De jeugdvoorzitter Jeugdopleiding Rinus van Leijenhorst: "We zijn twee jaar geleden een andere weg ingesla gen. Geen jongens meer van buitenaf, tenzij ze een echte toegevoegde waar de zijn. En wat zie je nu bijvoorbeeld in de Al? Daar spelen 6 jongens in die al vanaf de F-pupillen lid zijn bij AFC. Uiteindelijk streven we hier bij AFC naar een eerste team dat bestaat uit allemaal AFC-ers, maar je moet ook realistisch blijven. Het is hoofdklasse en als je dat wilt blijven spelen, kan dat meestal niet alleen met je eigen jeugd. Jeugdplan Streven Bvo 'WIJ LEIDEN OP VOOR DE VETERANEN' Trainers Rinus van Leijenhorst is 12 jaar bij de cfub betrokken. Binnen AFC bekleedde hij diverse functies en twee jaar gele den werd hij jeugdvoorzitter. Rinus van Leijenhorst: "We onder scheiden bij onze jeugd selectie teams en niet-selectieteams. Wij noemen de niet-selectieteams beslist en bewust niet de recreatieve teams! Wat we wil len, en daarom hebben we onder an dere ook Henny Schipper aangetrok ken, is meer structuur aanbrengen in de oefenstof voor trainers van de niet-selectieteams en hen daarbij on dersteunen. Daardoor krijgen spelers die nu niet in een selectieteam spelen toch de mogelijkheid om zich beter te ontwikkelen. Misschien kunnen ze dan later toch nog in een selectie team komen. In elk geval is de kans groter datje die spelers aan de club bindt en dat ze later bijvoorbeeld ook kaderlid worden. Daarom zeggen we altijd: 'We leiden op voor de vetera nen'. Onze jeugdcoördinator Henny Schipper is bevlogen en gaat bij zo veel mogelijk wedstrijden kijken." Onze jeugdteams spelen op een hoog niveau. We hebben dat zo'n jaar of vijf geleden in gang gezet. Diverse spelers van buitenaf zijn toen bij AFC gekomen en Pim van der Meent en ik hebben in die tijd voor bepaalde posi ties overal in de regio rondgekeken. Dat leidde tot diverse promoties van elftallen, maar van die werkwijze zijn we teruggekomen. Nu is het beleid: zoveel mogelijk met eigen jeugd. Het bewaken van de eigen AFC-identiteit staat centraal. We zijn ervan over tuigd dat er genoeg kwaliteit in de club is." Rinus van Leijenhorst: "We verlan gen van elk elftal verzorgd, aanval lend voetbal in een 4:3:3 formatie. Het is zelfs zo dat als we langs de velden rondlopen en een AFC-team speelt 4:4:2 of een ander systeem, dan stap pen we op de trainer af en vragen waarom dat is en waar hij mee bezig is. Iedereen conformeert zich aan jeugdplan en daar wordt niet van af geweken. We hebben diverse coördi natoren die de cultuur bewaken. Hen- de trainer en niet de leider de verant woordelijke man langs het veld. Rinus van Leijenhorst: "Het uitein delijke streven van de jeugdopleiding: zo veel mogelijk jongens naar de A- selectie krijgen. Binnen de vereniging is daar genoeg kwaliteit voor. Uit kwantiteit komt kwaliteit voort. We hebben een enorm aantal jeugdleden. De stap naar het eerste is een grote stap, maar haalbaar. Het is daarom belangrijk dat onze Al en BI eerste divisie blijven spelen. AFC, Argon en Omniworld zijn de enige drie amateur verenigingen in de Eerste Divisie A." Rinus van Leijenhorst: "We hebben geen samenwerking met een bvo en hebben daar ook voorlopig geen plan nen voor. Wel komen veel spelers van AFC terecht bij een bvo. Wij houden ze niet tegen, maar zetten daar vaak onze vraagtekens bij. Niet als bijvoor beeld Ajax komt, laat dat duidelijk zijn. Daar hebben we een goed con tact mee. Waar we wat meer moeite mee hebben, is dat voetballertjes naar ny Schipper voor de selectieteams, Roy Dekker bij de overige A, B en C- junioren en bij de D-E-F pupillen en voor de Champions League en World Cup (voor voetballers van 5 en 6 jaar) is Jan Verhagen, die al bijna 20 jaar coördinator bij AFC is, verantwoorde lijk. We kijken niet naar de positie op de ranglijst. Dat doet er niet toe. We spelen altijd 4:3:3. Trainers hoeven zich ook niet druk te maken als zij onderaan staan met hun team. Als zij spelen zoals we bij AFC willen, krijgen de trainers 100% steun en vertrou wen. En dat geldt voor alle trainers. Herkenbaarheid in speelstijl geldt ook voor de niet-selectieteams. Maar ver gis je niet: de A2 en A3 spelen ook nog op een hoog niveau. De A3 speelt bijvoorbeeld in de hoofdklasse. Maar dat geldt ook voor de B3 en C3. Deze elftallen noemen we semi-selectie- teams, met een eigen trainer. De an dere teams noemen we niet-selectie teams. Zij hebben wel trainers, maar ook leiders. Bij alle selectieteams is bvo's uit de Eerste Divisie gaan. Qua accommodatie en randvoorwaarden zitten we bij AFC minimaal op een ge lijk niveau en meestal hebben we meer te bieden. Het gaat bij ouders en kinderen te vaak alleen om de naam en uitstraling van een betaalde club." Rinus van Leijenhorst: "We koeste ren onze trainers. We zijn erg blij met de huidige trainers. Allemaal gedre ven, enthousiast, maar ook met een goede uitstraling langs de kant. Niks geen geschreeuw, maar rustig. Verder is de onderlinge verstandhouding ook erg goed tussen de niet-selectietrai- ners en selectietrainers. Zij hebben veel contact met elkaar en praten veel over voetbal. Bij elke wedstrijd van een AFC-team staan er wel trai ners van andere elftallen te kijken. Het gaat alleen maar over voetbal en nog eens voetbal." www.devoetbaltrainer.nl

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 22