<y- 5 en 6 jaar Keepers Interne scouting Henny Schipper: "AFC heeft zo'n gro tejeugdafdeling dat we wel eens het gevoel hebben talenten uit lagere elf tallen te missen. Binnen een korte tijd kun je als jonge voetballer soms veel beter worden en als je dan in een la ger elftal speelt, wordt dat niet zo snel opgemerkt. Daarom hebben we nu mensen verzameld die al jaren lid zijn van AFC. Zij gaan 'intern scou ten'. Zo gaan we alle juniorenteams doorlichten. Je kunt van een leider niet altijd verwachten dat hij een ta lentvol jongetje meteen bij ons aan meldt. Een logische gedachte, want zo'n elftal draait vaak om dat talent. Deze groep van 14 mensen gaat nu kijken of er in de lagere jeugdelftallen zulke talenten rondlopen. 24 november 2004 83e jaargang nr. 6 ben er om de selectietrainers te bege leiden, maar zij zijn volstrekt au tonoom en bepalen zelf wie opgesteld wordt. Daar bemoei ik me niet mee. Bij de niet-selectietrainers geef ik voorlichting. Dat is iets anders. Ik heb deze trainers vijf basisoefenvormen gegeven. Daar kunnen ze mee wer ken. Ook heb ik hun laten zien wat voor mogelijkheden er zijn met doel tjes. Je kunt doeltjes wel op 30 ver schillende manieren neerzetten en steeds andere doelstellingen naar bo ven halen. Dat geef je aan bij de niet- selectietrainers. Dit heeft twee voor delen: die voetballertjes hebben leuke oefenstof en de trainers hebben veel meer bagage om leuke oefeningen te geven." Henny Schipper: "Voor voetballers van 5 en 6 jaar hebben we een World Cup en een Champions League. Het is een prachtig gezicht om die voetbal lertjes aan het werk te zien. Het is meer spelen dan trainen in die fase, maar toch zijn we al bezig met een beetje dribbelen en drijven, passen en trappen, kleine partijtjes. Daar lopen jongens bij die nog bloemetjes pluk ken, maar daar zijn ook al jongens die kunnen passeren, goals maken, drib belen. Een heel groot verschil soms en daar gaat AFC goed mee om. Daar wordt al voorzichtig geselecteerd. Van die 120 apenkoppen zijn er bijvoor beeld 12 die er bovenuit steken. Dan laten wij die voetballertjes natuurlijk in hun eigen team, maar bij de F-jes pakken we die er meteen uit en gaan ze naar een hoger elftal. Deze voet ballertjes krijgen dan weer meer trai ning en zo selecteren we. Wij leiden op voor verzorgd voetbal en dat zie je terug in alle teams. On langs heb ik naar de Dl 1 gekeken, jochies van 9 jaar. Fantastisch om te zien hoe goed de veldbezetting is en dat geldt ook voor de andere elftallen. Alleen op fysiek gebied laat AFC het af en toe afweten. Maar dat is inhe rent aan de stijl van AFC in de jeugd, opleiden staat centraal. Dan kun je het soms afleggen tegen teams waar resultaat voorop staat en die spelen met fysiek sterkere jongens. Wij se lecteren in de jeugd puur op voetbal kwaliteiten." Henny Schipper: "Bij de F-pupillen spelen we niet met vaste keepers. El ke week gaat een andere speler op doel. Wij vinden dat een keeper van 6 of 7 jaar die in het doel staat en niets hoeft te doen geen goede opleiding krijgt. We krijgen daardoor wel de meest vreemde goals om onze oren. Prachtig om te zien. Dat werkt wel eens door in onze hogere teams. Daar hebben we dan niet altijd de beste keepers. We zijn bezig om daar een oplossing voor te vinden. We hebben bij AFC talentendagen voor voetbal lers en iemand kwam op het idee om dat ook te doen voor keepers. We heb ben daarvoor natuurlijk het perfecte uithangbord met hoofdtrainer Stanley Menzo. Hij was één van de beste keepers in Nederland. Stanley vond dat meteen een prachtig idee. In maart 2005 houden we voor de eerste keer die talentendag voor keepers." Het idee van de keepersdag komt bij voorbeeld ook van deze commissie. Nog een ander vruchtbaar idee van die groep: schakel een looptrainer in. Wij gaven aan dat er slecht wordt ge lopen door de jeugd. Daar is door die commissie over nagedacht en toen is Rinus van Leijenhorst naar het Olym pisch Stadion gegaan en heeft met ie mand van de atletiekclub een af spraak gemaakt. Deze man is ook nog eens gek van voetbal en nu hebben we afgesproken dat hij als proef tien weken de cl en c2 looptraining zal geven. Zo proberen we de opleiding van AFC nog beter te maken. Als het gaat lopen, gaan we ook voor gemoti veerde voetballers uit lagere elftallen looptrainingen mogelijk maken." •-*

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 24