Ik mis gras! Medische commissie Ons Eerste Het was niet erg gemakkelijk om er op tijd te zijn want je moest je eerst door de duizenden marathonlopers werken en vervolgens nog over een aantal hekken klimmen. Uiteindelijk stonden we met een record aantal van 120 jongetjes aan de start. De meeste hadden hun AFC shirt aan en waren dus goed te herkennen, het was een kleurig gezicht. Na het opspelden van de nummers en de warming-up gingen we onder begeleiding van een groot aantal ouders het startvak in. Ietwat onwennig zocht een ieder de beste startplek. Na het startschot (keihard) is het, 2,5 km tot de finish in het Olympisch stadion, ieder voor zich, de één wat sneller dan de ander. Er waren zelfs ouders die moeite hadden om het tempo bij te houden (John). Voldaan en met een medaille omgehangen zochten de kinderen na afloop hun ouders op. Dit verliep helaas niet helemaal naar wens, een minpunt voor de organisatie. Mogelijk dat de grote toeloop van bezoekers en lopers dit in de hand heeft gewerkt. Ik zal in ieder geval namens de AFC lopertjes en hun ouders hierover contact opnemen met de voorzitter van de ING marathon, dan behoren deze problemen hopelijk tot het verleden. Het was een fantastisch evenement. Graag tot volgend jaar. Joris de Wijs Voetbalclubs leggen massaal kunstgrasvelden aan. Het artificiële gras heeft zich zodanig ontwikkeld dat het nu de eigenschappen van echt gras benadert. En dat is genoeg voor beleidsbepalers om groen licht te geven voor een invasie van kunstgras. Maar voetbal zal nooit meer hetzelfde zijn. De voordelen van kunstgras zijn legio. De nieuwe velden zijn meer weerbaar tegen de elementen. Hoe massaal de regen ook uit hemel stort, het kunstgras stoort zich er niet aan. Integendeel, het water doet zelfs dienst als dankbaar glijmiddel tussen de bal en het gestrooide rubber. Waterplassen en modderpoelen verdwijnen in de geschiedenisboeken. Putjes, kuiltjes, gaatjes en polletjes behoren tot de verleden tijd. Duizenden trippelende kindervoetjes of een iets minder groot aantal stampende veteranenpoten vormen geen bedreiging meer voor de vlakheid van het veld. De horizon van het kunstgras zal immer waterpas afsteken tegen de achtergrond. Nooit meer worden wedstrijden of trainingen afgelast. Dat is niet alleen gunstig voor de spelers maar ook voor de kantine-omzet, voor veel clubs een belangrijke bron van inkomsten. Iedereen tevreden naar het lijkt. Ook AFC beschikt sinds kort over een kunstgrasveld. Het is een mooi plaatje. De dikke witte lijnen steken fel en parmantig af tegen het egale groen. De doelen staan fier op hun plaats en zien zich gedekt door machtig hekwerk. De voorkant van het clubhuis beleeft zijn renaissance. Het kunstlicht brandt feller dan ooit tevoren. Dit veld is ondubbelzinnig in zijn bedoelingen: de bal zal rollen. Of zoals de Fransen zeggen: 'on va rouler'. Maar toch... Het WETRA en het kunstgrasveld worden gescheiden door een mozaïek van klinkers die dienst doet als oprit naar het clubhuis. Het heeft iets weg van een onderwatertunnel in 'Seaworld'; bij het betreden van het sportpark kan de voetballiefhebber zich zowel links als rechts vergapen aan het spelletje. Voor de voetballer zelf voelt het pad als de tijdmachine van Professor Barabas. De tocht van het kunstgras naar het WETRA voelt als een reis naar het verleden. En vice versa een reis naar de toekomst. Het is de reis naar het verleden die een gevoel van nostalgie oproept. De progressieven onder ons zullen de heimwee naar de goede oude tijd niet als serieuze kritiek op de invasie van kunstgrasvelden ontvangen. Het is echter niet mijn enige reden tot kritiek, wel de voornaamste: Ik mis de geur van gras! Gras in al zijn staten en doen, gras als opstandige vrouw en gras als pure erotiek. Ik verzet mij tegen de volmaaktheid van een covergirl, mooi gemaakt door manipulatie. Ik wil een vrouw die sputtert, die zeurt en wanneer al het onvoorspelbare