100 en 110 jaar oud! AFC's "Bie"- zonderheden 24 november 2004 83e jaargang nr. 6 We weten natuurlijk dat AFC een bijzondere club is. In zijn 110-jarig bestaan zijn ook veel bijzondere gebeurtenissen geregistreerd. Op 26 november wordt daar een uniek feit aan toege voegd: de (bijna) 110-jarige club heeft dan een 100-jarige donateur! To van Nigtevegt, die praat en oogt als een 70-jarige, is al 77 jaar 'aangetrouwd' en donateur!! Als meisje van 15 jaar werd zij verliefd op Gerard en dat is altijd zo gebleven! In het leven van Gerard waren 3 zeer belangrijke dingen: op de eerste plaats was daar zijn To, op wie hij dol was. Vervolgens was daar zijn loopbaan als financieel deskundige bij de Heineken Bierbrouwerij. En natuurlijk was daar AFC. Als actief voetballer overheerst hij de archieven niet, maar in bestuurlijke func ties deed hij bijzonder veel voor zijn club. Dat blijkt ook wel uit de diverse benoemingen die Gerard kreeg. Een greep: Nobelprijswin naar, Ridder, Lid van Verdienste en tot slot Erelid. Gerard was dientengevolge veel bij AFC te vinden; en hij nam To overal mee naartoe. Zo was To dus iedere zondag te vinden in het clubhuis van AFC aan de Wandelweg en later op de De Boelelaan. Zij zat daar met een hechte groep vriendinnen: Lenie de Waal, Ans van Teunenbroek, Miep Woudstra, Ans van Ooy en To van Nek. Hun vaste plaats was aan een tafel achter de ramen zodat het voetballen op afstand goed te volgen was. Bij een doelpunt werd dan ook, zittend en onverstaanbaar voor het desbetreffende elftal, enthousiast gejuicht. Staan langs de lijn was er voor To beslist niet bij! Zij hield namelijk niet van vloeken en in het vuur van de strijd viel er natuurlijk wel eens een pittig woordje. Nee, het waren echte dames aan die tafel. Zij waren altijd mooi gekleed en hier was dan ook meer sprake van 'def tige dames'. Als hun mannen na het voetballen boven kwamen, begon, als hoogte punt van de dag, het gezellige borreluur bij Jan en Miep Pijl. Met bovenstaand groepje AFC-sters ging To eenmaal per maand een dag de stad in met als startpunt steevast: koffie en gebak bij Gerzon in de Kalverstraat. De vriendschappen waren hecht en duurden een leven lang. Op 18 januari ging To, in gala, graag mee naar het jaarlijkse Reünis tendiner Tja, zo'n mededeling verbaast je toch, nietwaar? Maar in die tijd gingen de dames mee naar wat tegenwoordig 'Het Jaardiner' heet en wat nu alleen voor de heren is. In 1935 werd in "De Schakel" gemeld dat het aantal deelnemers, dames en heren, een record had gevestigd van 54 deelnemers! Ook dat is totaal veranderd. Het is wachten op een uitnodiging en 140 personen is het minste aantal. Zoals hierboven al gezegd: AFC is en was bijzonder. Hoe kom je op het idee om regelmatig 'tea's' in het Apollo te organi seren met de merkwaardige tijden van 17.30 tot 1 uur 's nachts! Nu, To liet zich deze 'theeuurtjes 'niet ontgaan. En het bijbehorende dansen ook niet. Johan de Bie meldt regelmatig datje AFC-ers overal tegenkomt. Dat telde beslist ook voor To. Na de oorlog werd Heineken in Indo nesië op poten gezet door Gerard van Nigtevegt enTo ging natuurlijk mee! Daar spoorden zij al snel de AFC-families Kappelhoff en Neseker op, om in tropische temperaturen de sfeer van hun club voort te zetten en gezamenlijk mee te leven met de club op afstand. Eenmaal terug in Amsterdam viel de Hollandse temperatuur hen erg tegen, maar geen nood: Len Timmerman, het breiwonder van de club, had in recordtijd truien en sjaals voor het kleumende echtpaar klaar. Het zijn fijne herinneringen voor deze 100-jarige dame. To van Nigtevegt nestelde zich opnieuw in AFC. Zij was er weer helemaal bij, maar bedreef ook haar eigen sporten. Als floretschermster was ze zelfs kampioene van Amsterdam en met de familie Giesler sloeg ze menig balletje op de tennisbaan. Mocht iemand nu denken dat je met 100 jaar de interesse in sport verloren hebt dan kan ik iedereen hoop geven: NEE. To is de "Godmother" van het gezin van haar neef Cor Wijdoogen. Zij ontvangt ze, zij verwent ze en zij belt iedere dag met de clanleden. En vaak bestaan haar telefoontjes uit het attent maken op voetbalwed strijden op de televisie. Ze is er nog steeds dol op. En net als alle feestjes bij AFC: ze mist er niet één!!! Henny Somers-Blekemolen Op vrijdag 5 november jl. werd weer de jaarlijkse bijeenkomst voor de leden van de Zilveren Ploeg gehouden. Tijdens deze avond wer den 9 nieuwe leden van dit genootschap geïnstalleerd. Alphons Bög- gemann, Herman Drenkelford, Paul Gehring, Ko Groszenipper, Eddie Meijer, Ron Prins, Rob Reddering, Harry Schoemaker en Cees Thomas waren 25 jaar en sommigen al langer lid van onze vereniging. zittend v.I.n.r. Cees Thomas, Ron Prins, Harry Schoemaker, Paul Gehring staand v.I.n.r. Eddy Meijer, Rob Reddering, Alphons Böggemann, Herman Drenkelford, Ko Grosze Nipper Op dezelfde avond werden Hans de Bie, Jaap Draisma, Edward Janus, Nol Kuikens en Donald Speelman benoemd tot AFC-Ridder vanwege het feit, dat zijn 50 jaar lid zijn van de AFC. De zwagers Jaap en Nol zijn beiden jarenlang een vaste keus geweest in het eerste elftal en ontvingen in het verleden vanwege verdiensten als functionaris de Mr.Henne Boskamp Nobelprijs. Hans was actief op vele terreinen van de Pers Publiciteit en secretariaten van commis sies ad hoc en is tevens samensteller van het Honderdjarenboek, dat in 1995 werd uitgegeven bij het 100 jarig jubileum. Voor zijn vele activiteiten werd hij benoemd tot lid van verdienste en ontving hij tevens de Mr.Henne Boskamp Nobelprijs. Edward was na zijn jeugdtijd jarenlang voetballer in de recreatieteams met als hoogtepunt zijn meedoen bij het vriendenteam van het twaalfde. Donald was een

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 4