC'ers.) Vraag: Ik denk dat heel veel AFC'ers niet weten hoeveel werk er dagelijks komt kijken om een zo grote club als AFC goed te laten functioneren op administratief terrein. Zou je daar iets over willen toelichten? Antwoord: Allereerst het bijhouden van het ledenbestand. Elk lid komt voor in drie automatiseringsprogramma's. Dus elke wijziging per lid brengt een drietal aanpassingen teweeg. Vooral aan het eind van het seizoen met de vele overschrijvingen en aanmeldingen heb ben wij het razend druk. Alle wijzigingen moeten ook nog eens naar de KNVB gestuurd worden. Verder maken wij voor Edwin Geluk het acceptgiroprogramma met betrekking tot het innen van de contributie. Ook die voor de te late betalers, dus deze leden bezorgen niet alleen Edwin extra werk, maar ons ook! Daarnaast is er elke dag communi catie met de KNVB. Het wedstrijdprogramma moet wel uitvoerbaar zijn. Dus hebben we niet teveel thuiswedstrijden gezien het aantal velden? Overigens doet Pim van der Meent de indeling van de wed strijden over de velden. Het programma moet vervolgens in de Scha kel gepubliceerd worden. Wijzigingen en die zijn er altijd, elke week, naar de coördinatoren. Scheidsrechters die uitgenodigd moeten wor den. Al met al in elk weekend gaat het om ongeveer 22 wedstrijden op de zaterdag en 15 op de zondag. En dan ook nog al het andere werk zoals: de post, de e-mails, de telefoontjes en het maken van de programmaboekjes. Maar vooral de communicatie met de KNVB vergt elke week veel tijd. Alleen zou ik het niet af kunnen, maar gelukkig dat Yvonne er ook is en dat Chris Schroder ook heel vaak een handje komt helpen. Vraag: Wordt het dan niet tijd om een betaalde administrateur aan te stellen? Je kunt dit werk toch niet eeuwig blijven doen? Antwoord: Misschien wel. Maar om iemand te vinden die dit werk belangeloos wilt doen, dat zal wel niet zo makkelijk zijn. Mijn vrien din woont in Hattem, dus wie weet, ga ik ooit weer eens verhuizen. Maar voorlopig nog niet. Het is best gezellig op het kantoortje, veel aanloop, wil ik nog niet missen. En vroeger begreep ik nooit waarom Sal met zijn rug naar je toe bleef doorwerken en nou doe ik hetzelfde ook! Heel gezellig die aanloop, maar het werk moet wel gedaan wor den! Ik kan het nog niet missen, voor mij nog geen geraniums! 20

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 20