AFCoryfee: Jan Verhagen! Vervolg Jeugdjournaal Hoe ziet het jeugdplan van AFC eruit? Cor Kerker was de man van het verleden, Henk Bijlsma de man van het heden, maar Jan Verhagen is de man, die werkt aan de toekomst. Sinds 1981 is hij trainer en coördinator van de jeugd. Dit werk heeft hij altijd met een ongelooflijke toewijding gedaan en doet dat nog steeds. Niet voor niets kreeg hij in 2002 de Henne Boskampprijs. Woensdag ben ik nooit op AFC. Wat een drukte, allemaal jeugd, maar waar is Jan? Jan komt gehaast binnen en verontschuldigt zich: "Ik moet eerst nog even een gesprek met een stel ouders hebben, ik kom zo." Enige tijd later kunnen we beginnen. Vraag: Jan, hoort dat er nu ook bij, dit soort gesprekken? Het leek me er nogal heftig aan toe te gaan? Antwoord: Ja, de tijden zijn veranderd, net zoals in het onderwijs. Ouders zijn veeleisender geworden. Als iets ze niet bevalt, willen ze datje verantwoording aflegt. De club wordt naar mijn mening echter mede gevormd door de ouders. De ouders zijn een deel van de club. Je ziet dat veel ouders, en niet alleen de ouders met een AFC-achtergrond, echt betrokken raken bij het wel en wee van de jeugd. Ik noem die eerste ouders graag "De Nieuwe AFC'ers". Normen en waarden, discipline, daar zijn we streng in. AFC -onwaardig gedrag wordt niet getolereerd. We zijn dus zeker ook als opvoeders bezig. Wat dat betreft is het betaald parkeren een ramp. Kinderen worden te vaak gedropt. Ouders zijn in eerste instan tie verantwoordelijk. Net zoals de scholen, zijn de clubs aanvullend, maar nooit vervangend. Vraag: Laten we teruggaan naar je beginperiode bij AFC. Wat trof je toen aan bij AFC? Antwoord: Inmiddels is de leeftijd waarop je lid kunt worden van AFC verlaagd. Je kunt die beginperiode dus niet vergelijken met nu. Toen waren er slechts 20 F-spelertjes, nu inclusief die van onze Champions League en World League competitie, 220! Maar om dat te bereiken, is er door heel veel mensen heel hard en met heel veel toewijding gewerkt. Ik was dan wel algemeen jeugdcoördinator, maar zonder al die steun, vooral die van de jeugdcommissie, had ik dat nooit voor elkaar kunnen krijgen. Mijn weken waren, naast mijn gewone werk, toch al voor minimaal 40 uur gevuld met AFC. Maar het is prachtig werk om te doen. De Herfst tweedaagse (in de beginpe riode zelfs een driedaagse) en de Mini WK, ja, dat waren en zijn toch mijn troetelkinderen. Vraag: Wat je gedaan hebt voor de club, dat is nu toch niet meer alleen op te brengen? Antwoord: Dat klopt, maar er is dan ook ongelooflijk veel veranderd. Ik durf te beweren, dat we nu één van de best georganiseerde jeugd opleidingen van Nederland hebben. Opmerking van samensteller: Jeugdopleiding van AFC was genomineerd voor de Rinus Michelsa- ward!) De organisatie gaat veel verder dan bij de meeste clubs: alleen al 45 jeugdtrainers, drie coördinatoren, plus een actieve jeugdcom missie onder voorzitterschap van Rinus van Leijenhorst. Vraag: Zijn dat niet een beetje veel kapiteins op één schip? Antwoord: Ik begrijp je vraag! De coördinatoren hebben duidelijke afspraken gemaakt. De drie coördinatoren hebben ieder een eigen groep: Hennie Schipper de selectieteams van de A, B en C jeugd; Roy Dekker de overige teams van de A, B en C jeugd en ik de D, E en F jeugd. Tussen al deze groepen dient afstemming plaats te vinden. Daar is een jeugdplan voor geschreven. Maar dat kan niet van de ene op de andere dag. Dat moet groeien. Soms moet het plan dus aange past worden. 