O MIXED PICKLES 15 december 2004 83e jaargang nr. 7 ingelegd door Willem Adriaansz w.adriaansz zonnet.nl EEN NESTOR Over ruim 1 maand wordt de oudste voetbalclub van Amsterdam 110 jaar en dan heeft Pickelaar het uiteraard over AFC. Maar daarop blikt hij nu niet vooruit. Aan het eind van 2004 kijkt hij wel even om naar de bron van voetbal in Nederland en dan komt hij uit bij de (Koninklijke) Haarlemsche Football Club die op 15 september 1879 werd opgericht en derhalve 3 maanden geleden de eerbiedwaardige leeftijd bereikte van 125 jaar. Terzijde zij opgemerkt, dat U(tile) D(ulci) in Deventer weliswaar van 1875 dateert, maar aanvankelijk alleen als cricketclub opereerde die pas na (K)HFC mede tot voetbalclub evolueerde. En wie stilstaat bij de geboorte van de (K)HFC komt automatisch uit bij oprichter Willem (Pim) Johan Herman Muiier, die op 10 maart 1865 geboren werd in Witmarsum en overleed op 12 april 1954 te 's-Gravenhage (op 89 jarige leeftijd). Pim Muiier had het voetbalspel in Engeland leren kennen; op kostschool of tijdens een vakantie. Bronnen daarover spreken elkaar tegen. Een simpele rekensom leert, dat de oprichter 14 jaren telde. Hij werd meteen de eerste HFC-voorzitter. Het 'terrein' aan de Koekamp werd nooit meer verlaten, ook al maakte die naam plaats voor de aanduiding Spanjaardslaan. Op die locatie ligt de historie hoog opgetast. Op het aanvanke lijke 'voetbalveld' stond her en der een aantal bomen en bij matches werd er vaak gepassed via een boomcarambole. Voetbal riep in die tijd nog veel weerstand op. Zelfs huisartsen weten verkoudheid aan bezweet op de tocht staan bij sportbeoefening. En wie hard liep of fietste mocht rekenen op een hartvergroting; althans naar het oordeel van de Amsterdamse huisarts Van Dieren. Merkwaardigerwijze waren de jaren 80 van de 19-de eeuw in brede zin bepalend voor maatschappelijke veranderingen. Literair brak dichter Willem Kloos door met zijn trawanten. De politiek kreeg een ander aanzien door Domela Nieuwenhuis. In Amsterdam verrees het Concertge bouw, dat al gauw wereldfaam kreeg. Ook de sportwereld en de acceptatie daarvan - waarin Pim Muiier bijna alom een rol speelde - ontwik kelde zich stormachtig. Zo heeft hij naast voetbal ook bandy (een soort ijshockey met bal), handbal, hockey en rugby (in 1891) naar Nederland gebracht. Hij structureerde de atletiek en richtte de Nederlandsche Voetbal- en Atletiek Bond (nu KNVB) op in 1889. Vanzelfsprekend was hij de eerste voorzitter. Ook was hij voorzitter van de Nederlandsche Cricket Bond (vanaf 1891). In Friesland bevorderde hij het kaatsen.Als initia tiefnemer en secretaris van de Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding bewoog hij de Friesche Ijsbond tot organisatie van de Elfste dentocht (in 1909), nadat hij eerder de tocht solo had geschaatst. Bovendien zette hij de eerste Nijmeegse wandelvierdaagse op poten (eveneens in 1909). Maatschappelijk moet hij de kost verdiend hebben als journalist, tekenaar, schilder, auteur en als expert in de binnenvisserij. Deze duizendpoot was organisator en sportbeoefenaar tegelijkertijd. Zo organiseerde hij (het verhaal wordt eentonig) een Nederlandse atletiekwedstrijd in 1878 op het landgoed Rooswijck in Velsen. Het programma: 100 meter hardlopen en een veldloop van 2000 meter. Er waren 20 deelnemers, waaronder Pim Muiier die beide nummers won en met 2 prijzen naar huis ging: twee bierglazen! CITAAT "Er is maar één adel, die kroon noch tabberd behoeft. Zijn strijdperk is het Licht, zijn schild is de Waarheid, zijn kamprechter is de geschiedenis der mensheid en zijn zwaard is het Woord (Multatuli, pseudoniem voor Eduard Douwes Dekker, Nederlands schrijver, 1820-1887). NIEUWJAARSRECEPTIE Onder de bestuursmededelingen in de vorige Schakel een bericht over de verplaatsing van de Nieuwjaarsreceptie naar 7 januari 2005; met een toelichting op de historische ontwikkeling vanaf de "30-tiger jaren" en een blik op de "70-, 80- en 90-tiger jaren". Taalkundig wat teveel van het goede; lees "30-er jaren", "70-er, 80-er en 90-er jaren". Wat minder "tigers" derhalve. Pickelaar las het exposé met meer dan gemiddelde belangstelling omdat hijzelf 20 jaren een hand had in de nieuwjaarsshow op de eerste dag van het jaar. Dat was een voorstelling waaraan formeel de naam receptie nog niet was verbonden. Na (wijlen) Dick Bessem en Bob Wildeboer (waarmee Pickelaar ook vele jaren heeft samengewerkt) bleef hij solo de show, waarin Thomasvaer en Pieternel waren opgenomen, vormgeven. Hoewel geen pilaarheilige was Pickelaar zich bewust een schakel te zijn in de historische traditie. Na hem dienden nieuwe hemelbestormende schrijvers zich aan, die zich dat blijkbaar minder realiseerden. Pickelaar voorspelde de teloorgang van het AFC-nieuwjaarsgebeuren binnen luttele jaren. Helaas heeft hij gelijk gekregen. Van wat ooit voor de oorlog spontaan begon op de Zuidelijke Wandelweg rest ons nu slechts een officiële receptie op de eerste vrijdag van het nieuwe jaar; met een speech van de voorzitter en een niet genoemde verrassing. Bij wijze van proef. Bij gelijkblijvende belangstelling komt mogelijk de nieuwjaarsdag zelf weer in het beeld. Pickelaar hoopt er loyaal het beste van. ROUW ChampionsLeague- en UEFA-cupwedstrijden te over. Het kan allemaal niet op met profvoetbal op TV. De Nederlandse participanten vertoon den zich recent met zwarte rouwbanden op het kleurenscherm vanwege het overlijden van de 93-jarige prins Bernhard. Wat is zo 'n uiterlijk vertoon waard? Pickelaar zag - als voorheen zonder zwarte armgarnering - na eigen doelpunten dartelende, spartelende en knuffelende voetbal acteurs, die echter bij tegentreffers elkaar of de scheidsrechter(s) voor rot scholden.. Een minuut stilte vooraf moet kunnen. Zwart rouwbetoon op de grasmat dient afgeschaft te worden. EERSTE AFC 1 begon dit seizoen zo goed: 7 6 1 0 19 punten en vervolgde desastreus met 6 114 4 punten. Na de thuiswinst op Elinkwijk (2-0) zondag j.l. nu dus uitkomend op 14 8 2 4 26. Nog voor de winterstop 14 punten achterstand op Argon en 12 punten voorsprong op de drie laagst geklasseerden. Er valt nog geen touw aan vast te knopen. Wie de uitkomst kent mag het zeggen. GROET Pickelaar wenst u zinvolle dagen in het stervende jaar en voorspoed in 2005. Hij hoopt u in een vers jaar weer met enige regelmaat te ontmoe ten. 10

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 10