Uit "de oude doos" Iedereen wilde AFC verslaan Bridge TÜ Deze club gaat op zondag 3 oktober a.s. weer van start in een nieuwe locatie en wel bij Café Hesp gelegen aan de Weesperzijde 130 aan de Amstel bij de Berlagebrug. Zoals gebruikelijk op de eerste zondagen van de maand vanaf oktober tot en met maart 2005. Informatie bij Rob Duis tel. 0653471185. Namens de AFC wensen wij Rob met zijn jazzclub veel muzikaal succes. De Volkskrant besteedde in de uitgave van 21 augustus jl. aandacht aan de omhelzing van Jack van Gelder en Pieter van den Hoogenband, na diens gouden medaille op de honderd meter vrije slag. Als voormalige sponsor van Van den Hoogenband is het kledingmerk For Fellows van onze leden Jack van Gelder, Kees Gehring en Nol Kuikens een goede bekende van de zwemmer. Het kledingmerk For Fellows ondersteunde Pieter financieel. In de Voetbal International van 25 augustus jl. las ik een artikel over de opvallende V-look, die volgens het blad in de jaren vijftig en zestig zijn hoogtijdagen vierde en thans weer terug zou zijn op de Nederlandse voetbalvelden. De V staat voor victory en zou een initiatief zijn van Quick Soccer, een voortzetting van het eens zo grote voetbalkledingimperium van Nederland. Ik moet bij deze informatie opmerken, dat de oudste voetbalclub van Amsterdam, onze eigen AFC (opgericht in 1895), altijd een zwarte V op het rode shirt heeft gedragen. Ik moet helaas constateren, dat de verstrekte informatie niet juist is. Het blad Voetbal International schrijft weinig over de amateurverenigingen en ik geef hen het advies als men dat dan doet, moet men zich wel eerst goed laten informeren en geen onzin verkopen. Sylvia Springer, echtgenote van Zilveren Ploeglid en vaste scheidsrechter bij de lagere seniorenelftallen Ab Springer, verbleef voor een heupoperatie in het ziekenhuis. Inmiddels is zij weer thuis bij haar echtgenoot. Namens de AFC wensen wij haar een spoedig algemeen herstel. Sylvia laat via mij nog weten, dat zij de belangstelling en de bloemen bij haar thuiskomst zeer op prijs heeft gesteld. Ons lid Luuk van Mierlo viert op 24 september a.s. zijn 75e verjaardag. Luuk was jarenlang een basisspeler in het eerste negental van de Amsterdamsche Baseball Club en speelde daarnaast voetbal in ons Veteranenteam. Als je hem op Goed Genoeg ontmoet is het moeilijk te begrijpen, dat deze jong ogende man al zo'n hoge leeftijd heeft. Luuk is een trouwe bezoeker van de wedstrijden van het le elftal samen met zijn echtgenote Zita. Namens de AFC wensen hem nog een aantal gelukkige en gezonde jaren. George Versteeg, die op de zondagen optreedt als gastheer aan de wedstrijdtafel, is opgenomen in het ziekenhuis. Namens de AFC zenden wij hem onze hartelijke groeten, en wensen wij hem beterschap. Ook dit keer moet ik mijn bijdrage beëindigen met verdrietig nieuws. Na een kort ziekbed overleed op de leeftijd van 65 jaar ons lid Wim Endel, recent benoemd tot AFC-Ridder en lid van de Zilveren Ploeg. Elders in deze uitgave van de Schakel leest u een in memoriam. En dan nu de verjaardagen van de Leden van de Zilveren Ploeg te weten: Hans Slaap (1/9) - Dé Hurwits (4/9) - Wim Ringe (5/9) - Willem van Oort (5/9) - Piet Vaal (6/9) - Frans van den Bor (6/9) - Henk van der Jagt (6/9) - Daan Kappelhoff (8/9) - Hans Honsdrecht (10/9) - Ruud van Ommeren (11/9) - John Dear (11/9) - Hans Mulder (17/9) - Hans Hulst (17/9) - Tim Timmerman (18/9) - Frans Wijnen (22/9) - Rik de Boer (23/9) en Luuk van Mierlo (24/9). Aan al deze jarigen onze welgemeende gelukwensen. Johan de Bie Onderstaand artikel is overgenomen uit Het Parool van 30 augustus 2004 auteur: Peter van den Berg (artikel via Switchpoint gekocht "Kijk, van alle spullen uit het verleden heb ik nog één persmap, en die is nét van het seizoen 1983/84. Is dat niet toevallig?" zegt Doby 1 september 2004 83e jaargang nr. 2 