daar aanleiding toe geeft zich op de toppen van haar kunnen en zijn manifesteert. Kortom, ik mis gras! Natuurlijk, mijn nostalgie gaat tevens gepaard met een afkeer tegen de eigenschappen van ons kunstgras. Ik wil geen rubber ophoesten als een ongewenste zomervlieg in mijn keel. Iemand waarschuwde me al 3 november 2004 83e jaargang nr. 5 voor trainingen op kunstgras: "Op zaterdag zal niemand meer een sliding maken". En laten we eerlijk zijn, wel eens een thuiswedstrijd van Heracles op televisie gezien? Noem me verwend, noem me on dankbaar, maar het is liefdesverdriet dat mij doet schrijven. Ik mis gras! Thomas Rijsman Warming-up, een verplichting aan jezelf. De zomer is voorbij, het mosselseizoen op volle toeren en de "R"weer in de maand. Dus worden vitaminesupplementen als aanvulling op onze voeding bij topsportbeoefening veelvuldig aangewend. Omdat ook de temperatuur daalt maar de vochtigheidspercentage stijgt, staat de warming-up weer centraal in de belangstelling. Zonder warming-up verlies je het altijd van jezelf Je bent geen "uitslover"als je een warming-up doet Of je nu in het eerste of dertiende elftal speelt, in de jeugd of senioren, als je zonder warming-up aan een wedstrijd begint, dan kom je jezelf echt wel tegen en dat verlies je altijd. Vergeet niet dat alle profsporters vóór de training en wedstrijd de noodzakelijke warming-up uitvoeren, dan is dat zeker van belang in onze amateur status. Immers het is zeker niet prettig in die spaarzame vrije tijd ook nog langdurig geblesseerd te moeten zijn. Het resultaat zal je verbazen, je gaat er beter voorbereid en veiliger door spelen, zowel voor jezelf als voor de tegenstander. Je bent dus geen fanatieke "uitslover"als je een warming-up doet. Een elftal, dat tijdens de warming-up op die manier gezamenlijk naar de wedstrijd toe leeft, begint psychisch al met een voorsprong! Combinatie van conditie en concentratie. Het effect van een goede warming-up merk je aan alles: je hart gaat sneller kloppen, je ademhaling verdiept zich, je krijgt het warmer en begint te transpireren. Zuurstofrijk bloed wordt naar je spieren gepompt, welke door dit hele procédé soepeler zullen functioneren. En dat is goed want je komt op de juiste temperatuur om te presteren. Je spieren, pezen en gewrichten kunnen dan veel meer verdragen( optimale bedrijfstemperatuur). Zo voorkom je niet alleen dat je een blessure oploopt, maar met warme en goed vóór gerekte spieren kom je ook tot meer ontwikkeling van kracht en betere prestatie. Bovendien kun je, wanneer je "op scherp" staat en optimaal bent geconcentreerd, sneller en beter gecoördineerd reageren. En dat kan nou net de doorslag geven om de wedstrijd te kunnen winnen. Binnen 20 minuten van 0 naar 100% Het doel van een warming-up is duidelijk; je begint met een koude motor op nul en je wilt honderd procent presteren, daar moet je met je team in alle rust 20 minuten de tijd voor nemen. Onze gehele medische dienst zal hier op toezien. Overigens zijn Shirley Hanou junioren C en Anny Hartstra junioren D hieraan toegevoegd. Beide studenten komen van de Academie Leffelaar en geïnteresseerd in topsportbegeleiding. Voor A.F.C.ers is op maandagavond het inloopspreekuur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 tussen 19.00-20.00 uur. Lex Swaan(clubarts) tel. 020-6731337, Fysiotherapeuten: Wim Crouwel(voorzitter), /Frank Tilmans tel. 020- 6440070, Reinier van Dantzig tel. 020-6627244, Verzorger A-selectie: Ko Grosze Nipper tel. 06 44352970 17 oktober 2004: AFC - DWV 1-1 Eindelijk weer na 6 jaar de derby in de hoofdklasse AFC-DWV. Het verleden leert ons dat we het altijd bijzonder moeilijk hebben gehad tegen onze stadgenoten uit Noord. Hierbij opgeteld een volgepakt Goed Genoeg, een dit seizoen fantastisch spelend AFC en de weten schap dat DWV trainer Ton Ojers zijn ploegen altijd optimaal weet te 6

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 6