24 november 2004 83e jaargang nr. 6 Vraag: Opvallend dat ook de niet-selectieteams zoveel aandacht krijgen. Heeft dat een bepaald doel? Antwoord: Ja, want ook al komen deze spelers later niet in het eerste of het tweede, ze horen wel bij AFC. Ze zijn wel de toekomst van de lagere seniorenteams. Je moet zorgen, dat ze plezier in het voetballen behouden, anders stoppen ze ermee. Vraag: Wat is de doelstelling van het jeugdplan? Antwoord: Zoveel mogelijk spelers in het eerste en in het tweede komend vanuit onze eigen jeugd. Daarom moeten onze jeugdselectie- teams zo hoog mogelijk blijven spelen, anders is er geen aansluiting tussen het tweede en de Al. Dat geldt natuurlijk ook voor aansluiting van de BI naar de Al enzovoort. Vraag: Betekent dat er spelers gehaald moeten worden om deze doelstelling te behalen? Antwoord: Nee, zo min mogelijk. Zoveel mogelijk vanuit de eigen jeugd, maar soms kan het niet anders. Als er geen speler voor handen is voor een bepaalde positie, dan wordt dat besproken. In mei moeten de trainers al aangeven welke spelers door kunnen gaan naar het volgende selectieteam. Maar de essentie is: eerst binnenshuis kijken! Maar vergis je niet in de aanzuigingkracht van onze club! Maar ook dan geldt: eerst binnenshuis kijken. Laatste vraag: Wat je nu allemaal verteld hebt, is dat al te merken? Jan antwoordt met gepaste trots: "In het tweede staan nu 7 jongens, die al voor AFC in de F'jes speelden. Zeven spelers in de selectie uitje eigen jeugd! Daarom moet de doel stelling altijd zijn: de selectieteams zo hoog mogelijk te laten spelen." Samenstelling: André Wijnand Vervolg van voorgaande pagina En kom je soms wat tegen dat zo vertedert dat het integraal wordt meegenomen "...Ik heb tegen mexico en tegen brazilië gespeeld. En Mexico was wel een goede partij. Ik had bijna twee doelpunten ge maakt bij de eerste wedstrijd en mexico had een eigen doelpunt ge maakt. En daarna had Sam ook een doelpunt gemaakt. Toen stond het 2-0. Het lukte Mexico ook nog om een doelpunt te maken. Tamir kon goed de ballen tegenhouden bij het doel. Sam en Tim konden goede acties maken. Lorenzo verdedigde ook goed. De tweede wed strijd was moeilijker. Brazilië maakte als eerste een doelpunt. Een jongen van Brazilië schoot in het doel en ik probeerde hem nog tegen te houden. Maar dat lukte niet. En toen ging de bal het doel in. Maar wij hadden toen ook nog een doelpunt gemaakt.En dat doelpunt ging zo: Tim maakte een actie aan de rechter kant, en toen schopte hij de bal naar Sam, en Sam schoot de bal in het doel. En het eindigde l-l Ik vond het allebei leuke wedstrijdjes. Mart. (Ik speel in het team van Italië)... Nog een jaar of twintig en deze rubriek wordt door hem gemaakt Verslagjes door de spelers zelf komen niet vaak voor, maar zijn dus wel héél leuk Idee voor de teams die nu nog een blanco pagina hebben Want die zijn er jammergenoeg ook. Het is maar een greep, er zoveel leuks, triests, enerverends te lezen dat kiezen moeilijk was. Dus, kijk vooral ook zelf geregeld op de site! Frank de Munnik In het vakblad 'De Voertbal Trainer' stond vorige maand een uitge breid artikel over de jeugdopleiding van AFC. Zie hiervoor de volgende 4 pagina's. 20

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 20