Peters als hij in de witte Porsche naar zijn prachtige Haarlemse villa rijdt, waar echtgenote en schoothondje Bobby op hem wachten. Het witte beestje heeft nog licht-oranje pootjes, staart en oortjes; de kleur- spoeling van het EK slijt maar langzaam. Peters haalt de persmap tevoorschijn. Op de voorkant prijkt de elftalfoto van AFC 1, met bekende namen als Kees Gehring (leider), Theo van Seggelen, Pirn van Dord en Sal van Gelder ("vader van" en voorzitter elftalcommissie). Zelf had trainer Peters destijds een tikje meer haar. "Ik geloof dat we komend seizoen helemaal mee kunnen doen met de groten, daar ben ik eigenlijk van overtuigd", voorspelde hij in een interview. En: "Ik streef naar een periodetitel." Die periodetitel kwam er. Peters kan zich de beslissende wedstrijd nog levendig herinneren. "Het was tegen AFC" 34. Wij hadden genoeg aan een gelijkspel, zij moesten winnen om de titel te pakken. Theo van Seggelen, één van onze beteren, gaf kort voor rust een te korte terugspeelbal. Maar vlak voor tijd herstelde hij zijn fout met een kopbal. En hij kón niet eens koppen." Van Seggelen is nu voorzitter van de spelersvakbond VVCS en ook veel andere spelers kwamen goed terecht: notaris, directeur, etc. Het team bestond dan ook voor een groot deel uit studenten. Scouten hoefde niet in die tijd. "Die studenten namen zelf wel vriendjes mee. De voetballers kregen toen niet betaald, maar we hielpen ze wel aan een baantje of aan huisvesting." De zweem van "kakkersclub" heeft altijd om AFC heen gehangen. Ook twintig jaar geleden werd de naam door de tegenstander overdreven geaffecteerd uitgesproken. Dat kwam ook door de studentenhumor. Tijdens de wedstrijd maakten de AFC"ers vaak cynische opmerkingen, die vaak niet werden begrepen. En sommige tegenstanders raakten geïmponeerd wanneer de spelers netjes in het pak en met grote tassen aankwamen. Dan was bij wijze van spreken de poet al voor de helft binnen. Maar dat gold niet in Amsterdam, waar het sociale klassenverschil eerder tot frustraties leidde. De derby"s waren dé wedstrijden van het jaar. "Spelers kwamen terug van wintersport om tegen Blauw-Wit mee te spelen. Wij verloren die duels vaak op mentaliteit. Blauw-Wit, Zeeburgia en DWV knokten tot ze erbij neervielen. Zelfs als ze onderaan stonden, haalden die clubs tegen ons vaak punten. Ze bleven negentig minuten dekken, bij wijze van spreken ook als iemand ging plassen. Een sliding van achteren was voor hen heel gewoon, dat déden wij gewoon niet." Peters vindt het mooi dat nu weer vier Amsterdamse clubs in de hoofdklasse spelen. Veel derby"s, dat is goed voor de publieke belangstelling, meent hij. Misschien wordt de oude traditie nieuw leven ingeblazen en worden de teams weer échte concurrenten. "En afspraken maken dat ze geen spelers van elkaar overnemen." Dat in Amsterdam zo lang geen vier clubs op het hoogste niveau hebben gespeeld, is volgens Peters niet zozeer een kwestie van mentaliteit, maar vooral een gevolg van het grote verloop. Het is volgens hem ook de oorzaak van de neergang bij Zeeburgia. "Daar speelden veel donkere jongens uit de buurt, goede atleten met veel techniek. Maar als ze op de bank zaten, raakten ze teleurgesteld en vertrokken ze. Soms gingen in één seizoen wel vijftien of zestien spelers weg." De clubgebondenheid is een stuk minder geworden, maar Peters denkt dat het huidige geldgebrek niet alleen een slechte zaak is. "Spelers blijven langer bij de club en er zijn meer kansen voor de jeugd. Dan kun je gemakkelijker een team smeden. En trek je juist wél weer versterkingen aan." De competitie start op dinsdag 14 september 2004 om 19.45 uur. S.v.p. aanwezig om 19.30 uur. Mochten er nog liefhebbers zijn u kunt zich aanmelden bij. Richard de Metz tel. 020-441006 Rob Mathijse tel. 020-6974542 6

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 6